Toplo mlijeko s medom, napitak koji može ublažiti kašalj

Muči vas uporan kašalj? Evo nekoliko korisnih savjeta...
203 pregleda 1 komentar(a)
mlijeko, med, Foto: Shutterstock
mlijeko, med, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 03.01.2016. 18:41h

Da biste preduprijedili pojavu kašlja, možete da isprobate još neke preporuke i savjete stručnjaka. Mlijeko Osobe kojima mlijeko povećava stvaranje šlajma, trebalo bi da ograniče upotrebu ovog proizvoda. Sa druge strane, toplo mlijeko sa medom nekima pomaže da se tokom prehlade bolje iskašlju i oni ne moraju da izbace ovu namirnicu iz upotrebe. Oblog Kod suvog nadražajnog kašlja pomaže kada se grudi natrljaju mašću (guščijom, svinjskom, maslinovim uljem) i prekriju platnenom maramicom ili pamučnom pelenom. Pomaže i termofor sa toplom vodom ili električno jastuče. Tečnost Uzimajte dosta tečnosti, jer ona pomaže da bi bolje djelovali ljekovi za iskašljavanje, ali i oni koji se uzimaju protiv povišene temperature.

Ljekovi Ako uzimate preparate za iskašljavanje, posljednju dozu uzmite najkasnije dva sata prije spavanja. U suprotnom će napadi kašlja tokom noći znatno poremetiti spavanje. Kombinacija Ne koristite istovremeno ljekove koji služe za podsticanje i ubrzanje uklanjanja bronhijalne sluzi iz disajnih puteva - ekspektoranse, i ljekove koji suprimiraju suvi bolni kašalj - antitusike. Čaj Preporučuju se biljne mješavine koje sadrže bokvicu, majčinu dušicu, timijan, lipu, sladić, slez i slično. Od ovih biljaka se, u kombinaciji sa medom ili vitaminom C, često pripremaju i sirupi. Sirup od bokvice ili islandskog lišaja je, recimo, dobar za suvi kašalj, a ekstrakt bršljana razređuje i pospješuje izbacivanje šlajma. U kućnoj radinosti možete da pripremite efikasan preparat protiv kašlja ako nasjeckate crni luk, prelijete medom i na kašičicu pijete dobijenu tečnost.

Higijena Ne kašljite i ne kijajte u dlan, nego u nadlakticu, ako nemate pored ruke pripremljenu papirnu maramicu. Virusi i bakterije sa dlana čim uhvatite bravu ili telefonsku slušalicu nastavljaju da se dalje šire. Neophodna je dobra higijena ruku, a od značajne pomoći mogu da budu i antibakterijski gelovi ili vlažne maramice. Kada kod ljekara Ljekaru se što prije javite ukoliko primijetite:

  • da su napadi kašlja praćeni temperaturom ili groznicom,
  • iskašljavanje žutozelenog gnojnog ili krvavog sekreta,
  • uvećanje žlijezda na vratu, bijelu skramu na krajnicima,
  • ubrzano i otežano disanje
  • bol pri disanju i kašljanju, pištanje u bronhijama,
  • kašalj koji se javlja između dva i četiri sata ujutru,
  • ako se intenzitet kašlja ne smanjuje pet dana.

Bonus video: