Ministar odbrane Dragan Krapović kazao je da postoje određene strukture koje politički štite načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Zorana Lazarevića, uključujući i predsjednika države Jakova Milatovića, koji odbija da donese odluku o razrješenju načelnika Generalštaba.
Krapović je u Skupštini, odgovarajući na poslaničko pitanje poslanice Socijalističke narodne partije (SNP) Slađane Kaluđerović, rekao da odgovornost za eventualne posljedice zbog nedonošenja odluke o smjeni načelnika Lazarevića snose oni koji ne žele ili izbjegavaju da donesu tu odluku.
Poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović na sjednici je pitala Krapovića da poslanike podrobnije upozna sa slučajem gdje je brigadni general Lazarević, uhvaćen u nelegalnom transportu Jamahe vojnim vozilom.
Ona je pitala sa kojim ciljem je izvršen ovaj vojni transport.
"Iskreno se nadam da je transport 'jamahe' samo usputni dio, a ne glavni cilj zbog kojeg je general Lazarević naredio ovaj vojni transport”, kazala je Kaluđerović.
Ona je istakla da je ako je vojni transport naređen samo sa ciljem transporta 'jamahe', interesuje ko je pokrio troškove transporta, koliko vojnika je angažovano, ko im je platio troškove hrane i dnevnica - Lazarević ili država.
“Šta je ovo ljudi? Treba li vojnici da zabavljaju djecu visokih funkcionera i visokih oficira ili da ih nose na ramenima?... “, pitala je Kaluđerović.
“Vijesti” su ranije pisale da je načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Zoran Lazarević, u martu ove godine organizovao da se službenim vojnim vozilom, kojim je prethodno u Sloveniju prevezeno osam crnogorskih vojnika, vrati i motocikl marke "Yamaha". Stvari su se zakomplikovale na hrvatskoj granici, jer motocikl, koji je u Celju kupljen za Lazarevićevog sina, nije imao potreban sertifikat, zbog čega carinici nisu dozvolili da se motor izveze u Crnu Goru.
Krapović je odgovorio da je taj Lazarevićev postupak bio neprimjeren i da je nanio veliku štetu ugledu Vojske.
"Ovakvim postupanjem je prekršio zakon, etički kodeks i interne procedure. Zloupotrijebio je položaj i doveo u pitanje bezbjednost državne imovine...Ovo je jedna epizoda koja me je zaprepastila, da čovjek koji ima tako dugu karijeru... na ovakav način nanese ovoliku količinu štete", rekao je Krapović.
On je rekao da je postupio u milimetar po slovu zakona, te da ne želi da snosi odgovornost za tuđe odluke.
Komentarišući odgovor, Kaluđerović je pitala ko štiti Lazarevića i da li je tačno da je on vodio evidenciju sigurnih glasova u Ministarstvu odbrane i Vojsci.
Krapović je kazao da je tačno da su "postojale indicije da su Lazarević i određeni oficiri učestvovali u šikaniranju i prebiranju po sistemu, ali da za to nije našao dokaze.
Istakao je da odluku o predlogu za smjenu Lazarevića nije donio odmah nakon stupanja na funkciju ministra odbrane, već nakon što je stekao uvid u stanje. Ukazujući na to da se u javnosti pokušava stvoriti slika da se radi o ličnom sukobu između njega i Lazarevića, Krapović je rekao da o tome nema govora.
“ Postupam apsolutno nepristrasno i nema razloga da se priča da je ovo politička smjena", kazao je Krapović.
Bonus video: