Mafija ponovo snima Kotor

Nove kamere postavljene su na parkingu nadomak zgrade suda i tužilaštva, ulazu u Stari grad, na zgradi u naselju Sveti Stasije...
252 pregleda 46 komentar(a)
Ažurirano: 11.12.2016. 08:50h

Gotovo osam mjeseci crnogorsko tužilaštvo ne može da stane na kraj nezakonitom snimanju Kotora, niti da otkrije kotorskog velikog brata.

Dok istražitelji prebacuju taj predmet iz tužilaštva u tužilaštvo, u Kotoru su postavljene nove kamere, o kojima država ne zna ništa.

Nove kamere postavljene su na parkingu nadomak zgrade Osnovnog suda i Osnovnog tužilaštva u tom gradu, na ulazu u Stari grad, na zgradi u naselju Sveti Stasije...

Pod budnim okom kamere i dalje su oni koji u Kotor krenu zaobilaznim putem preko Trojica, koji se snima iz oba pravca. Preko puta restorana Vidikovac, na stubu ulične rasvjete postavljene su dvije kamere.

Sa drveta na skretanju za naselje Kavač prolaznike ponovo “nadgleda” kamera koja je uklonjena istog dana kada su “Vijesti” objavile priču da jedan od kotorskih klanova nezakonito snima dobar dio Kotora.

Džava ponovo tvrdi da nema ništa sa tim nezakonitim snimanjem, zbog čega su iz Agencije za zaštitu podataka o ličnosti naredili Opštini Kotor da hitno ukloni kamere.

Objasnili su im da fizička lica koja vrše video-nadzor ne spadaju u kategoriju “zakonskih rukovaoca” i da to podrazumijeva da ni u jednom slučaju (bilo sa privatnog posjeda ili druge lokacije) ne smiju instalirati video-nadzor, čiji opseg prevazilazi njihovo privatno vlasništvo, odnosno uključuje dio javne površine.

“Shodno novinarskom pitanju upućenom ovoj Agenciji, u saznanju smo da je postavljen video-nadzor na sljedećim lokacijama: ispod zidina Starog grada, na parkingu ispred TC “Kamelija” i na zaobilaznom putu preko Trojice. U cilju sprečavanja nezakonitog vršenja video-nadzora javnih površina, potrebno je da nadležna lokalna služba, odnosno Komunalna policija, shodno članovima 25 i 26 Zakona o komunalnoj policiji i članu 49 Zakona o inspekcijskom nadzoru, isti ukloni u što kraćem roku i da o tome obavjesti Agenciju”, piše u dopisu koji je predsjednik AZLP Muhamed Gjokaj 14. novembra poslao predsjedniku Opštine Kotor Aleksandru Stjepčeviću. Gjokaj, međutim, iz Kotora nije dobio povratnu informaciju.

Istraga o nezakonitom snimanju Kotora počela je nakon što je reporterka “Vijesti” sredinom aprila fotografisala dvadesetak kamera kojima je bio pokriven dobar dio Kotora. Kamere su bile postavljene sa obje strane tunela Vrmac na ulazu u grad, prilazima Opštini sa strane Tivta, na magistrali, na nekoliko lokacija u naselju Dobrota, širem centru, parku, šetalištu, skretanju za Kavač... Snimao se i kružni tok u blizini Starog grada, jedna kamera sa objekta stare pekare “gledala” je tu petlju i ulicu koja vodi ka Škaljarima, dolje je druga bila okrenuta u suprotnom smjeru...

Nakon teksta u “Vijestima” istražitelji su pronašli video-nadzor na 21 javnoj lokaciji i otkrili ko je postavio jedanaest kamera, ali javnost nikada nije obaviještena ko je nadgledao Kotorane.

Iako su izvori “Vijesti” tvrdili da mafija na taj način kontroliše ko ulazi, kreće se i izlazi iz Kotora, još niko nije procesuiran zbog nezakonitog nadziranja Kotorana i gostiju tog grada.

Predmet “kamere” dva puta selio se iz kotorskog Osnovnog u Specijalno tužilaštvo, u čijoj je ponovo nadležnosti.

“Predmet se nalazi u fazi izviđaja. Specijalno državno tužilaštvo preduzima sve neophodne radnje kako bi se u ovom predmetu donijela konačna odluka. Detaljnije informacije u ovoj fazi postupka Vam ne mogu biti saopštene”, odgovoreno je “Vijestima” iz Specijalnog državnog tužilaštva.

Iz kotorskog Sekretarijata za urbanizam, građevinarstvo i prostorno planiranje "Vijestima" su odgovorili da nikome nisu dali odobrenje za postavljanje video-nadzora.

“Ovom Sekretarijatu ste se obratili zahtjevom kojim tražite informaciju o tome da li je bilo koje pravno ili fizičko lice od ovog organa tražilo dozvolu za postavljanje video-nadzora u Kotoru - ispod zidina Starog grada, na parkingu ispred TC Kamelija, na zaobilaznom putu preko Trojica. Ovaj organ nije izdao nikakvo odobrenje za postavljanje video-nadzora na navedenim lokacijama”, piše u odgovoru Slavice Vojinović, sekretarke tog Sekretarijata.

Sličan odgovor “Vijestima” je stigao i iz Direkcije za uređenje i izgradnju Kotora.

Oni su objasnili da od njih niko nije tražio dozvolu za postavljanje video- nadzora na te tri lokacije.

“Takvih zahtjeva prema Direkciji nije bilo”, piše u njihovom odgovoru.

Pojedine kotorske ulice još snimaju kamere koje su reporteri “Vijesti” zabilježili prije osam mjesci - raskršće magistralnog i Puta i bokeške brigade u Dobroti, zaobilazni put preko Trojice, jedne strane tunela...

Uklonjene su kamere iz parka na šetalištu, sa ulaza u tunel Vrmac, zgrade stare pekare kod kružnog toka, sa stubova ulične rasvjete, trafo-stanice i zgrade marketa u Dobroti.

Kamere se preselile u SDT nakon hapšenja “kavčana”

Istraga o snimanju Kotora drugi put se “preselila” u Specijalno državno tužilaštvo nakon hapšenja navodnih članova kavačkog klana, saznaju “Vijesti” nezvanično.

Isti izvor tvrdi da istražitelji provjeravaju povezanost nadziranja Kotora sa nekoliko krivičnih djela počinjenih u tom gradu, među kojima je i ubistvo Gorana Biskupovića i Miloša Bošnjaka.

Iz Specijalnog državnog tužilaštva, na čijem je čelu Milivoje Katnić nijesu odgovorili što se u toj istrazi promijenilo, pa su preuzeli predmet “kamere” koji su sredinom ljeta vratili u nadležnost kotorskom Osnovnom tužilaštvu.

Prema pouzdanim saznanjima “Vijesti”, tužilaštvu su iz Forenzičkog centra dostavljeni nalazi vještačenja uređaja oduzetih sredinom i krajem aprila od “kavčana”.

Ti uređaji oduzeti su nakon što su policajci pretresli stanove navodnih vođa kavačkog klana Slobodara Kašćelana i Radoja Zvicera. Pretreseni su i stanovi Srđana i Borislava Juriševića i Igora Đurišića zvanog Major i Aleksandra

Đurišića, koje je policija označila saradnicima Kašćelana i Zvicera. Tada su inspektori ušli i u objekte braće Dragana i Predraga Kneževića.

Oduzeto je sedam mobilnih telefona, dron, ručna radio-veza, DVR uređaj za skladištenje memorije video-nadzora i dva pancira...

Jedine osobe koje su do sada procesuirane zbog povezanosti sa nezakonitom snimanjem Kotora su Igor Andrić, Ilija Dedović i Tripo Moškov.

Njima su lisice na ruke stavljene dok su u jeku tužilačke istrage pokušavali da skinu jednu od kamera... Osumnjičeni su za pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela i uz jemstvo od 220.000 eura izašli iz Istražnog zatvora.

Ista trojka uhapšena je ponovo 12. septembra, kada je policija “udarila” na kavački klan. Lisice na ruke tada su stavljene i pomoćniku komandira kotorske policije Zlatku Samardžiću, Podgoričaninu Đerđu Camaju, Kotoranima Goranu Ljubatoviću, Aleksandri Bogdanović, Nikoli Andriću i Stefanu Brnoviću.

Hapšenje su tada izbjegli Kotorani Vladimir Božović, Miloš Radonjić, Siniša Vlahović, Aleksandar i Igor Đurišić, Davor Prelević i Kašćelan, za kojima policija navodno traga.

Samardžiću je pritvor ukinut nakon što je specijalnim tužiocima priznao da je klanu sa kojim je uhapšen odavao povjerljive informacije, zbog čega su oni uvijek bili korak ispred organa gonjenja...

Iz Katnićevog tužilaštva “Vijestima” nije odgovoreno jesu li provjeravali da li su postavljene nove kamere na mjestima sa kojih su bile skinute, ali ni da li su i da li će u toj istrazi saslušati advokata Dejana Vukšića, punomoćnika Kotorana Vladimira i Igora Božovića, koji je u “Vijestima” iznio podatak kome pripada kamera postavljena na skretanju za Kavač. On je saopštio da ta kamera “služi kao i sve sigurnosne kamere, za bezbjednost apartmana 'Kavač', a u pitanju su dvije stambene zgrade”.

Bez odgovora ostala su i pitanja za koliko je kamera utvrđeno ko ih je postavio, da li su utvrdili ko je imao uvid u snimljeni materijal, jesu li kamere bile povezane na DVR uređaje oduzete 17. i 26. aprila u Kotoru pretresom stanova navodnih članova kavačkog kriminalnog klana.

Galerija

Bonus video: