Ugaleriji Umjetničke kolonije u Danilovgradu, početkom decembra ove godine, priređena je tradicionalna izložba “Umjetnici zavičaju”, koju prati kolorni katalog sa uvodnim tekstom autora ovog zapisa.
Promatrajući globalno, takve smotre umjetničkog stvaralaštva imaju pozitivističke pretpostavke. Međutim, kada je teritorijalni princip, jedini kriterijum za učešće autora i njihovih radova u eksplikatnoj postavci, to po pravilu ne garantuje kvalitetet.
I ova recentna eksplikacija, po svom zavičajskom principu, ne obezbijeđuje potreban bonitet, koja bi zasigurno bio dosegnut da je izložba koncipirana prevashodno na estetsko-likovnim principima.
Kada se pojedinačno sagledaju i analiziraju prezentirani radovi, sasvim je jasno da je riječ o vrlo raznovrsnoj, veoma raznorodnoj i relativno neujednačenoj skupini od četrdesetak umjetničkih ostvarenja.
Najkompaktniju slikarsku cjelinu čine radovi koji su ostvareni u izrazito apstraktnom i poluapstraknom sižeu, uz primjenu veoma razvijene i ekspresivne hromatske skale, sa veoma gustim i pastuozno-rustikalnim nanosima, ili u potpuno suspregnutom koloritnom štimungu, nešto senzibilnijih pikturalnih nanosa.
Tom prvom segmentu pripadaju izuzetno nadahnuti eksplikati, Biljane Keković, Natalije Đuranović i Darka Brajovića, a drugom, Ele Božović, Zvonka Pavličića i Danila Brajovića. U narednom su slikarska ostvarenja koja su kreativno i likovno egzekutovana u izrazito figuralnom kontekstu, u kome pojedini radovi dosežu skoro do nadnaravnih, hiper-realističkih i svedeno-stripiziranih razina, ili ulaze u zonu izvorne ekspresije i deskripcije.
U prvom su neobična i poetizirana djela Željka Đurovića, Božidara Pavićevića Zodijaka, Milijane Vujović, Vladimira Đuranovića i Sonje Đuranović, a drugom su radovi, Ljiljane Kolundžić, Sveta Martinovića i Dragoljuba Bata Brajovića.
Određeni broj umjetnika prenosi na platno, objektivistički odraz stvarnosti, sa određenim poetsko-romantičnim prizvukom, ili pak sa određenom količinom naivističke orjentacije, a toj grupu pripadaju eksplikati umjetnika, Bojana Matunovića, Jovane Braletić, Senke Martinović, Danke Filipović, Nade Iković i Majde Pavićević.
Crtež je zasigurno bazni atribut ukupne likovne umjetnosti, pa će samim tim, predstavljanje crtačkih eksplikata i njihovih autora, biti logičan nastavak prikaza ove recentne postavke. Kada se konkretno analiziraju crtački egzemplari, gotovo u svim slučajevima, riječ je o potpuno zasebnim i samostalnim autorskim cjelinama, a ne o predlošcima slikarsko-vajarskih kompozicija.
Na razrađenom i ubjedljivom crtačkom nivou su radovi, Romana Đuranovića i Nikole Radonjića. Crtačka ostvarenja Lade Perović i Isidore Bigović, karakteriše suptilno-poetski zanos, a arabeskalni zapis Svetislava G. Popovića, plijeni evidentnom neposrednošću.
U fokusu recentna skulptorska ostvarenja
Zajedno sa slikarskim, recentna skulptorska ostvarenja, predstavljaju konzistentni fundament ove vrlo razuđene i veoma raznovrsne eksplikatne postavke. Naprosto po tradiciji, skulptori sa aktuelnog područja su brojni, likovno utemeljeni i na zavidnoj skulpturalnoj razini.
U domenu neposredne paradigmatike, njihova ostvarenja su vezana za homoidna, zoomorfna, ali i za asocijativno-prenosnu sustaštvenost. U domenu ljudske figure i lika, vrlo karakteristične su skupture, Ivane Radovanović, Željka Đuričkovića i reljefni otpresak Sveta Radovića, a u zo-sferi, kamena skulptura Saše Stanišića i likovno-poetizirani reljef Jovete Ljumovića.
Na asocijativnom i visokom tehničko-tehnološkom nivou je razuđena skulptura Velibora Pavićevića, te podsticajno-upućujuća, kombinovana forma Ivanke Vane Prelević. U aktuelnoj izložbenoj postavci, u sferama alternativnih umjetničkih rješenja, pojavljuju se više zanimljivih i provokativnih eksplikatnih cjelina.
Između ostalog, veoma blisko likovnim modulacijama u asocijativnoj zoni egzistiraju konceptulne likovne cjeline ostvarene različitim kombinovanim tehnikama, Blaža Kovačevića, Jelene Pavićević i Andreje Pavićević.
Na polju čisto apstraktnog istraživanja, veoma karakterističan je geometrizirano-grafisticiran print Velja Stanišića, kao i trodimenzionalno-diptihalna varijacija Sretena Milatovića. U vrlo aktuelnoj i veoma interesantnoj sferi industrijskog dizajna, javlja se rješenja nekih elemenata dječije sobe, autora Luke Ikovića.
Bonus video: