Vojnici na Kosovo otišli bez pitanja

Slijedi suspenzija i disciplinski postupak protiv dvojice pripadnika VCG uhapšenih u blizini Dečana.

Krivokapić i Lalatović nisu javili nadležnima da će ići u inostranstvo, što su bili u zakonskoj obavezi da učine. Tokom trajanja suspenzije, neće dolaziti na posao i primaće dvije trećine zarade

175107 pregleda 549 reakcija 171 komentar(a)
Traže od nadležnih s Kosova obavještenje o hapšenju Krivokapića i Lalatovića (ilustracija), Foto: BORIS PEJOVIC
Traže od nadležnih s Kosova obavještenje o hapšenju Krivokapića i Lalatovića (ilustracija), Foto: BORIS PEJOVIC

Dvojica nedavno uhapšenih pripadnika Vojske Crne Gore (VCG) na Kosovu biće suspendovani i protiv njih će biti pokrenut disciplinski postupak zbog toga što nisu obavijestili nadređene da će putovati u inostranstvo, saznaju nezvanično “Vijesti”.

Izvor lista iz VCG rekao je da Rajko Krivokapić i Dragutin Lalatović nisu javili svom komandiru da će ići na Kosovo, što su, shodno zakonu, bili u obavezi da učine.

Prema Zakonu o VCG (član 63), lice u službi u vojsci može putovati u inostranstvo, ali je dužno da putovanje prijavi “pretpostavljenom na položaju neposredno potčinjenog načelniku Generalštaba VCG...”. Načelnik Generalštaba može ograničiti putovanje van zemlje zbog potreba službe, a u uslovima ratnog ili vanrednog stanja, u inostranstvo se može ići samo po odobrenju ministra odbrane.

Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na pitanje “Vijesti” da li su dvojica vojnika pretpostavljenom prijavila put u inostranstvo.

Sagovornik “Vijesti” kaže da je na osnovu medijskih izvještaja od nadležnih institucija sa Kosova načelnik Generalštaba Zoran Lazarević tražio od ministarstva odbrane da preko Ministarstva vanjskih poslova zatraži zvanično obavještenje o hapšenju i zadržavanju Krivokapića i Lalatovića, i da se čeka taj dokument da bi se pokrenuo postupak.

“Ne može se pokrenuti disciplinski postupak na osnovu medijskih izvještaja”, rekao je izvor “Vijesti”.

Više regionalnih medija objavilo je krajem novembra da su Krivokapić (34), Lalatović (24) i Marinko Jovanović (24) lišeni slobode u blizini manastira Visoki Dečani zbog toga što su navodno na registarskim oznakama automobila kojim su se dovezli imali natpis - “Kosovo je Srbija”.

Nakon dvodnevnog zadržavanja, Osnovni sud u Peći odredio im je pritvor od 30 dana. Tamošnje tužilaštvo tereti ih da su izvršili krivično djelo izazivanje mržnje i netrpeljivosti.

Izvor iz VCG naveo je da Krivokapić i Lalatović tokom trajanja suspenzije neće dolaziti na posao, te da će primati dvije trećine zarade.

“Vijesti” saznaju nezvanično da je jedan od uhapšenih vojnika bio na bolovanju od oktobra, a da je drugi bolovanje uzeo neposredno prije incidenta na Kosovu, a da je do tada bio na odmoru.

Nije jasno kako su dvojica vojnika bili formalno na bolovanju, a bili su sposobni da putuju u inostranstvo. Izvor iz ministarstva odbrane “Vijestima” je rekao da je ministar ranije od Nacionalne komisije za kontrolu bolovanja pri ministarstvu zdravlja tražio ispitivanje bolovanja zaposlenih u njegovom ministarstvu, ali i pojedinih pripadnika VCG.

Ministarstvo odbrane nije odgovorilo listu kako je moguće da Krivokapić i Lalatović putuju a da su na bolovanju.

Sjedište Ministarstva odbrane u Podgorici
Sjedište Ministarstva odbrane u Podgoricifoto: Luka Zeković

U Zakonu o VCG (član 113) piše da se lice u službi u Vojsci udaljava od dužnosti za vrijeme dok se nalazi u pritvoru, za vrijeme izdržavanja kazne zatvora, te ako je zatečeno u vršenju disciplinskog prestupa ili ako je protiv njega pokrenut krivični postupak ili postupak zbog disciplinskog prestupa, ako bi njegovo prisustvo na dužnosti bilo štetno po interese službe. Lice za vrijeme udaljenja od dužnosti ne može dolaziti na posao.

Prema istom aktu (član 132), onome ko je udaljen od dužnosti isplaćuju se dvije trećine zarade isplaćene u mjesecu prije udaljenja, odnosno tri četvrtine ako izdržava porodicu.

Neisplaćeni dio zarade biće uplaćen u slučaju obustave disciplinskog postupka ili oslobađanja za disciplinski prestup, te ako je pravosnažnom odlukom krivični postupak obustavljen ili je u disciplinskom utvrđeno da nije učinjen disciplinski prestup, ili je pravosnažnom presudom suda lice oslobođeno optužbe ili je ona odbijena.

Kosovska policija je 24. novembra saopštila da je tokom proslave u manastiru Visoki Dečani uhapsila tri osobe na čijem je vozilu uočila natpis “Kosovo je Srbija”. To vozilo, sa crnogorskim tablicama, bilo je na parkingu kod manastira.

Ministar odbrane Dragan Krapović saopštio je nekoliko dana nakon incidenta da su dvije od tri uhapšene osobe pripadnici VCG.

Krapović
Krapovićfoto: Luka Zeković

“Upoznat sam sa slučajem koji se dogodio na Kosovu, kao i svi ostali, primarno putem medija. Oba pripadnika Vojske Crne Gore koji su lišeni slobode su u sistemu već duže vrijeme - jedan od 2011. a drugi od 2022. godine. Prema mojim saznanjima i ocjenama njihovih starješina, riječ je o dobrim i uzornim pripadnicima Vojske Crne Gore”, izjavio je on.

Krapović je dodao da se obojica pripadnika VCG nalaze na bolovanju.

“Kad se radi o ovom slučaju, ništa se neće raditi ‘preko koljena’, niti će bilo kome biti ‘skidane glave’, ukoliko neko očekuje takvo postupanje... U ovom, kao i svim drugim slučajevima, potrebno je utvrditi sve relevantne činjenice i okolnosti...”, poručio je ministar vojni.

Predsjednik Skupštine Crne Gore i Nove srpske demokratije (NSD) Andrija Mandić pozvao je prekjuče administraciju u Prištini da hitno oslobodi uhapšene.

“Uzimajući u obzir sve okolnosti vezane za privođenje trojice Srba iz Nikšića ispred manastira Visoki Dečani, s posebnim akcentom na izuzetno nepostojanim argumentima, govorom mržnje koji je prisutan u prištinskim medijima, ali i među funkcionerima tamošnjih vlasti... pozivam tamošnju administraciju da po hitnom postupku oslobodi državljane i pripadnike Vojske...”, napisao je Mandić na “Iksu”.

Mandić
Mandićfoto: Luka Zeković

Šef parlamenta je podržao “opravdane zahtjeve Pravoslavne omladine ‘Stazama radosti u zemljama živih’” koji su se prije dva dana protestovali ispred Skupštine zbog hapšenja trojice Nikšićana.

Mandić je naveo da od momenta njihovog hapšenja čini sve što je u njegovoj moći da Ministarstvo odbrane “nevino utamničene građane Crne Gore i pripadnike naše vojske vrati svojim kućama i porodicama”.

Povodom incidenta na Kosovu, reagovao je i kabinet potpredsjednika Vlade za vanjske i evropske poslove Filipa Ivanovića (Pokret Evropa sad).

“Očekujemo da se našim državljanima obezbijedi nepristrasan i pravičan tretman, uz poštovanje osnovnih ljudskih prava i sloboda. Naši diplomatski predstavnici u Prištini su u stalnoj komunikaciji s pritvorenima i njihovim pravnim zastupnikom...”, poručili su iz Ivanovićevog kabineta.

Lazarević bira ljude za misije NATO-a, Krapovićev direktorat ih provjerava

Potvrđujući da je pripadnik VCG David Gorvoković, trenutno u NATO misiji u Bugarskoj, slavio krajem novembra sa kolegama iz albanske vojske Dan nacionalne zastave pokazivanjem albanskog nacionalnog simbola, tzv. “dvoglavog orla”, Krapović je prekjuče rekao da će i ovaj slučaj biti ispitan a da je mlađi vodnik “kao i u prethodnom slučaju”, u nadležnosti načelnika generalštaba VCG Zorana Lazarevića.

Ministar je aludirao na slučaj uhapšenih vojnika na Kosovu.

Disciplinski postupak protiv pripadnika VCG pokreće načelnik Generalštaba.

Lazarević
Lazarevićfoto: Ministarstvo odbrane

Izvor iz VCG rekao je “Vijestima” da je Lazarevićeva nadležnost “da predlaže sastav kontingenta, organizuje obuku i druge pripreme”.

“Nadležnost ministra je donošenje rješenja svakom pojedincu koji se upućuje, opremanje kontingenta, kao i bezbjednosne provjere u smislu podobnosti za učešće u realizaciji ovog zadatka”, rekao je taj sagovornik.

Sve bezbjednosne provjere pripadnika VCG sprovodi Obavještajno bezbjednosni direktorat u sastavu ministarstva odbrane.

MO: Prije odluke o stanjima, vojnici se moraju izjasniti

Iz Ministarstva odbrane danas su, reagujući na verziju ovog članka, objavljenu u štampanom izdanju "Vijesti", između ostalog saopštili sljedeće:

"Iako po Zakonu o Vojsci Crne Gore u 63. članu stoji da je lice u službi u Vojsci dužno da putovanje prijavi pretpostavljenom, isto mu, na osnovu istog člana, niko ne odobrava. Lice u službi u Vojsci, u skladu sa članom 113 istog zakona, može se udaljiti od dužnosti za vrijeme dok se nalazi u pritvoru, međutim članom 115 Zakona o Vojsci propisuje se da prije donošenja odluke, odnosno rješenja o stanjima u službi i prestanku službe, licu u službi u Vojsci mora se omogućiti da se izjasni o činjenicama i okolnostima koje su od značaja za donošenje odluke, odnosno rješenja".

Oni su podsjetili na "jasno izrečen stav ministra odbrane Dragana Krapovića da se ovaj, kao ni nijedan drugi slučaj, neće rješavati 'preko koljena', već da je prevashodno neophodno utvrditi sve relevantne činjenice i okolnosti, a nakon toga će javnost imati priliku da zvanično sazna detalje ovog postupka".

Bonus video: