Obamino odlikovanje za Kinga

Decenijama Kingova djela horora, neizvjesnosti i naučne fantastike plaše i oduševljavaju publiku širom svijeta
2 komentar(a)
Ažurirano: 10.09.2015. 08:42h

Nacionalna medalja za umjetnost, najznačajnija nagrada koju umjetnicima dodjeljuje američka vlada zbog “izuzetnog doprinosa izvrsnosti, rastu, podršci i dostupnosti umjetnosti u SAD-u” ove godine biće dodijeljena Stivenu Kingu.

Autor više desetina najprodavanijih romana opisan je kao “jedan od najpopularnijih i najplodnijih pisaca našeg vremena koji kombinuje svoje izuzetno pripovijedanje s oštrom analizom ljudske prirode”.

U citatu koji će, prema navodima Nacionalne fondacije za umjetnost, američki predsjednik Barak Obama čitati danas, prilikom uručenja nagrade, spominju se “decenije u kojima njegova djela horora, neizvjesnosti i naučne fantastike plaše i oduševljavaju publiku širom svijeta”. Ali, izvjesno je da neće svi biti oduševljeni ovom odlukom.

Britanski “Gardijan” podsjeća na kritiku koju je ugledni književni kritičar i akademik Harold Blum uputio zbog odluke Nacionalne književne nagrade da medalju za istaknutu doprinos američkoj književnosti 2003. dodijeli upravo Kingu.

Blum je tada u izjavi “Njujork tajmsu” Kingova književna djela okarakterizisao kao penny dreadfuls, što je pogrdan izraz koji se odnosi na jeftinu popularnu serijsku literaturu devetnaestog vijeka.

Ne vjerujući da su u Kingovim djelima pronašli ikakvu književnu vrijednost, estetsko dostignuće ili znak inventivne ljudske inteligencije, Blum je odluku Nacionalne književne nagrade protumačio “svjedočanstvom njihovog vlastitog idiotizma”.

“Mislim da ću biti nagrađen Nacionalnom medalja za umjetnost”, objavio je King na Tviteru i dodao: “Zadivljen sam i zahvalan. Čestitam svim svojim kolegama dobitnicima”.

Nacionalnu medalju za umjetnost, osim Kinga, dobiće još 10 drugih pojedinaca i organizacija, a dosad su je dobili književnici Rej Bredberi, Džon Apdajk, Filip Rot, Harper Li, Maja Angelou i ilustrator Moris Sendak.

Bonus video: