Moda je lični izraz, ali i društveni fenomen

Crnogorska dizajnerka Ana Krgović već neko vrijeme gradi sopstveni brend “Shift” koji ima budućnost, a živi sadašnjost. Svoje kolekcije predstavljala je uglavnom vani, nedavno se vratila sa modnog događaja u Holandiji, a u narednoj godini čekaju je prezentacije modela u Kini i Novom Zelandu

5339 pregleda 1 komentar(a)
Krgović, Foto: Privatna arhiva
Krgović, Foto: Privatna arhiva

Bol i patnja sastavni su dio života, i nagovještavaju promjene, a upravo ove emocije bile su inspiracija za novu kolekciju crnogorske dizajnerke Ane Krgović koja svoju modnu priču gradi pod brendom “Shift”. Dio kolekcije “Pieces of You” Krgović je nedavno predstavila na FASHIONCLASH Festivalu u Holandiji, a proširenu verziju ljubitelji mode vidjeće i početkom naredne godine u Kini.

Prepoznata po izradi neobičnih komada ovoga puta Krgović je u stvaranju koristila i vještačku inteligenciju zahvaljujući kojoj je napravila zanimljive printove za svoje kreacije koje simbolizuju “različite faze promjene”.

Sa modnog performansa u Holandiji
Sa modnog performansa u Holandiji foto: Laura Knipsael

A kao radoholik, dok je pripremala novu kolekciju osmislila je i kostim u kojem je nastupila na Montesongu crnogorska predstavnica na Eurosongu Nina Žižić. Takođe, prethodni period iskoristila je da aplicira na modnim takmičenjima, te je zasada sigurna da će 2025. ići na Novi Zeland gdje se održava finale takmičenja za mlade modne dizajnere.

O novoj kolekciji, takmičenjima, izradi kostima za nastupe poput Eurosonga, ali i modi uopšte za “Vijesti” priča Ana Krgović...

Nedavno si učestvovala na FASHIONCLASH Festivalu u Holandiji. Predstavila si se kolekcijom “Pieces of You” koja je nastala kroz istraživanje psihologije transformacije i ličnog gubitka. Kako si boje, materijale i krojeve ovoga puta uklopila sa temom promjena, a opet uspjela da ostaviš autentični pečat? Jesi li sebi postavila zahtjevan zadatak?

“Pieces of You” bio je izuzetno poseban projekat jer sam istraživala složenost promjene i transformacije. Kolekcija je predstavljena kao dio performansa, u kojem sam prikazala tri nova outfita, dok će cijela kolekcija, koja uključuje još dvanaest odjevnih kombinacija, biti prikazana u Kini početkom januara. Kroz spomenuti performans željela sam prikazati kako bol i patnja mogu biti transformativni, pretvarajući nešto teško i ružno u nešto lijepo i značajno. To je duboko personalna, ali istovremeno univerzalna tema, jer je sastavni dio ljudskog života. Osmišljavanje samog performansa bilo je izazovno jer se većina kreativnog procesa realizovana online. Imala sam jasnu viziju, ali kada sam stigla na lokaciju, Crkvu svete Anne, i vidjela sve zajedno, od scenografije do izvedbe, shvatila sam da konačan rezultat nije u potpunosti odgovarao mojim početnim zamislima, jer je tema bila toliko kompleksna i zahtjevna. Takođe, koncept performansa bio je složen i zahtijevao je mnogo više vremena i vježbe nego što smo imali na raspolaganju, što je bilo vrlo izazovno jer je izvođenje zahtijevalo preciznost i pažnju na detalje, posebno jer je odjeća imala transformativni karakter. Cilj je bio prikazati da se sve mijenja, a jedina konstanta je transformacija.

Ana Krgović na sceni FASHIONCLASH festivala
Ana Krgović na sceni FASHIONCLASH festivala foto: Laura Knipsael

Kada su u pitanju boje i materijali, koristila sam printove koje sam dijelom razvila uz pomoć vještačke inteligencije, a zatim ih danima dorađivala i mijenjala boje i oblike. Samo prilagođavanje boja za print bilo je izazovno jer zavisi od mnogih parametara. Stvarala sam potpuno nove tekstilne uzorke koji simbolizuju različite faze promjene. Bijela boja predstavljala je početak, čist i nov prostor, dok su se osnovne boje evoluirale kako se priča razvijala, odražavajući emocionalne i vizualne transformacije kroz pet faza. Muzika je pratila te faze jer je posebno kreirana za ovaj događaj. Svaki komad tekstila i svaka nijansa nosili su svoj dio priče.

Ovo je bilo moje najzahtjevnije, ali i najvrednije iskustvo dosad. Kroz ovakve izazove rastem. “Pieces of You” me inspirisao da dublje istražujem, pomjerim vlastite granice i naučim mnogo o saradnji s drugim ljudima, kao i koliko je važno boriti se za svoje ideje. To je nevjerojatno iskustvo koje me još više opredijelilo u svijetu dizajna i doprinijelo značajnom broju kontakata, dizajnera, stilista i mnogim mogućnostima za saradnju. Osim toga, u tom periodu sam radila i na pop-upu koji je održan u prelijepom ambijentu preduzetničkog inkubatora jedne banke, gdje sam ostvarila značajnu prodaju, ali i družila se s prijateljima koji su došli iz različitih zemalja da me podrže. To je posebno doprinijelo mom boravku u Holandiji, jer sam stvorila prostor za nove još veće mogućnosti.

Mladi dizajneri na FASHIONCLASH festivalu
Mladi dizajneri na FASHIONCLASH festivalufoto: Laura Knipsael

Obično kad želimo promjene, to se najviše odrazi na naš izgled (žene najčešće promijene frizuru, boju kose... nekad i sam stil odijevanja). Kolika je bitna i ta sama uloga mode u procesu transformacije i je li bilo teško balansirati između ličnih iskustava i univerzalnih tema transformacije kako bi kolekcija bila razumljiva široj publici?

Moda nije ništa drugo nego, kao i život, stalna promjena. Balansiranje između ličnih iskustava i univerzalnih tema uvijek je izazovno. Za one kojima je bilo teže da razumiju, nakon izvođenja performansa, kroz nekoliko rečenica smo istakli i taj veoma važan narativni karakter. Vjerujem da je tada sve tek dobilo pravi smisao. No, ova tema je imala i univerzalni karakter, kao što sam spomenula; to je personalna, ali i univerzalna priča o patnji i bolu koji imaju transformativni karakter, pretvarajući nešto teško i bolno u nešto lijepo, poput feniksa. Kada radim na temi koja je bliska mom unutrašnjem svijetu, kroz svaki detalj – bilo da je to tkanina, boja ili kroj - živim i osjećam. Takav proces, koliko god bio autentičan i snažan, nosi sa sobom emotivni teret. Uloga mode u procesu promjene je ogromna, jer često upravo kroz nju vizualizujemo unutrašnje promjene, a te promjene nam daju snagu i neki novi pogled na sebe.

Smatraš li da transformacija mora biti nužno povezana s gubitkom, ili može predstavljati nešto pozitivno i oslobađajuće?

Upravo je ovo pitanje bila suština mog performansa. Transformacija često dolazi kroz gubitak, bol ili patnju, jer nas baš te teške situacije tjeraju da se mijenjamo i rastemo. Inspirisana mislima filozofa koji su istrazivali transformaciju, “Pieces of You” bavio se tom tankom granicom između patnje i sreće, pokazujući kako teška iskustva mogu oblikovati jedan novi šaren svijet puno boja. Kroz ovaj performans sam željela da istaknem da patnja, ma koliko bolna, nosi u sebi nevjerovatnu moć transformacije.

Krgović je sama osmislila i performans
Krgović je sama osmislila i performans foto: Laura Knipsael

Moda često prati društvene promjene i evoluciju. Da li je transformacija u modi nužno povezana s društvenim kontekstom, ili može biti potpuno lična?

Moda je nevjerojatno moćan alat, jer je ujedno i lični izraz i društveni fenomen. Njena suština leži upravo u tom balansiranju - između onoga što nosimo za sebe i onoga što nosimo za svijet. Moda se, nasuprot tradicionalnom odijevanju koje je duboko vezano za sociološke grupe u kojima određeni simboli imaju specifično značenje, povezuje s pokretima, individualnošću, stavovima grupa i pojedinaca. Danas nemamo isto pripadanje određenim pokretima ili grupama kao što je to nekada bilo sa npr. punk stilom koji je diktirao čitav jedan stil u modi, a nastao je iz muzičkog pravca. Sada imamo mnoštvo različitih modnih pravaca i modu više nego ikada vezujemo za pojedinca i individualnost.

Ovo predstavljanje u Holandiji, kako si i sama pomenula pratio je i modni performans koji si morala sama da osmisliš. Kako se modni performansi, poput ovog razlikuju od klasičnih revija i koliko je bilo teško osmisliti onaj koji će biti u službi modela, a ne odvući pažnju od poruke i poente?

Modni performansi, za razliku od klasičnih revija, nisu samo predstavljanje odjeće - oni nose priču, emociju i narativ koji povezuju kolekciju sa dubljom porukom. Osmisliti performans, za mene je bio zaista veliki izazov iako sam imala podršku mentora. Nikada se prije nisam našla u takvoj ulozi, gdje ne radim samo na odjevnim komadima, već i na načinu na koji će biti predstavljeni kroz pokret, muziku i dizajn svjetla.

Ana Krgović sa modelima u bekstejdžu
Ana Krgović sa modelima u bekstejdžu foto: Mitch Van Schijndel

Performans zahtijeva potpuno drugačiji pristup – nije dovoljno da odjeća izgleda dobro; ona mora komunicirati emociju i priču, što je iziskivalo mnogo promišljanja i rada. Stvoriti narativ koji je razumljiv, snažan i povezan s temom transformacije bilo je teško, ali i nevjerovatno inspirativno. Ovo iskustvo mi je otvorilo novi način razmišljanja o modi i proširilo granice mog kreativnog izraza.

U periodu kad si radila modele za FASHIONCLASH Festival paralelno si stvarala kreaciju u kojoj je predstavnica Crne Gore na Eurosongu Nina Žižić nastupila na Montesongu. Je li bilo zahtjevno raditi na dva fronta?

Nikada ne radim samo na jedan ili dva fronta. Dok sam stvarala modele za FASHIONCLASH Festival, paralelno sam kreirala kreaciju za nastup Nine Žižić na Montesongu, ali i upravljala svakodnevnim poslovima poput vođenja firme, kreiranja novih outfita, iznajmljivanja kreacija, te apliciranja na brojna takmičenja i različite oblike podrške. Dinamika takvog tempa mi nije strana, ali nosi sa sobom velike izazove, ali i mnogo lijepih trenutaka i osjećaja na kraju. Lijepe vijesti koje sam dobila ovih dana su da sam ušla u finale takmičenja za mlade modne dizajnere na Novom Zelandu, od 127 dizajnera koji su aplicirali iz cijelog svijeta. Takođe, stigle su vijesti da je moj novi projekat podržan od strane Ministarstva kulture i medija u sklopu podrške kreativnim industrijama. Pored toga, u januaru ću imati reviju u Kini, gdje će biti prikazana cijela verzija kolekcije “Pieces of You”, što je za mene veoma značajan korak. Ono što me rad u ovoj industriji naučio jeste važnost balansiranja sadašnjosti i budućnosti. Dok radim na trenutnim zadacima, uvijek razmišljam i o narednim koracima i o tome kako svaki projekat doprinosi mom dugoročnom razvoju. Sve ovo zahtijeva dobru organizaciju i jasno postavljanje prioriteta, jer samo tako mogu ostvariti svoje vizije i graditi brend koji ima budućnost, a živi sadašnjost.

Nina Žižić na Montesongu u kreaciji Ane Krgović
Nina Žižić na Montesongu u kreaciji Ane Krgovićfoto: Luka Zeković

Bijela boja simbolizuje čistoću, nevinost, novi početak, ali i predaju (bijela zastava). S obzirom na kompleksan tekst koji se može tumačiti na više načina i tome da u refrenu konstantno ponavlja “Izdrži sve, proći će” je li je bijela haljina odabrana da dodatno naglasi emotivnu dubinu pjesme i njen optimističan kraj, ili je njen smisao više estetski i vizuelni?

Bijela boja je odabrana da naglasi dubinu pjesme, njenu čistoću i emotivnost, ali nikako u kontekstu predaje. Sam tekst pjesme, a posebno refren “Izdrži sve, proći će”, nosi snažnu poruku o izdržljivosti i unutrašnjoj snazi žene. Minimalizam je bio ključni element ove odjevne kombinacije, nešto što savršeno odgovara Ninim pokretima i njenom karakteru. Upravo ta jednostavnost, u kombinaciji sa koreografijom i scenografijom, dodatno je istakla snagu poruke pjesme. Sami dizajn haljine imao je i za cilj da predstavi ideju borbenosti, koja je dodatno naglašena plaštom pozicioniranim preko lijevog ramena. Na taj način, odjevna kombinacija reflektovala je emotivnu dubinu pjesme, kao i Nininu ličnost i borbenost, stvarajući upečatljiv, ali istovremeno sveden i minimalistički vizuelni dojam.

Na samom početku Nina se pojavljuje sa povezom koji skida u jednom trenutku. Baš to kad skinemo povez i pogledamo širu sliku, je li to trenutak kad kreće i rješenje problema i šta je ovaj modni detalj trebalo da simbolizuje?

Taj čin skidanja poveza nije samo vizuelni element već ključni trenutak performansa. On simbolizuje otvaranje očiju, suočavanje sa stvarnošću i sagledavanje šire slike. Njegovo skidanje je prekretnica, trenutak osvješćivanja i prepoznavanja stvarnosti, kada se suočavamo s istinom i pronalazimo snagu da krenemo naprijed. Kroz ovaj simboličan čin, Nina prenosi snažnu poruku o suočavanju i nadilaženju prepreka jer se u njemu odražava duboka poruka o suočavanju sa stvarnošću.

Krgović pred reviju
Krgović pred revijufoto: Privatna arhiva

Upravo je Eurosong festival gdje nije samo muzika u fokusu, već izvođači jednako vode računa o scenografiji, kostimima. Koliko je važan vizuelni aspekt da bi pjesma bila doživljena u punom intenzitetu?

Smatram da je kostim, uz samu izvedbu, jedan od najvažnijih dijelova nastupa na Eurosongu. Kostim ima moć da obogati cijeli performans i da dodatno pojača poruku pjesme, ali isto tako može ga i potpuno uništiti ako nije u skladu s ostatkom nastupa. On je vizuelni jezik koji omogućava publici da doživi pjesmu u punom intenzitetu, jer nije samo muzika ta koja prenosi emociju, već i način na koji izvođač vizuelno komunicira sa publikom. Dobro odabrani kostim može podići nastup na viši nivo i učiniti ga nezaboravnim, dok loš može stvoriti potpuno suprotan efekt.

S obzirom na to da je Nina naša predstavnica na Eurosongu, hoćete li nastaviti saradnju i ako hoćete šta bi joj spremila za Bazel?

Nina je izuzetno talentovana umjetnica. Oduvijek sam smatrala da je, ponajviše svojim talentom i izražajem, stvorena za svjetsku scenu i sigurna sam da ću nastaviti saradnju sa njom. Ukoliko se odluči za zajednički rad na nastupu u Bazelu, voljela bih da kreiram nešto što odražava njen jedinstveni karakter, ali i donosi novu dimenziju njenom nastupu. No, ta odluka nije u mojoj moći, jer sve zavisi od njenog tima i vizionarskog smjera koji odabere.

Bonus video: