Postojećoj zastupnici Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava Katarini Peković, koja je izabrana prema neustavnoj Uredbi, biće prekinut mandat, ali tek nakon šest mjeseci i sprovođenja postupka za izbor novog zastupnika.
To proizilazi iz amandmana koje je šef Poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić podnio na Predlog zakona o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, koji je PES u skupštinsku proceduru stavio u junu.
Čarapić je danas u Skupštini, tokom rasprave o Predlogu zakona o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, kazao je da prema amandmanima, ovlašćenje za predlaganje zastupnika prelazi na predsjednika Vlade sa generalnog sekretara, što je bilo prvobitno rješenje.
Amandmanima je predviđeno i da se zastupnik i zamjenik bira u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
„Zastupnik Crne Gore pred Evropskim sudom za Ijudska prava nastavlja sa radom do izbora Zastupnika u skladu sa ovim zakonom'', piše u jednom od četiri podnijeta amandmana.
Time se mijenja član 18 Zakona koji se poziva na Uredbu koju je Ustavni sud proglasio neustavnom 27. juna, o čemu su ''Vijesti'' pisale 16. novembra.
“Zastupnik Cme Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava izabran u skladu sa Uredbom o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava (Službeni list Crne Gore br. 56/06 i 79/06 i Službeni list br. 4/08, 81/08, 28/14, 36/14 i 121/23), nastavlja s radom do isteka mandata na koji je izabran”, piše u članu 18 Predloga zakona, na koji je podnijet amandman.
Ustavni sud je Uredbu o zastupniku, dva dana nakon presude Upravnog suda, koji je utvrdio da je Vlada nezakonito razriješila Valentinu Pavličić sa funkcije zastupnice Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Čarapić je na sjednici Skupštine rekao da su „neki mediji pokušali da iz čiste situacije izvuku senzacije da on ili njegov Poslanički klub žele da zaštite osobu koja je trenutna zastupnica, a Uredbu je ukinuo Ustavni sud“.
„Mi smo u skupštinsku proceduru Predlog stavili prije nego je Ustavni sud djelovao, jer smo smatrali da je Uredba nustavna. Nijesmo htjeli nikoga da čuvamo niti da se obračunamo sa nekim, konkretno sa Valentinom Pavličić, koja je sada postala predsjednica Vrhovnog suda. Potpuno bizarna konstrukcija da smo imali nešto protiv nje, budući da je to osoba koja obnaša najveću funkciju u sudskom sistemu“, kazao je Čarapić.
On je naveo da su amandmanskim djelovanjem, nako što je Ustavni sud ukinuo Uredbu, odlučili da daju prelazni period u kojem će se raspisati javni poziv za izbor novog zastupnika.
„Te maliciozne i tendeciozne i apsolutno nepotrebne medijske senzacije demantujem, naš isključivi cilj je zaštita našeg pravnog sistema i jačanje institucija sistema“, tvrdi Čarapić.
Poslanik Građanskog pokreta URA Filip Adžić predložio je da se uvede kao krivično djelo „navođenje poslanika da predlažu štetne zakone ili nonsensne zakone“.
„Imamo situaciju da pojedini poslanici vrlo često predlažu loša ili po državu štetna zakonska rješenja koja kasnije povlače ili se odlaže njihovo izglasavanje“, kazao je Adžić.
Čarapić je na to pozvao potpredsjednika Skupštine Mirsada Nurkovića da stane u odbranu osnovne dužnosti poslanika da predlažu zakone o kojima glasa ostatak parlamenta.
„Sljedeći put kad čujete poziv na ustavni puč da se poslanicima onemogući da predlažu zakone da reagujete onako kako nalaže Poslovnik i Ustav“, kazao je Čarapić.
Nurković, koji predsjedava sjednicom, kazao je da se od Adžića čuo jedan predlog koji izlazi iz okvira parlamentarizma.
„Ostali poslanici su ti koji daju konačni sud, a zakon će se u praksi pokazati pozitvnim i negativnim“, rekao je.
Sonja Milatović (DPS) pitala je zašto se u procesu imenovanja zastupnika ukida uloga ministra pravde, koji je do sada predlagao zastupnika.
„Izbor nove zastupnice na osnovu neustavne uredbe je neustavan, a prvobitnim tekstom je bilo predviđeno da joj traje mandat na osnovu takve neustavne uredbe...Pet mjeseci kasnije predlagač podnosi amandman kojim definiše da će neustavni mandat trajati do izbora novog zastupnika. Sve ovo pokazuje samo jedno – da je ovo zemlja u kojoj se izvodi pravna gimnastika kad i kome iz vladajuće većine to odgovora“, rekla je Milatović.
Podsjeća da se u inicijalnom tekstu koji je stigao u skupštinsku proceduru 27. juna predlagač poziva na uredbu za koju je javno tvrdio da je neustavna.
„Zamislite, znate da je nešto neustavno i pišete zakon i pozivate se na taj neustavni dokument bez da imate, kako tvrdite, neke pozadinske namjere. No nije ovo prvi put da se ovako traljav način predlažu zakoni, sjetite se situacije zakona sa ciljem da se sačuva bivši predsjednik Ustavnog suda, zatim Zakona o državnoj imovini itd“, navela je Milatović.
Prema njenim riječima, svaki put kad je Vlada svjesno htjela da izbjgene javnu raspravu, te zakone je gurala preko poslanika.
„Toliko o transparentnosti o kojoj Vlada priča na sva zvona. Pozivam da se stane sa pravnim vratolomijama prilikom donošenja zakona, da se prestana sa očiglednom zluopotrebe tužilaštva u političke svrhu, selektivnošću koja uzima maha...“, kazala je Milatović.
Čarapić je odgovorio da postoji stav i Vrhovnog i Ustavnog suda da iako se ukine uredba ili akt o imenovanju, to imenovanje ostaje na snazi do novog imenovanja.
„Takav je naš pravni sistem i u tom kontekstu je bilo pozivanje na tu uredbu u zakonu“, rekao je.
Ana Novaković Đurović (URA) rekla je da je u medijima potvrđeno ono što predlagač zakonom radi.
„Jedino prihvatanje greške i ispravljanje greške bilo je da Vlada ukine uredbu i razriješi Peković, a da se na osnovu novog propisa imenuje novi zastupnik. Vi to ne radite, već ovim zakono kažete da će njen mandat trajati još šest mjeseci nakon stupanja na snagu ovog zakona..Pravno potvrđujete zakonom ono što je Ustavni sud ocijenio neustavnim“, kazala je Đurović.
Aleksandra Vuković Kuč (DPS) rekla je da „poslije jučerašnjeg dodjeljivanja odrena ima duboko uvjerenje da će politička kalkulacija dovesti do toga i da neke buduće sudije Ustavnog suda budu ne eksperti, nego podobni ovakvoj vlasti“.
„Poslije jučerašnjeg događaja kada je bivšem predsjedniku Ustavnog suda, zbog kojeg smo takođe imali zakonske vratolomije i predloge da bi mu se produžio mandat, dodijeljen orden zbog njegovog odnosa prema Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, čime se pokazalo da on nije nezavisan i da tu nije bio kao sudija koji je pravni ekspert nego koji je politički ekspert“, navela je Vuković Kuč.
Nakon toga je Darko Dragović (PES) rekao da je intersantno ovo jadikovanje poslanice DPS-a „nad kletom sudbinom Berana“.
„Kad bacim pogled na desnu stranu i vidim poslanike DPS-a mogu da zaključim da od Zatona do Mehovog krša, od Kolašina pa do Konjuha nemaju niti jednog poslanika sa tog područja. Nemaju iz Berana, Vasojevića, Limske doline i to je mjera brige DPS-a prema Beranama, Vasojevićima i ljiudima koji žve na sjeveru...Pitanje je samo ko se koga tu stidi – Da li DPS svog kadra u Beranam ili beranci DPS-a“, kazao je Dragović na šta su burno reagovali iz DPS-a poručujući da prebrojavanje po gradovima i krvnim zrncima nije put u EU.
„Prvi i zadnji put da neko prebrojava ovdje ko je sa sjevera“, oručila je Aleksandra Despotović iz DPS-a.
Bonus video: