General tužio državu zbog diskriminacije: Udarili su mi na oficirsku čast

Time što je ministar zabranio sve aktivnosti Lazarevića u inostranstvu, doveden je u pitanje i integritet države kao posvećene članice Alijanse, piše u tužbi načelnika Generalštaba.

U Ministarstvu odbrane vjeruju da će tužba generala Lazarevića biti neuspješna, ali da će se “izjasniti na navode tužbe u zakonom definisanom roku”

93718 pregleda 285 reakcija 78 komentar(a)
Ko će se “suočiti sa zakonom”: Lazarević i Krapović, Foto: SasaMatic/Vlada Crne Gore
Ko će se “suočiti sa zakonom”: Lazarević i Krapović, Foto: SasaMatic/Vlada Crne Gore

Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore Zoran Lazarević tužio je Ministarstvo odbrane jer su, kako je naveo, odlukama prema njemu više puta izvršili neposrednu i posrednu diskriminaciju.

U tužbi, koja je 11. oktobra dostavljena Osnovnom sudu u Podgorici, između ostalog, navodi se da je Ministarstvo brojnim odlukama “povrijedilo njegovu oficirsku čast i dostojanstvo”.

Tužbenim zahtjevom navodi se i da je Ministarstvo odbrane prema generalu Lazareviću izvršilo diskriminaciju u periodu od 28. avgusta do 10. oktobra 2024. godine.

“Tužilac je u ovom periodu izložen neposrednoj i posrednoj diskriminaciji od strane tužene (ministra odbrane Dragana Krapovića) koji je prvo pokušao da smijeni Lazarevića predlažući Savjetu za odbranu i bezbjednost njegovo razrješenje zbog starosne dobi, pa kada u tom nije uspio, onda je donio nezakonito rješenje kojim je prestalo da važi rješenje kojim je tužiocu produženo trajanje u službi do 8.6.2025. godine”, navodi se u tužbi u koju su “Vijesti” imale uvid.

Zahtjevom se od suda traži saslušanje svjedoka, ministra odbrane Dragana Krapovića, a po potrebi i ostalih članova Savjeta za odbranu i bezbjednost, predsjednika države Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića.

Lazarevićev punomoćnik, advokat Miloš Vukčević pobrojao je za “Vijesti” ključne stavke, za koje tvrdi da su diskriminatorske prema brigadnom generalu, navodeći da je Ministarstvo odlučilo da Lazarevića “diskriminiše po osnovu starosne dobi”.

“Ministar za mnoga lica nije pokretao postupke prestanka važenja njihovih rješenja, čime je opet u odnosu na tužioca nejednako postupao i pravio razlike u odnosu na druge zaposlene koji su bili u identičnoj situaciji. Osim toga, iz izjave ministra Dragana Krapovića jasno se vidi da je kod tužene stvorena jaka pretpostavka da je Lazarević pripadnik političke partije ili organizacije i to opozicione, iako tužilac nije član nijedne političke partije već lice koje profesionalno obavlja dužnost. Dakle, kada se ovakva izjava ministra dovede u vezu sa njegovim postupanjem i radnjama, može se izvući samo jedan zaključak da je tužena nejednako postupala prema tužiocu u odnosu na druge zaposlene, isključivala ga i ograničavala u odnosu na ostale”, navodi Vukčević.

Javno nesaglasje na relaciji brigadnog generala i ministra vojnog počelo je krajem ljeta nakon što je Krapović poništio rješenje, kojim je vojna služba Lazareviću produžena do ljeta naredne godine.

Lazarević i Krapović
Lazarević i Krapovićfoto: Saša Matić/Vlada Crne Gore

Krapović je na sjednici Savjeta za bezbjednost i odbranu, 28. avgusta ove godine, insistirao da Lazarević bude smijenjen, što su podržali predsjednik Skupštine Andrija Mandić i premijer Spajić. Kako ovo tijelo odluke donosi konsenzusom, a predsjednik države je bio protiv penzionisanja, odluka je sačekala novu sjednicu.

Uslijedile su sedmice tokom kojih su se nizale brojne optužbe između Krapovića i Milatovića o ispravnosti odluke, a uporedo je ministar odbrane donio naredbu kojom je zabranio aktivnosti Lazarevića u inostranstvu, jer je general navodno prilikom zvaničnih i neformalnih razgovora u Pragu “negativno komentarisao političke prilike u Crnoj Gori”, neke članove vrhovne komande... Te tvrdnje Lazarević je negirao tvrdeći da su “apsolutno netačne”.

Krapović je potom objelodanio i podatke da je general Lazarević u martu ove godine “organizovao da se službenim vojnim vozilom doveze i motocikl “yamaha”, koji je u Sloveniji kupio za svog sina”.

Lazarevićev je uputio i pismo članovima Savjeta za odbranu i bezbjednost u kojem je optužio ministra odbrane “za djelovanje koje šteti VCG”.

Sjednica Savjeta 11. oktobra, na kojoj je trebalo da se donese odluka, pauzirana je jer je predsjednik Milatović odbio da se Lazarević smijeni.

Advokat Vukčević u tužbi je hronološki pobrojao da je ministar Krapović naredbom “uklonio sve aktivnosti Lazarevića u inostranstvu i na taj način ga onemogućio da obavlja dužnosti van zemlje”, čime je, kako je naveo u tužbi, “povrijedio njegovu oficirsku čast i dostojanstvo”.

“Pri tome dovodeći u pitanje kredibilitet i integritet države Crne Gore kao posvećene članice Alijanse. Manifestacija diskriminacije ovim činom jasno se vidi kroz činjenicu da nijedna druga aktivnost u inostranstvu bilo kog drugog pripadnika Vojske nije targetirana niti je predmet naredbe o zabrani, već naprotiv - tužena je svoje diskriminatorsko ponašanje uperila direktno protiv tužioca. Kao posebno poniženje, koje je tužilac doživio od tužene, jeste što je svako njegovo obraćanje na Svečanoj akademiji povodom proslave Dana Vojske, smišljeno i namjerno, izostavljeno iz svih objava na društvenim mrežama zvaničnog naloga tužene, kao i sa zvaničnog saopštenja na internet stranici”, navodi advokat.

Tužilac je izložen neposrednoj i posrednoj diskriminaciji od strane ministra odbrane Dragana Krapovića, koji je prvo pokušao da smijeni Lazarevića predlažući Savjetu za odbranu i bezbjednost njegovo razrješenje zbog starosne dobi, pa kada u tom nije uspio, onda je donio nezakonito rješenje kojim je prestalo da važi rješenje kojim je tužiocu produženo trajanje u službi do 8.6.2025. godine, navodi se u tužbi

Vukčević naglašava da je naročito težak oblik diskriminacije general Lazarević doživio 10. oktobra 2024. godine kada ga je Ministarstvo odbrane odnosno ministar Krapović javno optužili da je počino nezakonite radnje, te da iza njega stoje politički centri moći i opozicione partije predvođene bivšim predsjednikom države Milom Đukanovićem.

“Možda je Lazarević i politički centri koji stoje iza njega mislili da mogu sve, ali sada će se suočiti sa zakonom”, kazao je ministar Krapović na konferenciji za medije 10. oktobra.

Advokat Lazarevića navodi u tužbenom zahtjevu, da se iz te izjave ministra “jasno vidi da je kod tužene stvorena jaka pretpostavka da je tužilac pripadnik političke partije ili organizacije i to opozicione”...

Tužbenim zahtjevom od suda se traži i da se zabrani Ministarstvu odbrane ponavljanje diskiminacije.

Može se izvući samo jedan zaključak - da je država nejednako postupala prema tužiocu u odnosu na druge zaposlene, navodi pravni zastupnik Lazarevića

Ministarstvo odbrane: Dobili smo tužbu i izjasnićemo se na navode

Ministarstvo odbrane potvrdilo je “Vijestima” da je dobilo tužbu brigadnog generala Zorana Lazarevića na izjašnjenje.

Oni su u odgovoru naveli da Dragan Krapović, kao ministar odbrane, afirmiše pravo svakog pojedinca da potraži pravnu zaštitu pred nadležnim sudovima u odnosu na doživljaj da su mu prava uskraćena ili ugrožena.

“To je svakako legitiman i civilizovani način i prilika da se svako izbori za svoja prava”, navode iz Službe za odnose s javnošću.

U odgovoru su saopštili da vjeruju da će tužba generala Lazarevića biti neuspješna.

“Ministarstvo odbrane će se svakako izjasniti na navode tužbe u zakonom definisanom roku”, piše u odgovoru.

Bonus video: