Kumburović: Zalažemo se za ukidanje Morskog dobra

"Ukidanje Morskog dobra će omogućiti da neposredno upravljamo obalom, planiramo lokalni razvoj, te odlučujemo o investicijama i projektima koji su direktno u interesu Kotoranki i Kotorana"

8962 pregleda 27 reakcija 11 komentar(a)
Kotor (ilustracija), Foto: Shutterstock
Kotor (ilustracija), Foto: Shutterstock

Demokratska alternativa (DA) koja će učestvovati na lokalnim izborima u Kotoru, zakazanim za 29. septembar, zalagaće se za ukidanje Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom (Morsko dobro) u Crnoj Gori i vraćanje nadležnosti Kotoru za upravljanje opštinskom obalom.

"Ključni argumenat za vraćanje nadležnosti opštinama jeste povećanje lokalne kontrole nad resursima. Lokalni organi vlasti su u boljoj poziciji da razumiju specifične potrebe svojih zajednica i bolje odgovore na njih. Ukidanje Morskog dobra će omogućiti da neposredno upravljamo obalom, planiramo lokalni razvoj, te odlučujemo o investicijama i projektima koji su direktno u interesu Kotoranki i Kotorana", navodi se u saopštenju koje potpisuje Igor Kumburović.

On navodi da će direktno upravljanje opština nad obalnim područjem ubrzati donošenje odluka u vezi sa razvojem infrastrukture, održavanjem plaža, zaštitom životne sredine i turističkim planovima.

"Umjesto da čekaju odobrenje od Morskog dobra, opština će brže reagovati na lokalne potrebe. Kotor će imati veće koristi od prihoda koji dolaze iz upravljanja obalom, uključujući prihode od zakupa plaža, marina, ili obalnih objekata. Umjesto da se sredstva centralizuju kroz Morsko dobro i kasnije redistribuiraju, Kotor će imati direktan prihod, što će doprinijeti boljoj realizaciji lokalnih projekata i unaprjeđenju infrastrukture Preuzimanjem kontrole nad morskim dobrom, prihod od koncesija i zakupa plaža direktno će ići u lokalni budžet, što će omogućiti veća ulaganja u razvoj infrastrukture, turističke kapacitete i očuvanje kulturno - istorijskih spomenika".

Kumburović dodaje i da bi lokalni preduzetnici dobili veći pristup obalnim resursima.

"Kontrola nad obalom omogućila bi opštini Kotor da podigne standarde turističkih usluga, uključi lokalne kompanije u razvoj i održavanje obale, i direktno odgovori na sezonske izazove, kao što su povećan broj posjetilaca i zagađenje. Time bi se omogućilo opštini Kotor da uspostavi lokalna javno - privatna partnerstva u razvoju obalne infrastrukture", zaključio je Kumburović.

Bonus video: