Iz ljetnjih škola keramike i dizajna

Izložbe “Artefakt” i “Slike i pisma” otvorene su u Dukley Art centru
0 komentar(a)
Dukley Art (novina)
Dukley Art (novina)
Ažurirano: 29.08.2016. 10:09h

Izložba pod nazivom "Artefakt", koja obuhvata radove studenata Ljetnje škole keramike pod vođstvom profesora Igora Harčenka, nekadašnjeg predavača na Akademiji u Sankt Peterburgu i jednog od najznačajnijih keramičara sa međunarodnom reputacijom, otvorena je u u Dukley Art Centru u Kotoru (zgrada Jugooceanija) u Kotoru.

Svi radovi su realizovani upravo u Kotoru, u okviru aktivnosti navedene škole, što je, u tehničkom pogledu, bilo moguće zahvaljujući nedavno nabavljenoj skupocjenoj opremi za obradu ove vrste materijala, koju je za potrebe DEAC kupila Stratex grupa. Glina, kao jedan od najstarijih građevinskih i umjetničkih materijala, očito i dalje jednako fascinira gledaoce kao i hiljadama godina prije...

Još jedna izložba pod nazivom "Slike i pisma", na kojoj su predstavljeni odabrani radovi trideset studenata - polaznika Crnogorske ljetnje škole dizajna, kao zajednički projekat DEAC (Kotor) i Golden Bee Academy (Moskva), koji je trajao u periodu trećeg do 30. avgusta, otvorena je u prostorijama u Dukley Art Centra. Projekat su osnovali i njime rukovodili Marat Geljman i Sergej Serov, dok su rukovodioci radionica bili su Petar Bankov, Jurij Gulitov iSergej Serov, a predavači takođe i Andrej Bazjuta, Pavel Ivanov, Elizaveta Mamontova, Sergej Novikov, Violeta Mustafina i Romulo Sans. Direktor projekta bila je Elizaveta Vibe.

Mladi grafički dizajneri iz Evrope razrađivali su tokom posljednjih mjesec dana fontove i logotipe, plakate i pakovanja, spoljašne reklame i web-sajtove - informativni i figurativni sadržaj za čitavu vizuelnu sredinu postindustijskog društva. Oni su pretvarali slova u slike, a od slika pravili vizuelne tekstove koji pričaju. Tokom njihovog boravka u ovoj Crnogorskoj ljetnjoj školi dizajna u Kotoru ovi mladi stvaraoci su stekli inspiraciju i znanja od najboljih majstora svog zanata, što će im svakako pomoći da njihove slike i slova postanu istinska umjetnost.

Bonus video: