Mandić zaključio sjednicu Skupštine, budžet neće biti usvojen: "Spreman sam da vas nosim na leđima do EU"

Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Aleksandra Vuković Kuč kazala je da opozicija neće dozvoliti održavanje sjednica Skupštine

Ona je kazala da to rade zbog dopisa Ustavnog suda koji je potvrdio da je Ustavni odbor prekršio ustavni poredak

112348 pregleda 292 reakcija 115 komentar(a)
Detalj iz Skupštine Crne Gore, Foto: BORIS PEJOVIC
Detalj iz Skupštine Crne Gore, Foto: BORIS PEJOVIC
Ažurirano: 26.12.2024. 14:26h

Šef parlamenta Andrija Mandić zaključio je današnju sjednicu Skupštine, na čijem dnevnom redu je, između ostalog, bio predlog zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu.

To znači da budžet za narednu godinu neće biti usvojen i da će se ići na privremeno finansiranje.

Prema Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, ako se zakon o budžetu države ne donese do 31. decembra, Ministarstvo finansija, do njegovog donošenja, potrošačkim jedinicama mjesečno odobrava “do jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini”.

Država je u 2021. godinu ušla sa privremenim finansiranjem jer Vlada tadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića koja je konstituisana početkom decembra nije imala vremena da ga pripremi. Privremeno finansiranje je trajalo pola godine.

Mandić je prije zaključenja sjednice rekao da je prinuđen da izrekne mjeru poslanicima i prekinuo sjednicu.

"Pomozite nam da uđemo u Evropsku uniju (EU)", poručio je Mandić, dodajući da "je spreman da ih nosi na leđima do EU".

"Ovog trenutka, imamo vrlo jasnu demonstraciju poslanika opozicije, i ja prekidam ovog trenutka sjednicu. O budućem radu ćete biti obaviješteni. Ova naša trpeljivost kao parlamentarne većine, mislim da bi trebalo da utiče pozitivno na vas. Kolege, mi vas doživljavamo kao najbliže. Crna Gora je mala, mi nemamo nikog bližeg od vas, a blizu smo EU. Pomozite nam da uđemo u EU. Gospodo iz URE, kao građanska stranka, kao najveći evropejci u ovom parlamentu, pomozite kolegama iz DPS-a, da zajedno uđemu u EU. Zaključujem sjednicu", rekao je Mandić.

Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Aleksandra Vuković Kuč kazala je da opozicija neće dozvoliti održavanje sjednica Skupštine.

Ona je kazala da to rade zbog dopisa Ustavnog suda koji je potvrdio da je Ustavni odbor prekršio ustavni poredak.

"Dok čekamo da se premijer urazumi, imali smo vrijeđanje poslanice u Skupštini što nije osudio ni predsjednik Skupštine, ni predsjednik Vlade, ni predsjednik države", rekla je Vuković Kuč.

Vuković Kuč
Vuković Kučfoto: Skupština Crne Gore

Na dnevnom redu parlamenta bili su:

Predlog zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu;

Predlog odluke o zaduživanju Crne Gore za 2025. godinu;

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentima;

Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o primjeni člana 65 Konvencije o priznavanju evropskih patenata;

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednačavanju kvalifikacija;

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti;

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, saglasno članu 85 stav 2 Poslovnika Skupštine;

Izvještaj o radu Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost za 2023. godinu sa Finansijskim izvještajem Agencije za 2023. godinu i Izvještajem o izvršenoj reviziji finansijskih iskaza Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost za 2023. godinu nezavisnog revizora „Spin Off” d.o.o. Podgorica;

Finansijski izvještaj sa izvještajem o radu Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti za 2023. godinu;

Godišnji izvještaj o radu Komisije za tržište kapitala i stanju na tržištu kapitala za 2023. godinu i Izvještaj ovlašćenog revizora o finansijskom poslovanju Komisije za tržište kapitala za 2023. godinu;

Izvještaj o finansijskom poslovanju i Izvještaj o radu Agencije za elektronske medije za 2023. godinu;

Predlozi finansijskih planova sa planovima rada za 2025. godinu nezavisnih regulatornih tijela, i to: Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti, Komisije za tržište kapitala i Agencije za audiovizuelne medijske usluge;

Izvještaj o stanju energetskog sektora Crne Gore za 2023. godinu;

Izvještaj o aktivnostima vezanim za regulisane komunalne djelatnosti u 2023. godini;

Dvadeseti polugodišnji izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa integracije Crne Gore u Evropsku uniju za period jul - decembar 2023. godine;

Dvadeset i prvi polugodišnji izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa integracije Crne Gore u Evropsku uniju za period januar - jun 2024. godine;

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu;

Predlog zakona o energetici;

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost;

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu;

Predlog zakona o ostvarivanju prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u sektoru drvoprerađivačke industrije;

Predlog zakona o dopuni Zakona o ljekovima;

Izbori, imenovanja i razrješenja.

Opozicija, koja je najavila da neće dozvoliti održavanje sjednica Skupštine dok se sporne odluke o penzionisanju sutkinje Ustavnog suda, koje je donio Ustavni odbor a potvrdila Skupština, ne povuku i proglase ništavima, prije dva dana je sa pomenutim zahtjevima izašla pred vlast.

O tome se niko iz većine nije oglasio ni zvaničnim saopštenjem.

Nakon što je Ustavni odbor Skupštine Crne Gore 17. decembra konstatovao prestanak funkcije sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju, opozicione partije su izrazile nezadovoljstvo, nazivajući taj čin “ustavnim pučem” i tražeći hitno poništenje te odluke.

Predstavnici vlasti su branili odluku Ustavnog odbora. Premijer Milojko Spajić je izjavio da je odluka prošla kroz plenum i da ne postoji mehanizam za njeno povlačenje, sugerišući da bi Ustavni sud mogao da preispita odluku Skupštine, kao što je to činio i ranije.

Ustavni sud je juče trebalo da razmatra pitanje ustavnosti odluke Ustavnog odbora, ali nije.

Ustavni odbor donio je odluku da je Đuranović ispunila uslove za starosnu penziju, a da ga Ustavni sud nije o tome obavijestio kako piše u Ustavu. Odluka je donesena na osnovu podataka o radnom stažu i godinama starosti svih sudija, koje je predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko dostavila odboru, na zahtjev predsjednice Jelene Božović.

Skupština je na sjednici konstatovala prestanak funkcije sutkinje Đuranović, a njen čelnik Andrija Mandić je naveo da je odluka u skladu sa članom 154, stav 1 Ustava Crne Gore, koji predviđa prestanak funkcije sudije Ustavnog suda kada ispuni uslove za starosnu penziju.

Opozicija je nastavila da insistira na povlačenju odluke i nastavila da sprečava održavanje sjednice Skupštine.

Portparol Evropske komisije za proširenje, Gijom Mersije, izrazio je zabrinutost EU zbog odluke Skupštine o penzionisanju Đuranović, naglašavajući da bi Crna Gora trebalo da izmijeni trenutni pravni okvir u skladu sa preporukama Venecijanske komisije.

To je ponovio i šef delegacije EU u Podgorici Johan Satler. On je rekao da ohrabruje vladajuću većinu da sa političkim akterima otvori dijalog o odluci Skupštine u vezi sa penzionisanjem sutkinje Ustavnog suda.

“Ali, takođe, ohrabrujem i opoziciju da razmotri ponudu vlade za razgovor o zajedničkoj javnoj platformi čiji je cilj da stavi nacionalne interese iznad partijskih, i obezbijedi međupartijsku podršku za sve reforme i odluke neophodne za završetak pregovora o pristupanju EU”, rekao je Satler u intervjuu “Pobjedi” prošle sedmice.

Kada je riječ o izmjenama Ustava i izmjenama Zakona o dvojnom državljanstvu, Spajić je ranije rekao da se to neće desiti bez najvišeg društvenog konsenzusa, dok je Mandić poručio da će zakoni biti donoseni većinom glasova.

Za danas je najavljen nastavak sjednice parlamenta, na čijem je dnevnom redu i usvajanje budžeta za 2025. godinu. Iz Skupštine je “Vijestima” ranije rečeno da strahuju da budžet neće biti usvojen do kraja godine, već da će se morati uvesti privremeno finansiranje.

Bonus video: