Ako Podgorica ne dobije vlast do kraja godine, u Glavnom gradu bilo bi gotovo izvjesno uvedeno privremeno finansiranje zbog kog ne bi bilo novca za nove programe i projekte, dok bi neki postojeći, za koje su neophodna veća izdvajanja, bili ugroženi jer bi se za njih sredstva davala “na kašičicu”.
Prema Zakonu o finansiranju lokalne samouprave (član 30), budžet Glavnog grada/opštine treba da bude donesen najkasnije do 31. decembra. Ako se to ne desi, lokalni parlament usvaja odluku o privremenom finansiranju, i to najduže na period od tri mjeseca. U tom slučaju, mjesečno se odobravaju sredstva do iznosa od jedne dvanaestine (1/12) stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini.
Mjesec i po nakon lokalnih izbora u Podgorici, nema naznaka da bi neko od političkih aktera mogao da oformi lokalnu vlast, a vrijeme da se to učini curi. Konstitutivna sjednica Skupštine glavnog grada zakazana je za 28. novembar, a rok da se ona konstituiše izborom njenog šefa ističe 5. januara 2024. godine, odnosno 60 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora u Službenom listu (gradonačelnik se bira najkasnije u roku od 30 dana od konstituisanja parlamenta). Ako se to ne desi, šef države moraće da raspiše nove izbore.
U tom slučaju, najizglednije je da parlament uvede privremeno finansiranje u Glavni grad, jer je malo vjerovatno da bi vlast koja je ljetos ostala bez većine u Skupštini, dobila podršku opozicije i nekadašnjih koalicionih saveznika za svoj predlog budžeta.
Uvođenje privremenog finansiranja moglo bi da proizvede više problema. Na primjer, ako bi za neku investiciju ili neki program u Podgorici bilo potrebno više novca nego do sada, on ne bi mogao da bude izdvojen jer je zakonom propisano da se za to daje dvanaestina prošlogodišnjih izdataka za tu namjenu.
Problem bi mogao da nastane i s finansiranjem sportskih klubova. Tako, na primjer, Ženski rukometni klub (ŽRK) “Budućnost”, koji je od ljetos u vlasništvu Glavnog grada, ne bi mogao da dobije ni dvanaestinu sredstava zato što ga nije bilo u prošlogodišnjem budžetu.
Kad je riječ o ostalim sportskim klubovima, oni bi mjesečno mogli dobijati dvanaestinu sredstava iz prethodne godine. Međutim, ako bi postojao budžet, oni bi nakon završetka konkursa za njihovo sufinansiranje odjednom dobili cijeli iznos novca.
Uz sve to, ako se pojave novi projekti ili programi iz raznih drugih oblasti koje podržava Glavni grad, njihovo finansiranje bilo bi nemoguće.
Prethodnih godina više crnogorskih opština se privremeno finansiralo: Tivat, Pljevlja, Andrijevica..., a taj model bio je sprovođen i na nacionalnom nivou početkom 2021, nakon promjene državne vlasti.
Planirani budžet Podgorice za narednu godinu je 153 miliona eura, a Glavni grad se uzda u to da će od poreza, taksi i naknada imati 112 miliona eura u kasi.
To piše u Nacrtu odluke o budžetu Glavnog grada za 2024, koju potpisuje predsjednica Skupštine glavnog grada Jelena Borovinić Bojović.
Nacrt je na javnoj raspravi od prethodne sedmice, a sugestije i predlozi mogu se dostaviti do kraja iduće.
Kako se navodi u dokumentu, izdaci Glavnog grada trebalo bi da iznose 149 miliona eura. Od toga, iz kase bi trebalo izdvojiti 60 miliona za tekuću budžetsku potrošnju, otplatu duga (3,2 miliona), ali i obaveza iz ranijeg perioda od 2,6 miliona eura.
Prema nacrtu, porez na dohodak fizičkih lica iznosiće 38 miliona eura, a porez na nepokretnosti više od 15 miliona eura. Glavni grad bi od kapitalnih donacija mogao dobiti više od 16 miliona eura.
Dokumentom je planirano da se za isplate novca institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru izdvoji nešto više od sedam miliona eura. Institucijama kulture i sporta bi sljedovalo najviše, četiri miliona, dok bi nevladine organizacije i političke partije ukupno dobile više od milion eura. Za jednokratnu pomoć je, prema nacrtu, predviđeno 150.000 eura.
Glavni grad je predvidio da za kapitalne izdatke, odnosno gradske projekte potroši 87 miliona eura. Za projekte rekonstrukcije ili izgradnju ulica, puteva i druge lokalne infrastrukture, planirano je izdvajanje od 61.438.500 eura.
Izbori u Podgorici održani su 29. septembra, i na njima je Demokratska partija socijalista (DPS) osvojila 19 mandata, koalicija Pokreta Evropa sad (PES) i Demokratske Crne Gore 14, koalicija “Za budućnost Podgorice” 13, lista “Za bolju Podgoricu” šest, Evropski savez tri, a Stranka evropskog progresa (SEP) i Pokret “Preokret” po dva mandata.
Vlast u Podgorici čine PES, koalicija okupljena oko nekadašnjeg Demokratskog fronta (sadašnja koalicija “Za budućnost Podgorice”), Demokrate i Građanski pokret (GP) URA.
Platforma DPS-a sljedeće sedmice?
“Vijestima” su juče iz nekoliko vladajućih i opozicionih partija nezvnično kazali da još nema konkretnih pregovora o formiranju vlasti u Podgorici.
Sagovornik iz DPS-a, najjače opozicione stranke, rekao je da bi njihova pregovaračka platforma trebalo da bude gotova tokom iduće sedmice, te da bi oni nakon toga trebalo da pošalju novi poziv za razgovor potencijalnim partnerima.
DPS je početkom prošle sedmice organizovao sastanak na kom su bili predstavnici Evropskog saveza i SEP-a. Sastanku nisu prisustvovali predstavnici koalicije “Za bolju Podgoricu”, koju čine Pokret za Podgoricu blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, Pokret za promjene i GP URA.
Izvor iz koalicije “Za budućnost Podgorice” rekao je da očekuje da će formalni razgovori o konstituisanju vlasti uskoro početi, ne precizirajući s kim, dodajući da neformalni već postoje.
Izvor iz liste “Za bolju Podgoricu” kazao je da “sve miriše na to da se neće postići dogovor”.
Politika može ugroziti vodosnabdijevanje i odvoz smeća
Gradski parlament morao bi do kraja godine da donese odluke o povećavanju cijene vode i naknade za odvoz otpada. Regulator je odobrio povećanje cijene vode za 41 odsto, što formalno moraju da podrže i odbornici, dok je “Čistoća” tražila povećanje naknade za odvoz smeća za 50 odsto, što Vlada prihvata izmjenom postojećeg zakona.
Ako se odluke o povećanju tih cijena ne donesu, a neke stranke najavile su da neće glasati za to, regulatorni troškove “Vodovodu” i “Čistoći” morali bi onda da se nadoknade iz gradskoj budžeta za narednu godinu. Ako on ne bude usvojen i ako se ode na privremeno finansiranje, ta preduzeća neće moći da dobiju taj novac i biće dovedena pred stečaj, na šta su već upozorile njihove uprave.
To bi ugrozilo javne usluge koje građani dobijaju od tih preduzeća.
Bonus video: