Nema vlasti u Budvi bez gaženja riječi

Izvjesni novi izbori ako politički akteri ne pogaze obećanja data uoči i nakon jučerašnjeg glasanja o tome s kim neće sarađivati i ko treba da bude na čelu Budve.

Partije vlasti s državnog nivoa doživjele ogroman pad - od oko 15 odsto u odnosu na majske izbore.

Najgore prošao savez Demokrate-PES, kom je prepolovljena podrška u budvanskoj skupštini, opozicioni DPS dobio skoro 300 glasova više.

Uspjeh ostvarila debitantska lista Đorđa Zenovića koja će imati dva odbornika, i koja traži da on bude predsjednik opštine

99178 pregleda 184 reakcija 137 komentar(a)
Mikijelj i Jovanović, Foto: Boris Pejović
Mikijelj i Jovanović, Foto: Boris Pejović

Budva će dobiti vlast jedino ako politički akteri koji su učestvovali na tamošnjim izborima pogaze riječi date uoči i nakon glasanja, o tome s kim neće sarađivati i ko treba da bude na čelu te opštine.

To je epilog jučerašnjih, četvrtih izbora u toj primorskoj opštini u posljednje četiri godine, nakon kojih je izgledniji nastavak političke blokade u njoj, nego izlazak iz ćorsokaka.

Partije vlasti s državnog nivoa doživjele su ogroman pad na biralištima - od oko 15 odsto u odnosu na majske izbore. Tada su zajedno osvojile 4.821 glas, a juče 4.096 glasova, odnosno - 725 manje.

Bez obzira na to, kad se pogledaju osvojeni mandati, ishod izbora prilično je sličan majskim. Prema podacima koalicije Demokrata i Pokreta Evropa sad (PES) sa svih biračkih mjesta, lista “Za budućnost Budve” prevođena Mladenom Mikijeljom osvojila je 2.979 glasova (25,93 odsto, devet mandata), “Budva naš grad” Nikole Jovanovića 2.907 (25,30 odsto, devet mandata), Demokratska partija socijalista (DPS) 2.522 (21,95 odsto, sedam mandata), Demokrate i PES 1.117 (9,72 odsto, tri mandata), “Pokret za grad” Đorđa Zenovića 736 glasova (6,41 odsto, dva mandata), Evropski savez 678 glasova (5,90 odsto, dva mandata), te Građanski pokret (GP) URA 412 glasova (3,59 odsto i jedan mandat).

Parlamentarni status nije izborila “Građanska akcija” Božidara Vujičića, koja je dobila podršku 138 građana (1,20 odsto).

Pad saveza Spajić-Bečić

Na izborima je najgore prošao savez Demokrata i PES-a, kom je prepolovljena podrška u budvanskoj skupštini: do juče su u njoj imali šest odbornika, a od sinoć - tri. Ta koalicija osvojila je 862 glasa manje nego što su te dvije stranke zaradile u zbiru na majskim izborima, kad su nastupale odvojeno - tada su skupa imale 1.979 glasova.

Demokrate-PES
foto: Boris Pejović

Međutim, treba imati u vidu da je na prethodnim izborima s Demokratama nastupio Đorđe Zenović, koji je juče izašao samostalno i ostvario odličan rezultat, a s PES-om “Nova Budva”, koja je ovog puta bila s Mikijeljevom listom. Kad se Demokratama i PES-u doda podrška koju je dobio Zenović (efekat podrške “Nove Budve” nije moguće izračunati), ispada da je savez partija premijera Milojka Spajića (PES) i potpredsjednika Vlade Alekse Bečića (Demokrate) izgubio mandat i 126 glasova.

Demokrate-PES
foto: Boris Pejović

S druge strane, na izborima je najveći rast podrške, iako je ostao na istom broju mandata, ostvario opozicioni DPS, koji je dobio 294 glasa više nego u maju - tada su imali 2.228.

Rast broja glasova, ne i mjesta u lokalnom parlamentu, imale su i liste Jovanovića i Mikijelja. Prva je porasla za 236 glasova - u maju je imala 2.671, a druga za 137 - na prethodnim izborima glasala su je 2.842 birača.

Porast podrške i mandata ostvario je Evropski savez, koalicija Socijaldemokratske partije (SDP), Socijaldemokrata i Liberalne partije, koja je zaradila (još jednu) skupštinsku fotelju i 164 glasa više. Na biralištima ih je prije pola godine "zaokružilo" 514 građana.

Osim saveza Demokrate-PES, manju podršku na jučerašnjim izborima imao je i GP URA, koji je dobio 138 glasova manje - u maju je imao 550. Uprkos tome, ta stranka zadržala je jedan mandat.

Kako do većine

Imajući u vidu da Skupština Opštine (SO) Budva ima 33 odbornička mjesta, za formiranje vlasti biće potrebno da neko od političkih aktera obezbijedi podršku najmanje 17 “fotelja”.

Do tog broja moguće je doći različitim kombinatorikama, ali je nakon sinoćnjih poruka partija malo izgledno da će se to dogoditi. Osim ako se, kao što je rečeno, ne budu gazila data obećanja.

Mikijeljeva lista, koja ne želi saradnju s DPS-om, a njen dio - Novu srpsku demokratiju (NSD) ne prihvata Jovanović, s partnerima iz državne vlasti (Demokrate i PES), Zenovićem i GP URA - može dobaciti do nedovoljnih 15 mandata.

Jovanović, koji je isključio saradnju i s DPS-om, uz podršku Zenovića, koalicije Demokrate-PES i GP URA mogao bi takođe do 15 "ruku". Ako bi se tome dodali mandati Evropskog saveza, vlast bi mogla da bude formirana, ali su oni poručili da ne žele saradnju sa strankama državne vlasti, što znači da u računici ne mogu biti partije Spajića i Bečića, te da samim tim - nema vlasti.

Nikola Jovanović
foto: Boris Pejović

Jedan od scenarija, koji je takođe malo izgledan, je da se od Mikijelja odvoje odbornici koji ne pripadaju NSD-u - njih šest, i onda bi u tom slučaju listi “Budva naš grad” bile potrebne dvije "ruke" u lokalnoj skupštini za konstituisanje vlasti, i njih bi potencijalno mogli da traže od Zenovića, koji pak insistira da njegova lista predvodi Budvu.

Kad je riječ o DPS-u, s tom strankom bi se, matematički gledano, najlakše došlo do vlasti, ali, makar zasad, nema naznaka da je neko od “velikih” budvanskih političkih aktera spreman na takvo nešto.

Sve navedene kombinatorike su, ipak, na dugom štapu, zato što su učesnici izbora ispostavili zahtjeve ne samo u pogledu toga s kim su spremni da sarađuju, već i ko treba da bude na čelu Budve.

Mandić bi da se zavađeni pomire

Mikijelj (NSD) sinoć je, nakon objave preliminarnih rezultata, saopštio novinarima da će, ako se svi politički akteri budu pridržavali onoga što su govorili u predizbornoj kampanji, vlast biti napravljena bez DPS-a, te da će “ključnu odgovornost u vođenju Budve” preuzeti njegova lista.

On je rekao da poziva sve koji ne žele da se DPS vrati na vlast, da sjednu za pregovarački sto.

Mladen Mikijelj
foto: Boris Pejović

“Budvi je dosta tapkanja u mjestu, izgubili smo gotovo godinu... Kako je izgledala Budva bez nas na pozicijima odlučivanja, najbolje se vidjelo tokom prethodne ljetnje turističke sezone. Uvjeren sam da građani Budve to ne žele, nego žele da se stvori politička stabilnost, da se formira jedna stabilna vlast, da imamo vremena da pripremimo narednu ljetnju turističku sezonu”, poručio je Mikijelj na konferenciji za medije u štabu liste koju je predvodio.

Njegov partijski šef i čelnik državnog parlamenta Andrija Mandić, pozvao je indirektno Mikijelja i Jovanovića da se pomire. Podsjećajući da je dugo u politici, naveo je da je mnogo energije uložio da s liderima drugih stranaka nekadašnje opozicije oformi 2020. godine koaliciju “Za budućnost Crne Gore”, koja je tada pobijedila na državnim izborima. Rekao je da su imali “dovoljno širine” da razumiju jedni druge, da je bilo dosta oštrih riječi...

Andrija Mandić
foto: Boris Pejović

“Volio bih da svi mogu da se uzdignu iznad tih malih, sitnih, ljudskih slabosti, da sjednete za sto i da se dogovorite onako kako to predviđaju pravila demokratije. Dakle - Mladen Mikijelj gradonačelnik Budve...”, podvukao je, dodajući da će lista "Za budućnost Budve" ostati jedinstvena, odnosno da neće biti njenog "razdvajanja".

Nositeljka liste te koalicije Dragana Kažanegra Stanišić (Demokrate), saopštila je da je Budva ostala “zakopana u rovovima”, ali da postoji opcija da se formira vlast “ukoliko bude dovoljno političke odgovornosti, zrelosti i mudrosti”.

“Ako se stave po strani lične sujete i uzme u obzir samo interes našeg grada i građana, formiranje vlasti je moguće. Mi kao politički subjekat smo vrlo ozbiljni, kooperativni i konstruktivni. Ukoliko svi politički subjekti ostanu na fonu i porukama koje su slali tokom izborne kampanje - a to je da oni koji su osvojili najveći broj glasova neće ići u koaliciju s DPS-om, ostaje dovoljnio prostora da se između ovih političkih subjekata formira vlast”, poručila je Kažanegra Stanišić na konferenciji za novinare.

Na pitanje ko joj je bliži od onih koji su osvojili najveći broj glasova, odgovorila je: “Jednako smo udaljeni”.

Zenović: Partneri oni koji prihvate da mi vodimo Budvu

Đorđe Zenović je ponovio da pokret koji predvodi neće odustati od svojih proklamovanih principa, to jest - da nikome neće dati podršku da vodi Budvu.

“Svi oni koji budu prihvatili naša četiri principa, svi oni koji budu prihvatili da mi vodimo proces, odnosno da mi damo predsjednika opštine - nama su partneri”, poručio je.

Zenović ja napustio Demokrate nakon što je ta partija dogovorila s PES-om koaliciju u Budvi. Prethodno je oštro kritikovao Vladu zbog načina rada i partijskog zapošljavanja, a sinoć je ocijenio da je Budva “napaćen grad” koji su razorile partije.

“Da se zahvalim građanima Budve, mislim da su odgovorili zadatku, da su reagovali na adekvatan način. Ono što smo očekivali u toku cijele kampanje, to se i obistinilo... Borba je bila teška. Mi smo se s ozbiljnim mašinerijama nosili, i na kraju smo ostvarili impozantan rezultat. Taj rezultat je samo uvod u naredne borbe koje nas čekaju za naš grad”, tvrdi on.

Nosilac liste DPS-a Nikola Milović, poručio je da bez te partije neće biti formiranja stabilne vlasti u Budvi, nagovještavajući da ona neće nikome dati podršku za formiranje manjinske vlasti.

Upitan da li bi DPS dao takvu podršku Zenoviću ili Jovanoviću, odgovorio je - da je dosta bilo političarenja po Budvi.

“Ako ovaj grad i građani zaista istinski žele promjene, a to su pokazali večeras, onda ćemo kao odgovorni ljudi podijeliti odgovornost, dogovoriti se oko projekata i povezati Budvu putem napretka. Nikakvih uslovljavanja neće biti, a naša se kičma savijati neće”, konstatovao je Milović.

Opozicija traži vanredne parlamentarne izbore

On je ocijenio da su partije koje čine Vladu doživjele krah, te da su prijevremeni parlamentarni izbori - jedini izlaz.

“Naša kičma je nesalomiva... Trend rasta DPS-a je neumoljiv. Ali šta je još neumoljivo - Vladine partije su doživjele potpuni slom u Budvi”, kazao je.

Milović je dodao da su koalicija bivšeg Demokratskog fronta (“Za budućnost Budve”), Demokrata i PES-a osvojile 12 od 33 mandata, dok su u maju imali - 15.

“Ovi izbori, kao i oni u maju, pokazali su da ova Vlada i parlamentarna većina nemaju legitimitet da upravljaju državom... Kad Vlada ovako radikalno gubi povjerenje, jedino logično rješenje su vanredni parlamentarni izbori. Kao što sam rekao 26. maja, tako i večeras ponavljam - bez DPS-a nema stabilne vlasti u Budvi. Ovo je pobjeda prave, istinske, civilizovane i kulturne Budve, i one za koju ćemo se boriti - gospodstvene Budve”, ocijenio je.

Nosilac liste Evrospkog saveza Petar Odžić (SDP), rekao je su oni na izborima dokazali da "eksponenti politike predsjednika Srbije Aleksandra Vučića" više neće vladati Budvom.

“Uspjeli smo da dupliramo broj mandata, i izuzetno smo zadovoljni našim rezultatom. Drugo naše obećanje smo ispunili, a to je da su partije državne vlasti pretrpjele ogroman poraz u Budvi. To će biti u narednom periodu siguran fiks za sve građane Budve. Takođe, više je nego očigledno poslije Podgorice i Kotora, da je i Budva poručila da su Crnoj Gori potrebni vanredni parlamentarni izbori, na kojima će se konačno osloboditi stranaka Vučićeve vlasti, stranaka koje ne poštuju Crnu Goru, i da ponovo Crnu Goru vratimo našim građanima, našim korijenima”, naveo je on na konferenciji za medije.

Odžić: Nećemo s vladajućim strankama

Upitan da li isključuju nekoga iz kombinacija za formiranje vlasti, Odžić je odgovorio potvrdno.

“S Demokratskim frontom nismo sjedjeli ni prošli put, nećemo sjedjeti ni sad. Takođe, rekli smo da će sve partije s državne vlasti biti u opoziciji i ono što smo obećali - to će se i desiti”, rekao je.

Odžić je dodao da je rano govoriti o pregovorma o formiranju vlasti.

“Naše ambicije u budućoj vlasti su velike. Ono što smo sigurno spremni da učinimo je da se ovakva institucionalna i politička kriza nikad više ne dozvoli u Budvi, da Budva bude grad Mediterana i grad svih njenih građana, bez obzira kom se bogu mole, koju partijsku knjižicu nose, koje su vjere i nacije. Budva treba da bude grad svih nas, kraljica Mediterana i turističko mjesto, a ne palanka koju su napravili zadnjih godina", ocijenio je.

Nosilac liste GP URA Blažo Rađenović, rekao je da je ta partija “u veoma teškim okolnostima” odbranila rezultat iz maja.

“Budva je definitvno pokazala da ovdje legitimitet nema 44. Vlada, njeni konstituenti i svi politički subekti koji u njoj participiraju. Oni su, u ukupnom rezultatu, dobili nešto oko 35 odsto (glasova). Mislim da je to jasna poruka da dolaze promjene ne samo u Budvi, nego da će doći promjene na nivou čitave Crne Gore. Koristim priliku da pozovem da se već sjutra okupe svi građanski, evropski, ljudi koji žele u Budvi dobro, da Budva krene naprijed, da isporuče rezultate, da budu pravi servis svih građanki i građana Budve. Spremni smo za dogovor, a mislim i ostali konstituenti koji žele dobro Budvi...”, naveo je.

Rađenović je rekao da u GP URA nemaju problem da razgovaraju sa svima kojima je “Budva u srcu, kojima je Budva na prvom mjestu” i koji žele otklon od politike koja je postojala.

Abazović: Budimo odgovorni da ne bi bilo novih izbora

Predsjednik GP URA Dritan Abazović, ocijenio je da oni koji upravljaju Crnom Gorom - "nemaju nikakav legitimitet da upravljaju Budvom, a ni Crnom Gorom".

"U tom kontekstu, mislim da je jasno u kom pravcu treba da se formira vlast, ali mi nećemo praviti nikakav pritisak prema bilo kome”, tvrdi on.

Abazović je kazao da će se njihov opštinski odbor "odnijeti prema svim inicijativama potpuno racionalno”.

“Mi želimo svima da čestitamo na izbornom rezultatu, ali mora jedna stvar da bude jasna - ovo što trenutno imamo na snazi na državnom nivou je ruglo koje svakim danom doživljava sve veći i veći debakl. Ako ti ljudi ne misle da sami treba da se povuku - onda okej. Mi ćemo nastaviti našu misiju, da pričamo poštenu priču, oslobođenu od organizovanog kriminala, nacionalizma, populizma i svih trulih politika koje ovu zemlju drže u kandžama, a najviše Budvu. U to ime, očekujem da se ponesemo odgovorno, da se konačno formira vlast i da ne dođemo u sitauaciju da ponovo, na primjer u aprilu, odemo na neke ponovljene izbore...”, konstatovao je.

Dva budvanska politička tabora, nastala rascjepom nekadašnje jedinstvene koalicije Demokratski front koju je predvodio sada pritvoreni predsjednik Opštine Budva Milo Božović - lista “Za budućnost Budve” predvođena Mikijeljem i “Budva naš grad” na čijem je čelu Jovanović, nisu od majskih izbora uspjeli da obezbijede većinu od 17 odbornika potrebnu za konstituisanje vlasti.

Demokrate su zbog toga bile podnijele inicijativu da njihov tadašnji nosilac liste Zenović bude šef SO, uz očekivanje da će dobiti podršku 26 odbornika, odnosno svih partija koje su “svojatale” Demokrate kao sigurnog koalicionog partnera u budućoj vlasti.

Međutim, iako se očekivalo da bi se njegovim izborom donekle došlo do kompromisa i formiranja vlasti, do toga nije došlo jer su Demokrate povukle inicijativu kad je postalo izgledno da on neće dobiti podršku. Nakon što je istekao rok za konstituisanje parlamenta, šef države je raspisao izbore.

Izlaznost veća nego u maju, izbori bez incidenata

Prema podacima koalicije Demokrate-PES, izlaznost na jučerašnjim izborima u Budvi iznosila je 60,88 odsto.

Prema istim podacima, na birališta je izašlo 11.678 birača, od 19.183 upisana.

izbori Budva, izbori u Budvi, lokalni izbori Budva
foto: Vuk Lajović

Na izborima održanim krajem maja, izlaznost je bila 59,75 odsto.

Tada su, prema finalnim podacima budvanske izborne komisije, glasala 11.374 birača, od 19.034 upisana.

Izborni dan protekao je bez incidenata.

DNP-u, SNP-u i Demokratama po dva odbornika, PES-u jedan

Mikijeljevu listu u novom sazivu budvanskog parlamenta predstavljaće tri odbornika NSD-a, dva Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića, dva Socijalističke narodne partije (DNP), te po jedan Pokreta za promjene i “Nove Budve”.

Koaliciju Demokrate-PES zastupaće dva odbornika Bečićeve stranke i jedan Spajićeve.

Kad je riječ o Evropskom savezu, oba njihova odbornika biće iz SDP-a.

Vujičić: Partije birače dovele na glasanje kao na posao

Nosilac liste “Glas za promjene” Božidar Vujičić, jedine koja je ostala ispod cenzusa, rekao je sinoć da je duboko razočaran rezultatima izbora, ocijenivši da je “sistem korupcije u gradu dodatno učvršćen”.

“Nema promjena, već samo nova izdanja starog sistema”, kazao je on, prenijela je Radio televizija Budva.

Božidar Vujičić
foto: Dr Vujičić Božidar - Za stvarne promjene

Vujičićeva lista, koja ni na prethodnim izborima nije izborila parlamentarni status, osvojila je juče 11 glasova manje nego u maju - tada je dobila 149.

Izbori su, prema njegovim riječima, pokazali da su partije uspjele da mobilišu svoje birače, uglavnom zaposlene u lokalnoj upravi, i na taj način obezbijede sebi još jedan mandat.

“Ovo nije izraz volje građana, već izraz moći političkih partija koje su svoje birače dovele na glasanje kao na posao”, rekao je Vujičić.

On je upozorio da će “ovakav način vođenja politike dovesti do novih problema u gradu, posebno u oblasti urbanizma”. Dodao je da su građani koji su ga podržali pokazali "visoku svijest o problemima s kojima se suočava Budva", ali da su, nažalost, bili u manjini.

Vujičić je rekao da je uvjeren da će se njegova predviđanja “o negativnim posljedicama ovakvog načina upravljanja gradom ubrzo obistiniti”.

“Očekujem da ćemo svjedočiti novom talasu nelegalne gradnje, korupcije i nepotizma. Budva će nastaviti da se urušava, a građani će biti ti koji će snositi posljedice”, zaključio je.

Bonus video: