Dešavanja tokom izbornog procesa u Šavniku mogu se preliti i na centralni nivo, ocijenio je predsjednik Državne izborne komisije (DIK) Nikola Mugoša, dodajući da trenutno ne postoji održivi model koji bi spriječio da se to desi.
Mugoša je, na konferenciji Centra za demokratsku tranziiciju „Izborna reforma kao ključ demokratizacije: Postoji li politička podrška za promjene?“, podsjetio da je glasanje u Šavniku pokušano devet puta i da svake nedjelje DIK-u stigne prigovor da se ponovi glasanje.
„Naravno da se lokalne prilike mogu preliti na centralni nivo, samo ako neki politički subjekti budu zainteresovani da blokiraju DIK“, kazao je Mugoša.
On je ocijenio da je zabrinjavajuće to štodruštvo nije pokazalo dovoljan nivo agilnosti kada je u pitanju rješavanje tog problema.
Prema riječima Mugoše, u posljednih nekoliko godina uočen je zabrinjavajući trend tokom svakog izbornog procesa, da partije prebroje koliko imaju članova u opštinskim izbornim komisijima (OIK) i onda kalkulišu.
„Došli smo u fazu kada politički subjekti smatraju da se izbori dobijaju u komisijama, a ne na glasanju. Potrebna nam je drugačija politička kultura. Ako je cilj prebrojati koliko ruku ima u OIK-u, onda smo u velikom problemu“, upozorio je Mugoša.
Prema njegovim riječima, Šavnik je simbol toga i to treba sve da zabrine.
Mugoša je kazao da trenutno ne postoji održivi model koji bi spriječio da se to dešava.
Govoreći o depolitizaciji DIK-a, on je rekao da u Crnoj Gori postoji izražen konsenzus po pitanju profesionalizacije izborne administracije.
„Ukoliko u tome ostanemo dosljedni, iduće godine možemo doći do novog rješenja kada je u pitanju DIK“, kazao je Mugoša.
On je istakao da je trenutni model DIK-a, u kojem je devet predstavnika partija i dvoje koji nijesu iz političkih subjekata, dominantno politički.
Govoreći o izbornom sistemu u Crnoj Gori, Mugoša je kazao da je on odgovarajući kao i izborni model, i Dontova formula koja favorizuje veće subjekte, naročito kada se uzme u obzir rascjepkanost na političkoj sceni.
„Najveće pitanje će biti otvorene liste, da li će biti potpuno otvorene, da li ćemo zadržati zatvorene ili će biti poluotvorene, to je stvar diskusije“, rekao je Mugoša.
On smatra da je dobar predlog Ženskog kluba o 40 odsto zastupljenosti žena na listama.
Mugoša je dodao da posebnu pažnju treba posvetiti manjinskim narodima.
„Jedno od pitanja je predstavljenost romske manjine koja broji 0,9 odsto, to će biti tema Odbora, vidjeli smo kretanja kada je u pitanju ruska i ukrajinska manjina“, rekao je Mugoša.
On je kazao da je Odbor za sveobuhvatnu reformu imao početni elan koji je, kako je naveo, vremenom splasnuo.
„Izborna reforma ne može riješiti sve devijacije i anomalije crnogorskog izbornog sistema. Potrebna je šira društvena emancipacija, a politički akteri treba da preuzmu primat“, poručio je Mugoša.
Bonus video: