Pokretanjem krupnih projekata, očekujemo značajno veću zaposlenost ne samo u Pljevljima već u cijelom sjevernom regionu kao i privrednu diversifikaciju i povratak onih koji nisu bili u prilici da profesionalnu afirmaciju steknu u svom rodnom gradu.
To je kazao premijer Milojko Spajić, na svečanoj sjednici Skupštine opštine Pljevlja, organizovane povodom 20. novembra Dana Opštine.
Početak sjednice kasnio je oko sat jer se čekao dolazak Spajića.
"Naiskrenije vam čestitam Dan opštine Pljevlja i 80 godina od oslobođenja Pljevalja u Drugom svjetskom ratu. Sa divljenjem i poštovanjem danas se sjećamo bogate istorije pljevaljskog kraja koju su ispisali hrabri ustanici osobodioci, ali i plejada izuzetnih stvaralaca, umjetnika, sportista, entuzijasta, i filantropa. Ova Vlada nakon decenijske zapuštenosti okrenula se Pljevljima i napokon se krenulo u realizaciju toliko puta obećavane toplifikacije, idemo u ekološku rekonstrukciju TE i imaćemo novu Opštu bolnicu, brzu saobraćajnicu ka Nikšiću i Bijelom Polju. Naročito ističem izgradnju bolnice za koji je već potpisan ugovor za izgradnju projekta i izvođenje radova za koje očekujem da će biti u trećem kvartalu naredne godine“, rekao je Spajić.
Kazao je da će za bolnicu biti izdvojeno oko 40 miliona eura i da će ona građanima Pljevalja i šireg regiona pružati najsavremeniju i najkvalitetniju zdravstvenu zaštitu.
"Drugi projekat koji će unaprijediti život u gradu jeste izgradnja brze saobraćajnice Crnča - Pljevlja granica sa BiH. Monteput je već potpisao ugovor za izradu idejnog rješenja i ovom saobraćajnicom osnažićemo povezivanje unutar Crne Gore, ali i ojačati međudržavnu povezanost sa BiH i Srbijom. Izgradnja zatvorenog bazena, kompleksa Borovičko jezero rekonstrukcija i prenamjena Doma Vojske, takođe su sastavni dio plana oporavka Pljevalja. Svim ovim i budućim aktivnostima vraćamo dug ovom kraju. Očuvanje i dalja afirmacija bogastva različitosti po kojem su Pljevlja nadaleko poznata, te snaženje razumjevanja, povjerenja i dobronamjernosti ključni su atributi naše lokalne zajednice, ali i preduslovi za ostvarivanje ambicioznog postavljenih ciljeva koje smo postavili", rekao je Spajić.
Sjednici lokalnog parlamenta, koja je počela intoniranjem crnogorske himne, nisu prisustvovali odbornici Nove, DNP i Pokreta za Pljevlja, koji već godinama bojkotuju svečanu sjednicama povodom 20. novembra Dana opštine Pljevlja. Sjednici je prisustvovao i predsjednik Opštine Dario Vraneš (Nova), ali nije na njoj govorio, što je bila praksa prethodnih godina, kada su obično sumirani rezultati rada između dva praznika.
Vraneš je ranije danas kazao da Pljevljaci slave Dan opštine onako kako moraju, kako im je nametnuto, a ne onako kako žele.
“Volja građana Pljevalja prikazana kroz odluku direkto izabranih predstavnika građana-odbornika lokalnog parlamenta, je izignorisana da dan opštine bude 27 oktobar, dan oslobođenja od okupatora, od Turske 1912 godine, a od Austrougarske 1918 godine. Nekome očigledno smeta što je 27.oktobar za pravoslavce praznik SvetePetke dok mu ujedno ne smeta što se 20.novembra slavi i dan Sandžaka, nekakve parateritorijalne oblasti neuspješno stvorene 1943.godine”, kazao je Vraneš.
On očekuje da će se u skorijoj budućnosti 27. oktobar slaviti kao dan opštine.
“Мoramo biti strpljivi, znamo kako su prošli svi oni svi koji su nametali građanima odluke protiv njihove volje, pogotovo u skorijoj prošlosti. Kako god bilo, moramo biti strpljivi, vjerujem da će se volja građana kad-tad morati ispostovati i da će se u skorijoj budućnosti dan opštine slaviti 27 oktobra”, kazao je Vraneš u saopštenju.
Otvarajući svečanu sjednicu predsjednica Skupštine Opštine Jovana Tošić je kazala kazala da "uz istinsko poštovanje svih onih datuma koji su kroz duboku istoriju doprinjeli stvaranju oslobođenju, opstanku i razvoju grada pod Golubinjom, danas sa ponosom ističemo da su Pljevlja grad tradicije i kulture grad slavnih predaka i dostojnih potomaka".
"Sa velikim pijetetom sjećamo se onih koji su branili čast i slobodu braneći svoj narod i otadžbinu u svim važnim istorijskim datumima koji simboluzuju oslobođenje jednog grada i njegovog naroda“, rekla je Tošić.
Istakla je da je tolerancija i međunacionalni sklad oduvijek su bila dva najznačajnija simbola Pljevalja.
"Najznačajniji spomenici kulture u Pljevljima Manastiri Svete trojice, i Husein pašina džamija uče nas da u ovom gradu mjesta za podjele nema, a da u novijoj istoriji svi zajedno stremimo zajedničkoj borbi, za dostojanstven, miran i život dostaojan čovjeka. Svjedoci smo da se godinama unazad iz Pljevalja odlazilo a u pirilog tome govore i podaci sa zadnjeg popisa. Nemogućnost ostvarenja stabilne i sigurne egzistencije nepovjerenje u mlade ljude krucijalni su razlozi zbog kojih pljevaljska mladost odlazi trbuhom za kruhom. Neke od mjera koje smo usvojili u SO Pljevlja ne mogu imati presudan efekat na rješavanje demokratskog problema opštine ali sam sigurna da mogu imati pozitivan efekat“, rekla je Tošić.
Bonus video: