Krapović traži provjeru svih nabavki za 10 godina: Komisija utvrdila nepravilnosti za 11 mjeseci nabavke hrane za VCG

Vojna policija juče predala Osnovnom državnom tužilaštvu nalaze komisije.

Utvrđeno da nedostaje šest otpremnica po kojima je isporučeno 9.500 suvih dnevnih obroka za Vojsku i da vozila izabranog dobavljača nijesu ušla na vojni aerodrom “Knjaz Danilo” tokom 2022. Ministar tražio kontrolu nabavke građevinskih sredstava, goriva, rezervnih djelova za automobile i sredstava za higijenu.

Lazarević smijenio trojicu podoficira, vojna policija vodi postupak

73182 pregleda 117 reakcija 65 komentar(a)
Dokaze da prikupljaju i vojna i civilna policija: Krapović, Foto: Luka Zeković
Dokaze da prikupljaju i vojna i civilna policija: Krapović, Foto: Luka Zeković

Specijalna vojna komisija utvrdila je brojne nepravilnosti u nabavci hrane za Vojsku Crne Gore (VCG) u magacinu u Zeti, a ministar odbrane Dragan Krapović zatražio je od načelnika generalštaba Zorana Lazarevića da se provjeri poslovanje Bataljona za podršku u posljednjih 10 godina i za nabavku građevinskih sredstava, goriva, rezervnih djelova za automobile i sredstava za higijenu, saznaju “Vijesti”.

Vojna policija predala je juče Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici nalaz Komisije sa dosada utvrđenim nezakonitostima, rekao je listu iz ministarstva odbrane .

Komisija je našla nepravinosti za jedanaest slučajno odbranih mjeseci u nabavkama hrane tokom trogodišnjeg perioda, a Krapović je naložio da se do 1. marta provjeri kompletno poslovanje bataljana u posljednjih 10 godina, i zatražio da se uključe finansijski vještaci i tužilaštvo, da vojna policija sarađuje sa civilnom i drugim državnim organima, kako bi se ustanovilo ko je odgovoran za dosadašnje i eventualno novoutvrđene nepravilnosti i krivci kaznili, rekao je sagovornik “Vijesti” blizak ministarstvu odbrane.

“Komisija u izvještaju nije utvrdila ništa pozitivno”, rekao je taj izvor, dodajući da su u sporne nabavke vrijedne nekoliko stotina hiljada eura.

Među nepravilnostima su one sa računima u poslovanju sa tri crnogorske trgovinske kompanije, sklapanje ugovora o nabavci bez tendera, falsifikovanje potpisa na otpremnicama, fiktivan prijem robe.

Izvor blizak Ministarstvu odbrane je ranije kazao “Vijestima” da je početkom februara, usljed sumnjivog materijalno-knjigovodstvenog stanja artikala hrane za potrebe Vojske, napravljen popis u Bataljonu za podršku VCG, ali tek nakon odlaganja prvobitno zakazanog termina za desetak dana. Ministar odbrane Dragan Krapović optužio je načelnika Generalštaba, brigadnog generala Zorana Lazarevića, da mjesecima nije reagovao na moguće zloupotrebe u knjigovodstvu i nabavci hrane iako je to tražio od njega.

LAzarević i Krapović
LAzarević i Krapovićfoto: Saša Matić/Vlada Crne Gore

Izvor iz VCG na to je tada odgovorio da je ministar o svemu saznao od Lazarevića “pokušavajući sada da okrene situaciju i da jedinog čovjeka koji je uočio mogućnost postojanja nepravilnosti predstavi kao jedino odgovornog”.

Taj sagovornik je tvrdio da i ministar ima nadležnosti i odgovornosti u tom procesu.

“Sve te ugovore pokreće i sklapa sa firmama ministar odbrane, kao što je nadležan i za isplatu računa za isporučenu robu, za kontrolu isplate, za inspekciju pravilnosti poslovanja i reviziju”, rekao je tada sagovornik iz VCG, dodajući da je nezakonite radnje trebalo da utvrde zaposleni u Direktoratu za obavještajno-bezbjednosne poslove, koji su pod direktnom kontrolom ministra odbrane.

Navodno je komisija, između ostalog, utvrdila da je ugovor o isporuci suvih dnevnih obroka sa jednim preduzećem sklopljen u martu 2022. godine na osnovu pregovaračkog postupka bez tendera, a da je ugovor realizovao Direktorat za logistiku ministarstva odbrane. Po tom ugovoru, izabrano preduzeće trebalo je da isporuči 7.000 suvih dnevnih obroka za donaciju u vrijednosti od 62.650 eura sa PDV-om i 9.500 za Vojsku u vrijednosti od 87.132 eura.

Pored razlika u cijeni ako se uporedi sa tekućim godišnjim ugovorom 2021/22, komisija je utvrdila i da nije skenirana originalna verzija zapisnika o realizaciji Ugovora, kao i da nedostaje šest otpremnica dobavljača, po kojima je trebalo da bude isporučeno 9.500 suvih dnevnih obroka za Vojsku, rekao je izvor “Vijesti” upoznat sa nalazima komisije.

Navodno, vozila izabranog dobavljača nijesu evidentirana da su ušla na vojni aerodrom “Knjaz Danilo” tokom 2022. godine, a nadležni oficir je u kasnijem razgovoru Komisiji rekao da nije primio 9.500 obroka i da je njegov potpis na otpremnicama falsifikovan, kao i da račune za sporne obroke nije potpisao.

Komisija je utvrdila i da se potpisi na većini materijalnih lista nijesu podudarali sa potpisom nadležnog oficira i da je nadležni zastavnik kontrolisao materijalne liste za potrošnju hrane po proračunima koje je sam pravio i stavljao faksimile potpisa, odnosno potpisivao dokumenta i drugim potpisom, na šta nema pravo.

Kako je ranije rekao izvor “Vijesti” Lazarević o ovim nepravilnostima nije odmah informisao Krapovića, već je ova tema otvorena četiri mjeseca nakon izvještaja popisne komisije, kao rezultat naknadnih saznanja ministra.

Tako je, krajem jula, ministar pisanom naredbom od načelnika Generalštaba zahtijevao odgovore i pojašnjenja o popisu u ovoj jedinici Vojske.

Lazarević je navodno obavijestio Krapovića da je zaključio da ne postoji namjerno napravljen manjak hrane, da su zaposleni postupali savjesno, te da zbog toga “neće sprovoditi mjere disciplinske, materijalne, ili krivične odgovornosti”.

Krapović je 28. avgusta dostavio Savjetu za bezbjednost i odbranu predlog o smjeni Lazarevića zbog “procjene da je potrebna smjena generacija i podmlađivanje oficirskog kadra u Vojsci”, ali je vrhovna komanda to odbila jer nije bilo konsenzusa njenih članova o tome. Nakon toga je Krapović dostavio vrhovnom državnom tužiocu Miloradu Markoviću informacije o, kako je naveo, nezakonitim radnjama načelnika Generalštaba, između ostalog i o neizvršenju naredbe o dostavljanju dokumentacije u vezi sa prevozom privatnog motora “jamaha” vozilom Vojske Crne Gore iz Slovenije.

NOVA NAREDBA MINISTRA ODBRANE

Krapović je krajem oktobra donio novu naredbu kojom je od Lazarevića tražio da obrazloži razloge odlaganja vanrednog popisa u magacinu na vojnom aerodromu “Knjaz Danilo” i zašto je prošlo dugo vremena od popisa do izvještaja centralne popisne komisije.

Ministar je tražio na uvid naređenje o izradi izvještaja komisije, obrazloženje u čijoj je nadležnosti izrada pravilnika, uredbi, procedura koje uređuju oblast ishrane, kao i podatke o tome ko je i na koji način radio specifikacije za artikle hrane u prethodnom periodu.

Krapović
Krapovićfoto: Luka Zeković

Zatražio je i informaciju kada je rađen popis u magacinu ishrane posljednjih deset godina, ko ga je radio, kao i dostavljanje izvještaja i imena članova komisija.

Krapović je pitao i da li je Lazarević nakon 30. jula ove godine od dostavljanja izvještaja o vanrednom popisu preduzimao dodatne mjere na utvrđivanju stanja.

Ministar je ukazao na potrebu angažovanja vojne policije u procesu prikupljanja podataka i dokaza, uz konsultovanje nadležnog tužioca kako bi on naložio dalje korake. Kao rok za dostavljanje izvještaja Krapović je naveo 31. oktobar u devet sati.

U odgovoru ministru od 15. novembra, Lazarević navodi da je komandiru Čete vojne policije i načelniku Odjeljenja za obavještajne poslove Generalštaba proslijedio kompletnu dokumentaciju koju je pribavila i izradila komisija sa zadatkom da je u narednih sedam dana prouče i dostave mu izvještaj sa procjenom i predlogom za dalje procesuiranje slučaja prema osnovnom tužiocu.

Navodi da je načelniku Štaba naredio da se sagledaju mogućnosti u cilju predlaganja adekvatnih kadrovskih promjena u komandi Bataljona za podršku, a tražio je informacije o tome koliko je u posljednje četiri godine Odjeljenje za inspekcijski nadzor i za reviziju Ministarstva odbrane kontrolisalo materijalno-finansijsko poslovanje u Vojsci i kakva su im bila zapažanja.

Od Obavještajno-bezbjednosnog direktorata Ministarstva odbrane Lazarević je, kako je naveo, tražio informacije kojima raspolažu o “kriminalnim ili drugim nezakonitim djelatnostima u Vojsci” po pitanju materijalno-finansijskog poslovanja.

Najavio je da će najkasnije do 20. novembra dostaviti predloge za personalne promjene u komandi Bataljona za podršku kada su u pitanju oficiri.

VEĆINA PITANJA OSTALA BEZ ODGOVORA

Krapović u pismu Lazareviću od 28. novembra navodi da nije dobio odgovore na većinu pitanja koja je postavio u prethodnim naredbama, a nije dobio ni predloge za personalne promjene u komandi Bataljona za podršku, koje je Lazarević najavio.

Novom naredbom ministar odbrane traži hitno preispitivanje prethodne ocjene i odluke Lazarevića i analizu svih relevantnih aspekata povodom ovog problema, do 10. decembra ove godine.

Lazarević
Lazarevićfoto: Slađan Fatić

Zahtijeva i da Lazarević hitno, u istom roku, dostavi kompletne odgovore na postavljena pitanja, kao i sve relevantne dokumente i dokaze tražene ovom i ranijim naredbama, kao i kontrolu za prethodni desetogodišnji period ne samo artikala hrane, nego i knjigovodstva koje se odnosi na građevinska sredstva, goriva i maziva, djelove za motorna vozila i sredstava za održavanje lične i kolektivne higijene do 1. marta 2025.

“Odmah obezbijediti da se o do sada utvrđenim nepravilnostima i svim relevantnim saznanjima koja ukazuju na moguće povrede zakona, obavijesti nadležno državno tužilaštvo. Odmah omogućiti kroz saradnju sa nadležnim državnim organima, angažovanje vještaka za materijalno-finansijsko poslovanje radi stručne analize i identifikacije zasada utvrđenih i eventualno novoutvrđenih nepravilnosti”, navodi se u novoj naredbi Krapovića.

Ministar je tražio i da se odmah obezbijedi saradnja vojne i civilne policije i saradnja sa drugim državnim organima kako bi se osigurala podrška u prikupljanju dokaza, identifikaciji potencijalnih odgovornih osoba i rasvjetljavanju svih okolnosti slučaja. Zahtijeva i da Lazarević ima aktivniju ulogu u koordinaciji ovih mjera, “čime bi se doprinijelo jačanju povjerenja u sistem i institucije”.

Lazarević smijenio tri podoficira

Lazarević je smijenio podoficire koji su zaduživali, knjižili i razduživali hranu, a za koje je komisija utvrdila nepravilnosti.

“Načelnik Generalštaba je u skladu sa svojim nadležnostima razriješio dužnosti trojicu podoficira kod kojih je komisija, koju je on formirao, utvrdila nepravilnosti u poslovanju u pogledu kod prijema, knjiženja i razduženja artikala hrane”, rekao je sagovornik “Vijesti” iz VCG.

Komandant bataljona nije rezriješen jer se čeka završetak postupka koji vodi vojna policija, koja treba da obavijesti tužilaštvo kad utvrdi ima li sumnji u vršenje krivičnih djela, rekao je taj izvor.

“Pored toga, angažovao je, u skladu sa procedurama, stručne organe Vojne policije na ispitivanju okolnosti i činjenica u vezi sa poslovanjem. Po prikupljanju činjenica ograni Vojne policije će, ako bude postojalo osnova, kontaktirati nadležnog tužioca”, rekao je taj sagovornik.

Ministar je u pismu/naredbi Lazareviću ukazao da se problemi i zloupotrebe dešavaju u jedinici koju je Lazarević proglasio jedinicom godine 2022. i nagradio njenog komandanta, koji je i dalje na istoj poziciji.

“To me dodatno uvjerava da nemate kapaciteta da ovo sagledate i procesuirate na pravi način, u skladu sa zakonom i važećim propisima”, naveo je Krapović.

Bonus video: