Vještačka inteligencija pomaže djeci sa smetnjama u razvoju ali otkriva etičke dileme

Učenici mogu da koriste vještačku inteligenciju da sažmu zbrkane misli u skicu, sumiraju komplikovane odlomke ili čak prevedu Šekspira na engleski. A kompjuterski generisani glasovi koji mogu da čitaju odlomke za učenike sa oštećenim vidom i disleksijom postaju manje robotski i prirodniji

4494 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Vještačka inteligencija (AI) može pomoći djeci sa oštećenjem vida, govora, jezika i sluha u učenju, ali škole se svuda bore oko toga kako i gdje da upotrijebe vještačku inteligenciju.

Nova pravila ministarstva pravde SAD će zahtijevati od škola i drugih državnih organa da aplikacije i onlajn sadržaj učine dostupnim osobama sa invaliditetom, što je ujedno i prioritet za ministarstvo obrazovanja SAD, koje je poručilo školama da moraju da razmotre da li su učenicima potrebni alati kao što su pretvaranje teksta u govor i alternativni uređaji za komunikaciju.

Učenici mogu da koriste vještačku inteligenciju da sažmu zbrkane misli u skicu, sumiraju komplikovane odlomke ili čak prevedu Šekspira na engleski. A kompjuterski generisani glasovi koji mogu da čitaju odlomke za učenike sa oštećenim vidom i disleksijom postaju manje robotski i prirodniji.

Škole pokušavaju da uravnoteže prednosti tehnologije sa rizikom da će učiniti previše i poremetiti navike studenata. Plan specijalnog obrazovanja postavlja razvoj čitanja kao cilj i učenik treba da unaprijedi tu vještinu.

Drugi rizik je da će AI pratiti studente i pošto je tako dobar u identifikaciji obrazaca, AI bi možda mogao da otkrije da učenik ima invaliditet. Kada bi to otkrila vještačka inteligencija, a ne učenik ili njihova porodica, moglo bi da stvori etičke dileme, rekao je Luis Perez, voditelj invalidnosti i digitalne inkluzije u Centru za pristupačnu tehnologiju.

Škole koriste tehnologiju kako bi pomogle učenicima koji se akademski muče, čak i ako se ne kvalifikuju za usluge specijalnog obrazovanja. U Ajovi, novi zakon zahtijeva od učenika za koje se smatra da nisu vješti oko četvrtine njih da dobiju individualizovani plan čitanja.

Kao dio tog napora, državno odjeljenje za obrazovanje potrošilo je tri miliona dolara na personalizovani program podučavanja vođen vještačkom inteligencijom. Kada se učenici bore, interveniše digitalni avatar.

Nacionalna naučna fondacija SAD finansira istraživanje i razvoj vještačke inteligencije. Jedna firma razvija alate za pomoć djeci sa govornim i jezičkim poteškoćama.

Pod nazivom Nacionalni AI institut za izuzetno obrazovanje, ima sjedište na Univerzitetu u Bafalu, koji je uradio pionirski rad na prepoznavanju rukopisa koji je pomogao američkoj poštanskoj službi da uštedi stotine miliona dolara automatizacijom obrade.

Bonus video: