Za savjetnike bar milion godišnje

Ideja bi poslužila za uhljebljenje neraspoređenih partijskih drugova ili bivših poslanika, što je inače praksa u vlasti, a što je i Mandić natuknuo - ocjenjuje Milena Perović

47067 pregleda 389 reakcija 139 komentar(a)
Tvrdi da je posrijedi “jedan od najvećih iskoraka”: Mandić, Foto: Skupština Crne Gore
Tvrdi da je posrijedi “jedan od najvećih iskoraka”: Mandić, Foto: Skupština Crne Gore

Građani Crne Gore mogli bi godišnje izdvajati najmanje milion eura za bruto zarade savjetnika poslanika, koje bi parlamentarci trebalo ubuduće da angažuju.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je juče u zakonodavnom domu da će u predlog budžeta za sljedeću godinu biti unijeta nova stavka, prema kojoj će svaki poslanik moći da ima “po jednog savjetnika koji će mu pomoći u radu”.

On je na jučerašnjoj sjednici parlamenta rekao da to treba da bude “jedan od najvećih iskoraka...”.

“Pa će neko angažovati stručnjaka za ovo, stručnjaka za ono, bivšeg poslanika... Sad imamo veliki broj mladih poslanika, i oni će moći da iskoriste iskustva i znanja drugih. Posebno je to dobro za ove velike (poslaničke) klubove”, naveo je Mandić.

U Skupštini je 81 poslanik. Ako bi svako od njih angažovao savjetnika, koji bi primao prosječnu bruto zaradu koja odnedavno iznosi oko 1.200 eura, građani bi to mjesečno mogli da plate 97.200 eura, godišnje 1.166.400 eura, a za četiri godine, koliko traje mandat parlamenta, 4.665.600 eura.

Visina plate zavisi od naziva budućeg radnog mjesta, koeficijanta koji bi ta pozicija imala, kao i stepena obrazovanja i dužine radnog staža zaposlenog. Ako bi savjetnici poslanika bili izjednačeni sa savjetnicima ministara, onda bi trošak za građane bio veći.

Glavna i odgovorna urednica nedjeljnika “Monitor” Milena Perović, ideju da poslanici mogu angažovati savjetnika naziva - nevjerovatnom. Ona je “Vijestima” kazala da bi “taj ‘iskorak’” crnogorske građane potencijalno mogao koštati još 81 zaradu, te da bi vjerovatno poslužio da se na mjesta savjetnika “uhljebe neraspoređeni partijski drugovi ili bivši poslanici”.

“Što je inače praksa u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, a što je i sam Mandić natuknuo kao ideju”, navodi Perović.

Mandić nije saopštio čija je ideja da skupštinari imaju savjetnike. Parlament, kao jedna od potrošačkih jedinica, dostavlja Ministarstvu finansija svoj predlog rashoda za narednu godinu, a taj resor odlučuje hoće li ga prihvatiti.

Ministarstvo je dužno da Skupštini do 15. novembra dostavi predlog zakona o budžetu.

Perović kaže da je ideja o uvođenju savjetnika poslanika inspirativna za razvijanje filmskog scenarija.

“Zamislite, recimo, bivše iskusne poslanike kako savjetuju mlade kolege da još kvalitetnije ćute, možda s podignutom obrvom, s obzirom na to da veliki broj njih nijesmo ni čuli da govore. Ili ih obučavaju kako da pritisnu ili ne pritisnu taster, pošto svakako glasaju po partijskom nalogu. Čitaju im zakone za koje treba da glasaju dok oni službenim kolima prenose dušeke, pišu im replike, ili pak glume dublere u ne više tako rijetkim obračunima u skupštinskoj sali”, navodi sagovornica.

Poslanici skupština više država Zapada imaju savjetnike ili asistente koji im pomažu u radu.

Crnogorski parlament ima svoju službu, koja, između ostalog, priprema predloge akata i druge materijale po zahtjevu predsjednika, potpredsjednika, odbora i poslanika, te daje stručna mišljenja na zahtjev poslanika, odbora i klubova koja su im potrebna u vršenju funkcije.

Poslanica Socijalističke narodne partije (SNP) Slađana Kaluđerović, pozdravila je juče na sjednici ideju da parlamentarci imaju savjetnike.

“Uvaženi predsjedniče, zaista pohvala za vašu inicijativu. To je svakako nešto što će dobro doći svim poslanicima...”, poručila je.

Bonus video: