Evropska unija (EU) očekuje da Crna Gora uvede vize građanima 11 država, među kojima su i Rusija i Bjelorusija - kazala je “Vijestima” portparolka Evropske komisije (EK) Ana Pisonero Hernandez.
Ona je rekla da se Crna Gora na to obavezala i Reformskom agendom koju je EK usvojila jesenas, a čije je ispunjenje uslov za dobijanje novca iz Instrumenta za reformu i rast u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.
U Reformskoj agendi 2024-2027. piše da je ukidanje sporazuma o slobodnom viznom režimu sa zemljama za koje EU zahtijeva vizu, predviđeno do 2027. Vize moraju da se uvedu najmanje jednoj državi godišnje, tim poslom treba da se bave ministarstva vanjskih i unutrašnjih poslova, a EK će rezultate na tom planu mjeriti na kraju svake godine.
Pisonero Hernandez je kazala da se, kao dio procesa pristupanja EU, od Crne Gore očekuje da dodatno uskladi viznu politiku s listom zemalja koje podliježu viznom režimu u Uniji, posebno kad je riječ o državama koje predstavljaju rizik od neregularnih migracija ili bezbjednosni rizik za EU.
’’Rusija i Bjelorusija spadaju u ovu drugu kategoriju’’, podvukla je ona.
Pisonero Hernandez navodi da Crna Gora još ima bezvizni režim s 11 država koje su na listi EU za vizni režim, od kojih je sedam trajno izuzeto od viza, dok četiri imaju sezonsko izuzeće od viza za ulazak u Crnu Goru zbog turizma u periodu od aprila do oktobra 2024. godine.
“Mjere sezonskog izuzeća od viza nisu u skladu s pravnim tekovinama EU”, upozorila je ona.
Iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP) nijesu odgovorili na pitanja ‘’Vijesti’’ kojih je to 11 država i kad će im biti uvedene vize. Prema informacijama ‘’Vijesti’’, to su, osim Rusije i Bjelorusije, Turska, Kuvajt, Kazahstan, Katar, Egipat, Saudijska Arabija, Azerbejdžan, Jermenija i Kina.
Kako piše na sajtu MVP-a, državljanima Kine je potrebna viza za ulazak u Crnu Goru, s izuzetkom organizovanih turističkih grupa i poslovnih ljudi.
“Državljani Kine koji posjeduju važeću putnu ispravu, izdatu u skladu s propisima te države, mogu ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 30 dana, kao organizovana turistička grupa koja zajedno ulazi, boravi i napušta Crnu Goru, ako posjeduju potvrdu o uplaćenom turističkom aranžmanu i dokaz o obezbijeđenom povratku u državu porijekla ili tranzita”, navodi se.
Državljani Kine koji posjeduju važeći poslovni pasoš mogu ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 30 dana, ako posjeduju pozivno pismo ‘’u smislu propisa kojima se uređuju bliži uslovi za izdavanje vize za kratki boravak (viza C)’’.
Pisonero Hernandez je podsjetila da se Crna Gora Reformskom agendom obavezala da dodatno uskladi svoju politiku s listom zemalja koje podliježu viznom režimu EU, da postigne “interoperabilnost između sistema i baza podataka koje se koriste u trenutnom sistemu odobravanja viza”, počne rad na prikupljanju biometrijskih podataka, kao i da uvede dodatne bezbjednosne mjere.
Prema njenim riječima, usklađivanje vizne politike nije dio zajedničke spoljne i bezbjednosne politike EU.
’’Usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom uključuje usklađivanje s odlukama i akcijama EU vezanim za spoljnu i bezbjednosnu politiku, kao što su sankcije ili izjave EU o spoljnoj i bezbjednosnoj politici. Kako je navedeno u nedavno objavljenom izvještaju o Crnoj Gori u okviru paketa proširenja za 2024, Komisija pozdravlja što je Crna Gora nastavila sa stoprocentnom usklađenošću u okviru zajedničke spoljne i bezbjednosne politike’’, kazala je Pisonero Hernandez.
“Uvođenje viza može ugroziti turizam”
U Reformskoj agendi piše da je nedostatak kapaciteta za sprovođenje usklađivanja s viznim standardima i procedurama EU, “izazov koji se već u ovoj fazi jasno može identifikovati”.
“Potencijalni rizici za neispunjenje ciljeva ove mjere leže prije svega u potrebama crnogorske privrede, prvenstveno turističke, naročito imajući u vidu da uvođenje obeveze pribavljanja vize može otežati putovanja i smanjiti atraktivnost zemlje kao turističke destinacije, te značajno smanjiti prihode u oblasti turizma. Stoga je izuzetno važno pravovremeno i efikasno sprovođenje ove mjere na način koji bi uvažavao potrebe crnogorske ekonomije, a kako bi se ostvarili planirani ciljevi i minimizirali potencijalni rizici”, piše u dokumentu.
Rusi mogu boraviti u Crnoj Gori do 30 dana
Kako piše na sajtu MVP-a, državljani Ruske Federacije i Bjelorusije mogu, saglasno zaključenom sporazumu o uzajamnim putovanjima državljana, ulaziti, prelaziti preko teritorije i boraviti u Crnoj Gori do 30 dana, s važećom putnom ispravom.
Nakon ruske invazija na Ukrajinu u februaru 2022, EU je uvela sankcije Rusiji i Bjelorusiji, a Crna Gora im se pridružila u aprilu, u okviru zajedničke spoljne i bezbjednosne politike.
Sankcije podrazumijevaju zamrzavanje imovine ruskim i bjeloruskim zvaničnicima, kao i građanima i kompanijama bliskim predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu.
To je izazvalo negodovanje proruskih partija i dijela javnost u Crnoj Gori, koje su ukazale na to da iz Rusije u Crnu Goru stiže značajan broj turista i investicija.
Prošle godine ruski turisti su bili rekorderi po broju ostvarenih noćenja u Crnoj Gori. Prema podacima Uprave za statistiku - MONSTAT, oko 246,6 hiljada gostiju iz Rusije ostvarilo je 3,7 miliona noćenja, odnosno prosječno su u Crnoj Gori boravili 15 dana. Na njih se odnosi 23,6 odsto ukupnog broja noćenja u Crnoj Gori 2023. godine.
Takođe, prema popisu stanovništva održanom krajem prošle godine, u Crnoj Gori živi 12.824 Rusa (oko dva odsto ukupnog broja stanovnika).
Radio Slobodna Evropa nedavno je objavio da je Rusa u Crnoj Gori 23.330, a za preko hiljadu njih su zahtjevi za boravak još u proceduri.
Rusi su godinama među vodećim investitorima u Crnoj Gori. Prema podacima Centralne banke, priliv direktnih stranih investicija iz Rusije prošle godine je iznosio 112 miliona eura.
Bonus video: