Poslije Čarapića i Pejović vratio službeno vozilo: Sve završavam svojim kolima

Prema skupštinskom pravilniku o korišćenju službenih vozila, njih stalno mogu upotrebljavati potpredsjednik najvišeg zakonodavnog doma, lice koje odredi šef poslaničkog kluba (za potrebe kluba), predsjednik radnog tijela parlamenta, generalni sekretar, njegov zamjenik i pomoćnik, šef kabineta predsjednika Skupštine, te šef obezbjeđenja prvog čovjeka zakonodavnog doma

60599 pregleda 66 reakcija 65 komentar(a)
Ne vozi se skupštinskim autom od 25. novembra: Pejović, Foto: BORIS PEJOVIC
Ne vozi se skupštinskim autom od 25. novembra: Pejović, Foto: BORIS PEJOVIC

Potpredsjednik Skupštine i funkcioner Pokreta Evropa sad (PES) Boris Pejović, vratio je krajem novembra parlamentu službeni automobil koji je koristio.

“Vijestima” su to potvrdili Skupština i Pejović.

On je listu kazao da je to učinio jer, kako tvrdi, sve službene obaveze može obavljati koristeći privatni automobil.

“To nije nešto što odstupa od praksi koje su svojstvene zemljama Evropske unije, a takođe je jako važno da imamo racionalan pristup prema državnim resursima”, poručio je Pejović, dodajući da nije prvi poslanik najjače vladajuće partije koji je to uradio, odnosno da je, kako je naveo, nekoliko funkcionera PES-a odbilo da koristi službena vozila koja su im bila na raspolaganju.

Iz parlamenta su “Vijestima” rekli da je Pejović razdužio vozilo 25. novembra, te da klub poslanika PES-a nije zaduživao auto za svoje potrebe.

Prema skupštinskom pravilniku o korišćenju službenih vozila, njih stalno mogu upotrebljavati potpredsjednik najvišeg zakonodavnog doma, lice koje odredi šef poslaničkog kluba (za potrebe kluba), predsjednik radnog tijela parlamenta, generalni sekretar, njegov zamjenik i pomoćnik, šef kabineta predsjednika Skupštine, te šef obezbjeđenja prvog čovjeka zakonodavnog doma.

Prije Pejovića, službeni automobil vratio je parlamentu šef kluba PES-a Vasilije Čarapić, pa je tako Jelena Nedović jedini predstavnik te stranke koji ga duži, što su potvrdili “Vijestima” iz zakonodavnog doma. Ona nije odgovorila na pitanje lista da li će vratiti auto.

Nedović
Nedovićfoto: Boris Pejović

Čarapić i Nedović bili su u oktobru na meti kritika dijela javnosti zbog zloupotrebe službenog automobila u privatne svrhe, odnosno sumnje u to.

Čarapić je vozilom “reno megan” prevozio dušek. Na pitanje Televizije “Vijesti” da li je taj auto koristio za prevoz kreveta, rekao je da ne želi da odgovori, dodajući da će dostaviti fotografije kao dokaz da je za tu namjenu koristio drugo vozilo. Međutim, nedugo kasnije na mreži “Iks” je napisao da je službeni auto “koristio u službene svrhe”, istovremeno priznajući da ga upotrijebio i za privatne - jer je tokom dana njime prenio privatne stvari do zgrade u kojoj živi.

Tvrdio je i da je vožnja u tu svrhu trajala “manje od dva minuta”, te da je za sve preostale stvari koje je kasnije tog dana prenosio - angažovao i platio firmu koja se bavi transportom.

Čarapić
Čarapićfoto: Boris Pejović

“Prema povjerenoj državnoj imovini se odnosim odgovorno, i smatram da u ovoj situaciji ista nije bila ugrožena, niti da se radi o zloupotrebi. Ova situacija je eventualno odraz moje loše bezbjednosne kulture, što je isključivo na moju ličnu, a ne na štetu građana. Na raspolaganju sam skupštinskim i nadležnim organima za sva pojašnjenja”, poručio je tada.

Ubrzo potom, najavio je da će “zbog neprimjerenog korišćenja” automobil vratiti Skupštini, rekavši da se izvinjava građanima.

Nekoliko dana nakon tog slučaja, automobil koji koristi Nedović fotografisan je ispred jednog nikšićkog hotela na brdu Trebjesa, a ona je tvrdila da je bila na seminaru. Međutim, “Vijestima” nije odgovorila koja je bila tema tog navodnog događaja, odnosno kakva je bila njegova agenda. “Vijesti” su objavile da hotel u Nikšiću ispred kog je fotografisano vozilo koje duži Nedović nema konferencijsku salu, a da se seminari u tom gradu uglavnom organizuju u drugim objektima.

Čarapić je vozilo dužio kao predsjednik poslaničkog kluba, a Nedović kao čelnica skupštinskog Administrativnog odbora.

Oba slučaja dogodila su se u u neradnim danima, odnosno tokom vikenda.

U skupštinskom pravilniku piše da se službena vozila ne mogu koristiti u privatne svrhe, te da je, ako se to desi, parlament u obavezi da oduzme auto poslaniku i “preduzme mjere u skladu sa zakonom”. U tom dokumentu se, međutim, ne navodi kakve bi mjere i u skladu s kojim zakonom Skupština trebalo da preduzme, a na to pitanje “Vijestima” nisu u oktobru odgovorili najviši zakonodavni dom i njegov generalni sekretar.

Prema pravilniku, Nedović (kao što je bio slučaj sa Čarapićem i Pejovićem) ima pravo na stalnu upotrebu službenog vozila, što znači da, za razliku od onih koji nemaju to pravo, nije u obavezi da ga na kraju radnog dana parkira i preda ključeve osobi zaduženoj za vozni park Skupštine, odnosno - da ne mora da dobije odobrenje generalnog sekretara da koristi automobil za obavljanje službenih obaveza tokom neradnih dana ili van radnog vremena.

Prema podacima sa sajta parlamenta iz novembra, vozni park Skupštine ima 37 vozila, od kojih četiri nisu zadužena.

Bonus video: