DPS-u vlast u Budvi preduslov za dogovor: Šta je Mandić "skuvao" za današnju sjednicu svog kolegijuma u parlamentu

Ne želimo da dođemo u situaciju da prekinemo blokadu dan nakon formiranja vlasti u Budvi a da Mandić, recimo, predloži izmjene Zakona o državljanstvu, pa da je opet uvedemo, recimo 1. marta, rekao je sagovornik iz DPS-a

113258 pregleda 221 reakcija 54 komentar(a)
Mandić u razgovoru s opozicijom tokom jedne od blokada parlamenta, Foto: BORIS PEJOVIC
Mandić u razgovoru s opozicijom tokom jedne od blokada parlamenta, Foto: BORIS PEJOVIC

Neizvjesno je hoće li vladajuće i opozicione partije danas, na sjednici kolegijuma šefa parlamenta Andrije Mandića, doći do dogovora o rješavanju političke krize nastale zbog dešavanja u vezi Ustavnog suda.

To proizilazi iz nezvaničnih razgovora “Vijesti” s predstavnicima tih stranaka.

Dva sagovornika iz različitih vladajućih partija rekla su juče popodne da ih je Mandić iznenadio zakazivanjem sastanka i da ne znaju s kakvom bi ponudom mogao da izađe pred opozicionare, ocjenjujući da je njegov poziv da se razgovara možda pokušaj da političke suparnike “istjera na čistac”.

“Ili, obezbijedi sebi priliku da kaže, ‘evo sve sam pokušao, ali druga strana neće’”, rekao je jedan od sagovornika.

Treći sagovornik rekao je da je Mandićeva ideja da se dvije strane nađu na pola puta, iako nije znao šta bi to moglo biti.

S druge strane, izvor iz opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) poručuje da kriza, zbog koje oni s kolegama iz opozicije ne dozvoljavaju Skupštini da radi, ne bi bila okončana ni kad bi njen predsjednik odlučio da poništi zaključak Ustavnog odbora o prestanku funkcije sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović, rekavši da ni on ne zna “ima li Mandić neko skuvano rješenje”.

Taj sagovornik tvrdi da je održavanje sjednice Skupštine opštine (SO) Budva zakazane za 11. februar, na kojoj bi trebalo da se formira nova vlast čiji bi DPS bio dio, samo preduslov za dogovor.

“To nije ustupak, jer je nezakonito da njih 12 silom sprečava nas 19 da formiramo vlast”, kazao je taj izvor.

Objašnjava da bi DPS, ako bi pristalice bivšeg Demokratskog fronta (DF) čiji je jedan od lidera bio Mandić dozvolile održavanje sjednice SO, insistirao da se potom s vlašću, odnosno s premijerom Milojkom Spajićem (Pokret Evropa sad) parafira sporazum prema kom neće biti izmjena Ustava i Zakona o crnogorskom državljanstvu bez konsenzusa sa opozicijom, da bi prihvatio da Venecijanska komisija ispita odluke koje su dovele do prestanka sudijske funkcije Đuranović, te da bi dozvolio usvajanje budžeta i da bi se vratio u parlamentarni odbor za izbornu reformu i podržao izmjene ključnih izbornih propisa - zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja i akta o izboru odbornika i poslanika.

Međutim, tvrdi da dozvoljavanje izglasavanja budžeta i povratak u odbor za izbornu reformu ne bi predstavljali kraj blokade rada parlamenta, već da bi ona bila na snazi dok ne bi stiglo mišljenje venecijanaca.

“Ne želimo da dođemo u situaciju da prekinemo blokadu 12. februara (dan nakon formiranja vlasti u Budvi) a da Mandić, recimo, predloži izmjene Zakona o državljanstvu, pa da je opet uvedemo 1. marta. Ova Vlada je dobila mandat da uvede Crnu Goru u EU, ali nije da mijenja karakter države”, rekao je taj sagovornik.

Sjednica kolegijuma trebalo bi da počne u podne, i prisustvovaće joj predstavnici opozicije.

Mandić je juče saopštio da je sastanak zakazao “u vjeri da će zajedno uspjeti da pronađu izlaz iz ove složene situacije”. On je u video-obraćanju rekao da će Skupština odluku o rješenju blokade parlamenta donijeti kroz dijalog vladajuće većine i opozicije.

“Smatram i dalje da dogovor leži u pronalaženju kompromisa vladajuće većine i opozicije, i vjerujem da bi put pomirenja oko ovog pitanja bio ljekovit za Crnu Goru. Ne moram dodatno pojašnjavati kolika se šteta nanosi građanima zbog neusvajanja budžeta u Skupštini Crne Gore. Biće prilike da i o tome pričamo”, poručio je.

Premijer Spajić pozvao je juče parlament da ‘’koliko je sjutra’’ usvoji budžet.

“Parlamentarce koji vole podijum i blokade - da pošaljemo na par dana nezasluženog odmora. Mi jesmo za dijalog i kompromis - ali zbog prestanka mandata sutkinje Đuranović (koja je pritom uzela pozamašnu naknadu) ostaće na hiljade penzionera koji nemaju novca za grijanje i hranu i ne mogu više da čekaju njihovu milost kao fatamorganu”, napisao je Spajić na društvenoj mreži Iks.

Šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar, odgovorio je Spajiću da ‘’koliko je sjutra’ parlamentarna većina poništi protivustavnu odluku Ustavnog odbora”.

“Opozicija će nakon toga biti u poslaničkim klupama. Premijera koji voli kršenje zakona i urušavanje institucija - moramo vratiti u ustavno i zakonito djelovanje”, naveo je Konatar u jučerašnjem saopštenju.

Predsjednik Socijaldemokrata i jedan od lidera Evropskog saveza Damir Šehović, poručio je juče da je poništavanje “neustavne odluke o prestanku funkcije sutkinji Ustavnog suda i omogućavanje održavanja sjednice u Budvi - jedini način da parlamentarni život profunkcioniše”.

Poslanički klub Pokreta Evropa sad, poručio je da bez odgađanja treba usvojiti budžet, “jer građani ne mogu da čekaju”. Oni su pozvali sve društveno-političke aktere da se, “umjesto proizvoljnog tumačenja Ustava, okrenu poštovanju institucija Crne Gore...”.

Šef države Jakov Milatović, poručio je da je neophodno da politički akteri dođu do rješenja koje bi okončalo “aktuelnu ustavnu i parlamentarnu krizu, a kako bi se izbjegle posljedice sa negativinim uticajem na evropski put države”. On je to kazao na jučerašnjem sastanku sa specijalnim izaslanikom Njemačke za zapadni Balkan Manuelom Saracinom.

Opozicija tvrdi da je Ustav pogažen zbog toga što je Skupština, bez obaveznog obavještenja Ustavnog suda, odlučila sredinom decembra prošle godine da Dragani Đuranović konstatuje prestanak sudijske funkcije u tom sudu, zbog sticanja uslova za penziju shodno Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju. Oni stoga traže da se stvari vrate “u pređašnje stanje”, poručujući da, u suprotnom, neće dozvoliti rad parlamenta.

Iz vladajuće većine su odgovarali da je posrijedi pokušaj da se na funkcijama sačuva “dio partijskih sudija” koji “otključava iz zatvorskih ćelija one koje je stigla pravda”.

Božović: Pravno nemoguće poništiti zaključak Ustavnog odbora

Predsjednica Ustavnog odbora Jelena Božović (Nova srpska demokratija), kazala je juče da je poništavanja zaključka tog skupštinskog radnog tijela o penzionisanju Dragane Đuranović pravno nemoguće.

“To se nikad nije desilo, jer na ovom odboru nije donesena nikakva politička odluka - na ovom odboru je samo konstatovana odluka da je Đuranović stekla uslov za penziju. To je dalje upućeno predsjedniku Skupštine, koji je te zaključke potvrdio. Nema ovdje nikakvih neustavnih radnji, nikakvog ustavnog puča kako to iz opozicije, dižući tenzije u javnosti, pokušavaju da predstave”, saopštila je Božović na jučerašnjoj sjednici odbora, na kojoj je opozicija trebalo da predloži trećeg člana komisije za ocjenu prijava kandidata za dvoje sudija Ustavnog suda.

Opozicija nije došla na sjednicu.

Bonus video: