Predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić osudio je napad Vladimira Bebe Popovića na novinara i fotoreportera "Vijesti“, navodeći da država mora medijima omogućiti da rade nesmetano. Podsjećajući da je Tužilaštvo ocijenilo da u tom napadu na novinare nema elemenata krivičnog dijela, već da možda postoji prekršajna odgovornost, Krivokapić je kazao da od nadležnih očekuje da reaguju.
"Nije striktno u zakonu obaveza tužilaštva da pokreće prekršajne postupke, ali tu mogućnost ima policija, i od nadam se da će ona naći pravu mjeru“, kazao je on.
Na pitanje "Vijesti“ da prokomentariše činjenicu da je pripadnik obezbjeđenja premijera Mila Đukanovića tokom incidenta bio u društvu Popovića, Krivokapić je kazao da se pitanjima obezbjeđenja ličnosti bavi MUP i da od tog ministarstva očekuje izvještaj. On je rekao da je problematično što se predstavnik premijerovog obezbjeđenja našao na mjestu gdje se desio događaj velike pravne i političke spornosti.
Odbrana ljudskih prava je osnovna obaveza tzv. ministarstava sile. Upravo kod njih i postoji sila da bi spriječila druge sile prema slobodnoj javnosti i slobodnoj riječi. Očekujem da će raditi na rasvjetljavanju slučaju crnih trojki a još više u slučaju direktnih napada na novinareNe znam ko će da nas čuva od čuvara
On je kazao da prati šta državni organi rade po pitanju afere „Crne trojke“, podsjećajuči da je po tom pitanju bili angažovani MUP, Tužilaštvo i unutrašnja kontrola policije. Krivokapić je rekao da od Tužilaštva očekuje da u tom slučaju bude još istrajnije.
"Odbrana ljudskih prava je osnovna obaveza tzv. ministarstava sile. Upravo kod njih i postoji sila da bi spriječila druge sile prema slobodnoj javnosti i slobodnoj riječi. Očekujem da će raditi na rasvjetljavanju slučaju crnih trojki a još više u slučaju direktnih napada na novinare“.
Predsjednik parlamenta je rekao i da u Skupštinu još nijesu stigli predlozi zakona kojima treba sprovesti izmjene Ustava u dijelu pravosuđa. Komentarišući Vladin predlog Zakona o tužilaštvu , on je rekao da u njemu nije prepoznao politički motiv.
"Shvatio sam da predlog za opšti reizbor tužilaca nije motivisan političkim činjenicima nego pravnim stavom da se promjenom naziva tužilaca taj prelaz jedino može izvršiti opštim reizborom. Vlada nije deklarisala svoj politički stav za reizbor tužilaca jer bi to odmah značilo da se mora izvršiti reizbor svih sudija. Ako postoji u toj branši nezadovoljstvo kako rade tužioci sve je to konektovano sa pozicijom sudija, tim prije što se njihov broj mora smanjiti“, rekao je on.
Bonus video: