Za izbore od 2020. Budvani platili 424.000 eura

Osim toga, za četvorogodišnji rad lokalnih parlamentarnih stranaka potrošeno je oko 1,3 miliona eura

5142 pregleda 5 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Četiri izborna ciklusa u protekle četiri godine, kroz koje je zbog političkih turbulencija prolazi Budva, koštalo je građane metropole turizma 424 hiljada eura.

Toliko novca, što su podaci Sekretarijata za finansije Opštine Budva dostavljeni “Vijestima”, izdvojeno je za organizaciju izbora i za rad Opštinske izborne komisije.

Dvije trećine toga novca, odnosno nešto preko 272 hiljade eura košta organizacija dvaju izbornih ciklusa, jer građani Budve nakon majskih izbora, te nemogućnosti politički suprotstavljenih strana unutar nekadašnjeg Demokratskog fronta, koji se podijelio u dvije struje, izlaze i u novembru na glasanje.

Majski vanredni lokalni izbori, prema podacima opštinskog sekretarijata koštali su ukupno 136.237,5 eura, a toliko novca će biti izdvojeno iz gradske kase i za predstojeće, takođe vanredne izbore, zakazane za 17. novembar.

“Vijestima” je pojašnjeno da je od 136 hiljada eura, nešto više od jedne trećine, ili 49.900 eura isplaćeno za rad Opštinke izborne komisije i organizaciju birališta, dok je 86.337 isplaćeno partijama za kampanju.

Kada je riječ o redovnim avgustovskim lokalnim izborima 2020. godine, Opština je tada ukupno isplatila, kako je “Vijestima” rečeno, 81.580 eura, dok su oktobarski vanredni izbori 2022. koštali nešto manje, odnosno 70.566 eura.

Ove sume se odnose samo na izbore, jer Opština dodatno plaća finansiranje i redovan rad političkih partija koje imaju parlamentarni status. Tako je rad političkih partija za godine izbora 2020, 2022. i ovu godinu građane Budve koštalo još dodatnih milion eura. Budžetom za ovu godinu stavka transfer političkim partijama iznosi 403 hiljade eura, dok je 2020. političkim partijama isplaćeno 269 hiljada eura, a dvije godine kasnije nešto više od 300 hiljada eura. Za 2023. godinu isplaćeno je oko 335.000 eura.

Građani Budve 17. novembra izaći će drugi put za pola godine na birališta, a njihov glas će odrediti ko će od osam izbornih lista, partija, koalicija i grupa građana dobiti odborničko mjesto u budvanskom parlamentu koji ima 33 stolice.

Praktično, na političkoj areni i ovoga puta su gotovo isti politički akteri.

Kao i u maju očekuje se da će se najveća borba voditi između dva politička bloka nastala rascjepom nekadašnjeg jedinstvenog Demokratskog fronta, koje je pritvoreni predsjednik Opštine Milo Božović vodio na oktobarskim izborima 2022. i osvojio apsolutnu većinu. Sukobljene liste - grupa građana “Budva naš grad - Nikola Jovanović” i “ Za budućnost Budve - Budva mora naprijed”, čiji je lider Mladen Mikijelj, očekuju pobjedu i osvajanje više od devet mandata koliko su i jedna i druga osvojile na minulim vanrednim izborima 26. maja, te formiranje stabilne vlasti u naredne četiri godine.

Najveća opoziciona partija u Budvi, Demokratska partija socijalista (DPS) i na ovim vanrednim izborima nastupa samostalno sa listom koja je praktično identična onoj od prije pola godine. Na izborima učestvuje i koalicija “Demokrate - Evropa sad - Još jači - Dragana Kažanegra Stanišić”.

Dobrom rezultatu se nadaju i u koaliciji “Evropski savez - Petar Odžić (SDP, SD, LP i građani) - Čist izbor”, koja je na majskim izborima imala jedan mandat.

Ulazak u parlament očekuju i u Građanskom pokretu URA čija je lista “URA - Blažo Rađenović - Drugačije” na majskim izuborima imala jedan mandat.

Debitant na izborima je novoformirana grupa građana “Pokret za Grad”, koju predvodi Đorđe Zenović. Zenović je na majskim izborima bio nosilac liste Demokrata, ali ih je napustio nakon odluke centrale partije da na novembarskim izborima izađu u koaliciji sa PES-om.

U političkoj utakmici je i grupa građana “Građanska akcija” koja je predala izbornu listu pod nazivom “Dr Vujičić Božidar - Glas za promjene”.

Bonus video: