Mandić: Crna Gora danas živi demokratiju punim plućima

Potpisan protokol o saradnji parlamenta i Istorijskog instituta

5116 pregleda 39 reakcija 39 komentar(a)
Foto: Skupština Crne Gore
Foto: Skupština Crne Gore

Crna Gora danas živi demokratiju punim plućima, ocijenio je predsjednik Skupštine Andrija Mandić dodajući da je parlament mjesto gdje se čuju sve ideje i sva mišljenja.

Skupština je, u saradnji sa Univerzitetom Crne Gore (UCG) i Istorijskim institutom, organizovala naučnu konferenciju „U susret 120 godina parlamentarizma u Crnoj Gori”, u okviru koje je potpisan Protokol o saradnji parlamenta i Instituta.

Mandić 120 godina parlamentarizma
foto: Skupština Crne Gore

Mandić je, otvarajući konferenciju, podsjetio na istoriju parlamentarizma u Crnoj Gori čiji počeci, kako je naveo, kroz prve demokratske korake, sežu početkom 20. vijeka, i poručio da „Crna Gora danas živi demokratiju punim plućima“.

„Prvi put u istoriji našeg parlamenta i Vlade, zajedno u parlamentarnoj većini stoje Srbi, Crnogorci, Bošnjaci, Albanci, predstavnici naroda koji žive u našoj zemlji i čine njeno bogatstvo”, naveo je Mandić.

Mandić 120 godina parlamentarizma
foto: Skupština Crne Gore

Prema njegovim riječima, to je velika tekovina.

„Na ovaj način pokazujemo jednu vrstu političke zrelosti. Danas je Crna Gora otvorena za sve, a naš parlament mjesto gdje se čuju sve ideje i sva mišljenja”, kazao je Mandić.

On je rekao da očekuje da će potpisivanje Memoranduma o saradnji biti početak dugotrajne i plodotvorne saradnje Skupštine i Instituta.

Direktor Istorijskog instituta Radenko Šćekić je ocijenio da će potpisivanjem Memoranduma biti uspostavljena sadržajnija saradnja najstarije naučne i temeljne zakonodavne institucije u Crnoj Gori.

To će, kako je naveo, značiti i podsticaj u pravcu realizacije zajedničkih projekata, naučnih skupova o bitnim društvenim temama, te zajedničkom publikovanju knjiga i arhivske građe.

„Sve će to sinergijski i sinergetski doprinijeti proaktivnijem radu na dobrobit obje državne institucije“, kazao je Šćekić.

Prorektor Veselin Mićanović je istakao da je Istorijski institut najstarija naučna ustanova u državi, institucija od nacionalnog značaja i najaktivnija univerzitetska jedinica.

On je poručio da će Institut u proaktivnom djelovanju na polju nauke i u perspektivi imati snažnu podršku Rektorata.

Mićanović je naveo da je organizovanje Konferencije, čiji se zbornik radova očekuje na 120-godišnjicu ustavnog utemeljenja crnogorskog parlamentarnog života, ideja za pohvalu.

„Potpisivanje Memoranduma će sinergijski doprinijeti razvoju nauke, naučnih i stručnih ekspertiza, zajedničkom publikovanju knjiga, na dobrobit obje institucije”, kazao je Mićanović.

Bonus video: