Šta je ChatGPT - kako se koristi i može li biti opasan

Skraćenica GPT predstavlja naziv Generative Pre-Trained Transformer što bi u grubom prevodu značilo generativni unaprijed obučen transformator

4104 pregleda 0 komentar(a)
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS

Krajem 2022. godine široj javnosti postao je dostupan program vještačke inteligencije (AI) pod nazivom ChatGPT. Mnogi su u međuvremenu istraživali što je ChatGPT, kako se koristi i mogu li svi ljudi koristiti ovu vrstru inteligencije.

Ovaj sistem je osmislila kompanija OpenAI te je isti stalno i slobodno dostupan za korišćenje na internetu, prenosi N1.

ChatGPT omogućuje sporazumijevanje na prirodnom jeziku, a jedna je od rijetkih vještačkih inteligencija koja se može koristiti i na našem jeziku. Jednostavno rečeno, osoba može pitati u pismenom obliku ChatGPT što god poželi na jeziku na kojem poželi, a isti će koristiti sistem dubokog učenja kako bi na to pitanje odgovorio.

Pojava ove vještačke inteligencije koja je dostupna svima nije potpuni novitet, no uprkos tome je otvorio mnoga pitanja o tome hoće li neki poslovi možda prestati trebati ljude za obavljanje. Ovo se posebno odnosi na kreiranje sadržaja, marketing i slično za što se koristi pisana riječ. Takođe je sve važnija tema postala tačnost podataka na internetu, a poteže se i pitanje intelektualnog vlasništva.

U nastavku ćemo objasniti šta je, kako se koristi ChatGPT i koje su potencijalne prednosti i opasnosti ovog programa.

Šta je ChatGPT

ChatGPT osmislila je kompanija OpenAI, koju je prije sedam godina pokrenuo Elon Musk. Ovo je svojevrsni “robot za razgovor” koji je osmišljen na temelju vještačke inteligencije. Ovaj program ili robot, kako god ga želite zvati, može razumjeti ljudski jezik u prirodnom obliku te isporučiti racionalne i detaljne tekstove kao odgovore.

Skraćenica GPT predstavlja naziv Generative Pre-Trained Transformer što bi u grubom prevodu značilo generativni unaprijed obučen transformator.

ChatGPT je internetska stranica kojoj može pristupiti svaki korisnik interneta i nakon prijave upisati svoje pitanje u interfejs za razgovor. Prijava je moguća novim korisničkim imenom ili postojećim računom Gugla. Sam naziv “chat” zaista i objašnjava kako stranica izgleda. Iako je dostupan uvijek i svima, povremeno se događa obustava korišćenja zbog prevelikog broja korisnika, no tada je riječ o kratkotrajnim prestancima rada.

Program se upoređuje s Gugl pretragom koja daje sve informacije, no razlike ipak postoje. ChatGPT ima mogućnost korišćenja dubokog pretraživanja prilikom davanja odgovora, odnosno, koristi ogromnu količinu teksta koji preuzima s interneta. Za razliku od običnih pretraga, nudi odgovore koji mogu biti detaljni, priznaje svoje pogreške, ističe netačnosti te reaguje na ono što ste ga pitali kao prava osoba.

Posebnost kod ovog programa je što vam kao odgovor na pitanje neće ponuditi link na stranicu na kojoj ćete morati sami tražiti svoje odgovore. Baš suprotno, napisaće vam čitav odgovor, čak i ako ga tražite da vam napiše pjesmu, duži tekst ili esej. ChatGPT može pisati i programske kodove.

ChatGPT se iznova razvija te se smatra kako je još uvijek u ranoj fazi razvoja. Uprkos tome, smatra se da je jedan od najnaprednijih sistema za obradu prirodnog jezika koji je trenutno dostupan.

Kasnije u tekstu možete pronaći i neke nedostatke koje ChatGPT zapravo ima.

Kako koristiti ChatGPT

Prilikom otvaranja stranice ChatGPT nudi se više informacija o samoj stranici i njenom korišćenju, a pri dnu lijevog teksta postoji mogućnost isprobavanja “Try ChatGPT”. Početna stranica nije dostupna na našem jeziku.

Kada odlučimo isprobati ChatGPT, prvo se moramo prijaviti. Prijava je moguća i klikom na Guglov mejl koji već koristite ili možete unijeti zapis svog mejla i lozinke te se tako prijaviti.

Odmah prilikom prijave stranica upozorava kako se radi o besplatnom programu te da je cilj dobiti što više povratnih informacija kako bi unaprijedili svoje sisteme i učinili ih još sigurnijima.

Takođe navode kako ovaj program može dati pogrešne informacije, odnosno one koje navode na pogrešan rezultat te subjektivne informacije. Dodaju i da je moguće da informacije budu uvredljive te kako se ChatGPT ne bi trebao koristiti za davanje ikakvih savjeta. Upravo ovo, njegova tačnost, često se polemiše od strane naučnih i marketinških stručnjaka. Razlog tome je činjenica da ovaj program koristi postojeće informacije s interneta koje su nerijetko lažne, netačne ili navode na pogrešne pretpostavke.

Prilikom prijave se objašnjava i da se za vrijeme vašeg razgovora prikupljaju podaci. Navode da je moguće da razgovori budu pregledani od strane AI trenera kako bi se poboljšao sistem te mole da ne dijelite nikakve osjetljive i privatne podatke o sebi u razgovoru.

Kada ste to sve prihvatili, otvara se ChatGPT, klasično uređen program za dopisivanje. Jedina razlika je što dopisivanje vršite s robotom, odnosno, vještačkom inteligencijom. Pitati ga možete što god poželite, a on će vam odgovoriti najbolje što može.

Ako ga pitate privatna pitanja, na primjer o sebi, vjerovbatno vam neće ponuditi traženi odgovor. Daće vam do znanja da nema dovoljno informacija o tome te tražiti dodatne podatke kako bi bolje odgovorio. No ako ga pitate neko pitanje poput – “Koliko dugo žive psi” ili “Kako se riješiti mitisera”, dobićete iscrpan i detaljan odgovor na to pitanje.

ChatGPT neće dati savjet što da vi činite, već će vam dati podatke koje sami pronađe na pitanje koje ste ga pitali. Pitanja poput “Što će biti sa zemljom za 20 godina” i slična su ona na koja će odgovoriti s pretpostavkama, ali će i navesti da se radi o pretpostavkama te da nije lako odgovoriti na to pitanje jasno i tačno.

Možete razgovarati koliko god dugo želite sa ChatGPT-om, a možete ga i prekinuti u pisanju ako ste već dobili odgovor u prvom dijelu.

Zanimljivo je i to što ga, u nastavku, možete pitati nešto na prethodni odgovor, odnosno, pamtiće o čemu ste pričali. Ako ga pitate, na primjer, “Odnosi li se to i na drugi pojam iz prošlog odgovora”, znaće o čemu pišete i dati odgovor. Dovoljno je intuitivan da ćete imati dojam kao da vodite razgovor s osobom s druge strane, a ne sa vještačkom inteligencijom.

Nedostaci ChatGPT-a

Brojne su prednosti ChatGPT-a – dobijanje informacija brzo i jasno, mogućnost korišćenja vještačke inteligencije za dobrobit ljudi, učenje novih tehnologija, ubrzavanje istraživanja i slično. Međutim, postoje tako i brojni nedostaci na koje se sve češće upozorava po pitanju AI.

1. Mogućnost plagijata i varanja

Jedna od glavnih stavki na kojoj se zamjera ChatGPT-u je činjenica da koristi podatke koji već postoje, bez da se na iste referira ili ih citira. Ovo znači da se mogu parafrazirati i citirati i stručni tekstovi te se tako koristiti tuđi rad potpisa autora. Brojni tekstualni materijali na internetu su licencirana autorska djela koja se ne smiju koristiti bez potpisa i citiranja.

Međutim, ChatGPT ne navodi odakle mu informacije koje daje kao odgovor te tako vrlo lako može doći do plagijata. Ovo su primijetili i neki fakulteti jer su se studenti i učenici već počeli koristiti ovim programom za bržu izradu referata i eseja. Jednostavnom provjerom kroz program se može otkriti da se radi o plagijatu i tuđem tekstualnom djelu.

Problem o preuzimanju tuđih autorskih prava snose sve vrste vještačke inteligencije koje koriste duboko istraživanje.

2. Marketing se svodi na prepisivanje

Mnogi polemišu hoće li ChatGPT zamijeniti ljude u nekim profesijama poput novinarstva, marketinga, odnosa s javnošću i slično.

Kada ovom programu date zadatak da vam napiše tekst za društvene mreže za neki proizvod ili osmisli kampanju za neku uslugu, on će to učiniti. Međutim, taj tekst često nema nimalo emocija, nije sadržajan i direktno će podsjećati na već objavljene reklame ili objave. Ovo možda nije problem onima koji samo nešto žele napraviti na brzinu, no i kod ovakvih objava postoji mogućnost plagijata te autor mora biti vrlo oprezan.

Vjeruje se kako će se teško dogoditi da sve te poslove preuzme vještačka inteligencija.

3. Može davati netačne informacije

Kako smo naveli, prilikom prvog otvaranja stranice, ChatGPT navodi kako informacije koje daje mogu biti netačne. Tako se pokazalo da može pogriješiti u osnovnim matematičkim i logičkim zadacima, a čak će i davati netačne činjenice. Pogriješio je mnogo puta. Osim toga, teško će prepoznati fikciju od stvarnosti i tako će dati informacije koje nisu realne niti tačne, već izmišljene. Plasiraće ih i prezentovati kao da su službene, no zbog toga je potrebno dobro istraživanje nakon njegovih odgovora.

Na samom početku prije pisanja pitanja korisniku se navodi da ChatGPT ima limitirano znanje o događajima nakon 2021, da može biti subjektivan te davati potencijalno opasne informacije.

4. Ne razumije stereotipe i može biti uvredljiv

U nekoliko se navrata pokazalo kako je ChatGPT netačan, ali i uvredljiv. Može davati vrlo loše i netačne odgovore koji potiču daljnje stereotipe. Osim toga, može biti isključiv prema manjim i marginaliziranim grupama. Zbog toga developeri traže da im nakon takvih odgovora date povratnu informaciju da odgovor koji ste primili nije bio dobar, da je bio netočan ili uvredljiv.

Zaključak je da ChatGPT, koliko god koristan bio, može biti i potencijalno opasan. Može pomoći u mnogim poslovima te biti dobar dodatak, ali i ubrzati sisteme. Međutim, postoji još mnogo prostora za razvijanje i unapređenje i tek tada ćemo moći govoriti o konkretnom korišćenju umjetne inteligencije.

Bonus video: