Lokalni sukobi partija koje su u savezu na državnom nivou, pokazuju da vladajuća koalicija ne počiva na principima već čistom interesu, ocjenio je Boris Marić iz Centra za građansko obrazovanje.
Komentarišući sukobe funkcionera Bošnjačke stranke i DPS-a u Rožajama, Marić tvrdi da takve situacije nijesu neočekivane u sistemu gdje je “partijski važniji od opšteg interesa”.
"Te situacije su veoma korisne za razumijevanje crnogorskog sistema, jer ogoljavaju sve one devijacije na koje opozicija i civilni sektor ukazuju godinama. I to upravo od onih koji institucije zloupotrebljavaju. Ukazuju i da DPS više nema neprikosnoveni autoritet kod manjih partnera”, smatra Marić.
Nakon što je Bošnjačka stranka uz podršku SDP-a preuzela vlast u Rožajama nova gradska uprava podjelila je 34 riješenja o otkazima zaposlenima u administraciji, što su u DPS-u nazvali političkim obračunom.
Dok se DPS u Rožajama žalio na BS, šef partije Milo Đukanović je podržao formiranje postizborne koalicije sa BS-om u Bijelom Polju, iako im u tom gradu nijesu trebali nakon dogovra sa SDP-om. Savez nije formiran u Plavu, gdje Bošnjaci sarađuju sa SDP-om, SNP-om i građanskom listom, dok su funkcioneri dviju partija uoči parlamentarnih izbora čak ulazili i u fizičke sukobe.
Marić smatra da je u Rožajama DPS postao žrtva sistema partijskog zapošljavanja koji je sam stvorio:
"DPS očigledno nije navikao da trpi posljedice činjenice da jači svoj interes pretpostavlja kao primarni, a da slabiji mora da trpi. Najveću odgovornost za uspostavljanje takve prakse ima DPS, a mnoge partije su je prihvatile kao jedan od načina djelovanja”.
Marić smatra da šarolikost saveza u kojima su iste stranke partneri i protivnici od grada do grada, pokazuju neprincipijelnost koja dominira političkom scenom.
U takvom sistemu, smatra on, obračuni na lokalnom nivou su neminovni.
"Vidljiva je neprincipijelnost radi ostvarivanja partijske koristi, ali i razvoj političkih odnosa koji će doprinijeti daljem razvoju političkog sistema", kazao je Marić.
Bonus video: