Određena nervoza, koja se vrlo često ovih dana manifestuje djelovanjem koje je daleko ispod nivoa visokih javnih funkcionera, odraz je destrukcije usljed političke nemoći i apsolutno nema dodira sa vještački stvorenom bukom oko konstatacije zbog sticanja uslova za penziju i prestanka mandata jednoj sutkinji Ustavnog suda, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku.
"Činjenica je da svjedočimo izuzetno uspješnoj godini. Istorijski uspjesi na evropskom putu, praćeni dobijanjem IBAR-a kom se nijesu ni primakle prethodne Vlade i zatvaranjem nakon sedam godina tri pregovaračka poglavlja, novi veoma značajan rast plata i penzija, stabilnost javnih finansija, uz istorijske rezultate na polju borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije u kome se potvrđuje da više nema zaštićenih i nedodirljivih, jasno govore u prilog tome. Tako da je određena nervoza koja se vrlo često ovih dana manifestuje djelovanjem koje je daleko ispod nivoa visokih javnih funkcionera, zapravo odraz destrukcije usljed političke nemoći i apsolutno nema dodira sa vještački stvorenom bukom oko konstatacije zbog sticanja uslova za penziju i prestanka mandata jednoj sutkinji Ustavnog suda", rekao je on.
Konstatacije su se, kako kaže, dešavale i ranije, "samo što tada nije bilo buke".
"Čak naprotiv - one su redovnost u radu kada određeni sudija ispuni uslove za penziju, bilo da govorimo o onima koje bira Skupština ili Sudski savjet. Činjenica da određene sudije u direktnom konfliktu interesa odlučujući 'same o sebi' neustavno odbijaju da dostave formalno obavještenje, ne može biti razlog da se na iste ne primijene imperativne norme Ustava i Zakona o PIO, saglasno kojima su penzionisane brojne sudije i tužioci u Crnoj Gori u prethonom periodu. Prethodno rečeno apsolutno potvrđuju akti Sudskog savjeta i Tužilačkog savjeta o prestanku mandata brojnim sudijama i tužiocima, a što je potvrđeno u presudama Vrhovnog suda i Upravnog suda, gdje se, na primjer, čak ističe da izostanak formalnog obavještenja ne može spriječiti Sudski savjet da saglasno svojim ustavnim ovlašćenjima donese odluku o prestanku mandata sudijama koji ispunjavaju uslove propisane odredbama Zakona o PIO".
Nadležni su, kako dodaje Bečić, o ovoj temi već više puta sve rekli.
"Zato i rekoh da je buka vještačka i da je cilj destrukcije skretanje pažnje sa veoma uspješne godine i stabilnosti Vlade i parlamentarne većine, pa tako umjesto civilizovane razmjene argumenata svjedočimo djelovanju ispod svakog državničkog nivoa koje, koliko mogu da čujem, ne podržavaju ni građani koji su glasali pojedine subjekte. Prosto ljudi žele ozbiljnost, odgovornost, stabilnost, poštovanje i konstruktivnost. Građani žele nastavak reformi i evropskih uspjeha, jer je šansa koju Crna Gora ima da 2028. godine postane 28. članica EU iznad svakog pojedinca i bilo kog partikularnog interesa".
Pozvao je da "zato shvatimo da ovu istorijsku i generacijsku šansu moramo i hoćemo iskorisiti."
"Tako da je volja ogromne većine građana, bez obzira na njihova različita politička i ideološka uvjerenja, da se ide upravo tim putevima stabilnosti i odgovornosti, pobjeda na evropskom, ekonomskom i antikriminalnom terenu, a politike destrukcije su uvijek i po pravilu štetu nanosile samo onima koji su ih sprovodili. Okrenimo se onom što žele građani, onom što spaja građane i od čega zavisi evropska budućnost naše zemlje i život svakog čovjeka, bez obzira na njegova politička, nacionalna, vjerska i bilo koja druga uvjerenja", piše u saopštenju.
Bonus video: