Darmanović: Nedopustiva i diskriminatorna odluka Vlade o plaćanju boravka u dnevnim centrima

"Nije jasno šta se to mijenja u odnosu na zdrastveno stanje osobe sa smetnjama, njihovih porodica, nakon 27 +. Zapravo, nakon tih godina, roditelji su isrpljeni svakodnevnom borbom za zdravlje svoje djece, to je cjeloživotna borba koja podrazumijeva stalnu podršku društva", istakao je član pokreta Preokret

3225 pregleda 5 komentar(a)
Željko Darmanović, Foto: Pokret Preokret
Željko Darmanović, Foto: Pokret Preokret

Odluka Vlade i Ministarstva rada i socijalnog staranja o plaćanju boravka u dnevnim centrima za osobe sa smetnjama u razvoju je nedopustiva i diskriminatorna, ocijenio je Željko Darmanović iz pokreta Preokret.

"Odlukom je određena cijena sata provedenom u dnevnom centru 1,80 eura, od koje će korisnici plaćati pet odsto, odnosno devet centi po satu. Odluka se odnosi na osobe sa smetnjama u razvoju starosti od 27 ili više godina. Tih devet centi se uzima od njihovih invalidnina. Dakle, daju da bi im uzeli", kazao je Darmanović u saopštenju dostavljenom medijima.

On je podsjetio da je pravo na ličnu invalidninu jedno od prava koja spada u domen osnovnih materijalnih davanja iz socijalne zaštite pojedinca i ne može biti prihod po kome se lice sa invaliditetom obavezuje da plaća socijalnu uslugu.

"Nije jasno šta se to mijenja u odnosu na zdrastveno stanje osobe sa smetnjama, njihovih porodica, nakon 27 +. Zapravo, nakon tih godina, roditelji su isrpljeni svakodnevnom borbom za zdravlje svoje djece, to je cjeloživotna borba koja podrazumijeva stalnu podršku društva", istakao je Darmanović.

Član pokreta Preokret kazao je da se cilj Dnevnog centra zasniva na zaštiti, promociji i unapređenju prava djece i omladine sa smetnjama u razvoju i OSI, njihovoj socijalizaciji i integraciji u zajednicu, osposobljavanje za samostalnost u dnevnim aktivnostima u skladu sa očuvanim sposobnostima kao i unapređenju kvaliteta života osoba sa smetnjama u razvoju i OSI i njihovih porodica.

"Država Crna Gora treba da omogući standarde razvijenih zemalja u pogledu prava osoba sa smetnjama i njihovih porodica, mi smo potpisnici mnogih deklaracija o pravima djeteta koje smo obavezni da poštujemo.

Vlada i Ministarstvo rada i socijalnog staranja treba da ukinu ovu odluku i time omoguće ravnopravan status osoba sa smetnjama bez obzira na njihove godine", zaključio Darmanović.

Bonus video: