Svježe ukinuta oslobađajuća presuda Višeg suda u Podgorici iz oblasti organizovanog kriminala u slučaju deportacije Muslimana i Srba iz Crne Gore, samo je još jedna u nizu.
Ukinuta oslobađajuća presuda optuženima za deportacije >>>
Zamjenik predsjednika Apelacionog suda Svetlana Vujanović, govoreći o rezultatima rada tog suda za 2011. godinu, kazala je na konferenciji za novinare 2. marta, da je u radu tokom prošle godine bilo 39 predmeta iz oblasti organizovanog kriminala, koji su u nadležnosti Viših sudova u Podgorici i Bijelom Polju. Od 30 završenih predmeta, 12 je ukinuto, što je 40 odsto.
“U onom dijelu ukinutom, ti predmeti se javljaju kao novi predmeti, što bi značilo 16 ukinutih predmeta od 30, a to je 53 odsto. Mislim da taj podatak vrlo zabrinjava i iziskuje jednu temeljnu analizu, ali po osnovu razloga po kojima se ukidaju presude ne samo oba Višeg suda, možda i Apelacionog i Vrhovnog suda, nego mislim i tužilaštva”, kazala je tada Vujanović.
Temeljna analiza je svakako neophodna da se istraži zašto je to tako. Temeljna analiza, ali od starta, počev od načina prikupljanja dokaza, istrage, kako ranije sudske, tako i sada tužilačke, preko podizanja optužnica na osnovu istrage, glavnog pretresa, prvostepenih presuda u višim sudovima, zatim drugostepene u Apelacionom i trećeg stepena u Vrhovnom sudu.
Nedavno je u Višem sudu u Podgorici održan kolegijum sudija na kojem je predstavljen rad tog suda u 2011. godini, a izvor “Vijesti” navodi da se između ostalog razgovaralo i u vezi sa ukinutim presudama. Prema saznanjima “Vijesti”, na kolegijumu sudija Višeg suda u Podgorici, prisustvovala je i Vesna Medenica, predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, koja je čula mišljenja sudija tog suda o presudama koje ukida Apelacioni sud.
“Iniciraću sastanak sudija Višeg i Apelacionog suda, uz učešće sudija krivičnog odjeljenja Vrhovnog suda na kojem će se o svemu tome razgovarati”, obećala je Medenica, a “Vijestima” prenosi izvor koji je bio na tom kolegijumu.
“Morinj” drugi put na provjeri
Osuđujuća presuda izrečena “zbog ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika” u Morinju, ukinuta je u decembru 2010, jer činjenični opis krivičnog djela ne obuhvata sve činjenice koje su optužnicom preciziranom na glavnom pretresu i okrivljenima stavljene na teret. Osim toga, Apelacioni sud je naveo da u ponovljenom procesu neće se suditi za “zločine protiv civilnog stanovništva” jer tužilac nije izjavio žalbu na taj dio odluke prvostepene presude.
Imajući u vidu ukidno rješenje Apelacionog suda, u ponovljenom procesu, specijalno vijeće sudije Milenke Žižić u Višem sudu u Podgorici, četvoricu optuženih je osudilo a dvojicu oslobodilo za “ratni zločin protiv ratnih zarobljenika”. Sudija Žižić je presudu napisala i dostavila tužiocu i advokatima koji imaju pravo na žalbu. Tako će se slučaj “Morinj” i drugi put naći na provjeri pred Apelacinom sudom.
Oslobađajuća presuda grupi koju je predvodio Nikola Spasojević iz Bara, optuženoj da je pripremala ubistvo Veselina Bujića iz Bara, Apelacioni sud je potvrdio u decembru 2011. U Višem sudu u Podgorici u julu 2010. specijalizovano vijeće sudije Dragiše Rakočevića, oslobodilo je od optužbe okrivljene, da je organizovala i pripremala ubistvo.
Suđenje za šverc kokaina iz 2004. još nije okončano
Apelacioni sud je dva puta ukidao dvije osuđujuće prvostepene presude Vuksanu Cemoviću i Momčilu Peciću, da su na organizovan način iz Venecuele u Crnu Goru i Srbiju u oktobru 2004. godine, švercovali oko 60 kilograma kokaina, Početkom 2009. godine, Apelacioni sud je potvrdio presudu u oslobađajućem dijelu koji se odnosi na optužene Vuka Vulevića i Veselina Pavličića, zbog šverca kokaina. U januaru ove godine u Višem sudu, specijano vijeće sudije Rakočevića izreklo je treću presudu u ovom procesu.
Cemović i Pecić osuđeni na po sedam i po godina zatvora >>>
Zbog šverca 59,013 kilograma kokaina Cemović i Pecić, osuđeni su na po sedam i po godina zatvora. Sada će i treći put ova presuda biti na provjeri na višoj sudskoj instanci.
Apelacioni sud sud je krajem prošle godine potvrdio prvostepenu oslobađajuću presudu u slučaju “Inpek”.
Apelacioni sud je potvrdio osuđujuću presudu Višeg suda u Podgorici, kojom su inspektori za građevinarstvo iz Ulcinja, zbog primanja mita u produženom trajanju i zloupotrebe službenog položaja u produženom trajanju, osuđeni na 13 i po godina zatvora. Pavle Z. Brisković, inspektor za građevinarstvo u SO Ulcinj, optužen za primanje mita i zloupotrebu službenog položaja u produženom trajanju, osuđen je na jedinstvenu kaznu od pet godina i dva mjeseca zatvora, njegov kolega Radomir N. Gazivoda, na tri godine i osam mjeseci, dok je nadzornik za građevinarstvo Ruždi H. Tahiri osuđen na dvije godine i osam mjeseci.
Samostalni savjetnik u Upravi za nekretnine Redža Isljam zbog primanja mita osuđen je na dvije godine zatvora. Prvostepenu presudu je u Višem sudu u Podgorici izreklo krivično vijeće sudije Ratka Ćupića.
Apelacioni sud je potvrdio presudu iz oblasti organizovanog kriminala, sudije Valentine Pavličić. Njeno vijeće je odbacilo optužnicu kojom je pet osoba optuženo za krivična djela zločinačko udruživanje, krijumčarenje albanskih državljana iz Albanije preko Crne Gore, BiH i Hrvatske. U završnoj riječi tužilac je odustao od pet tačaka optužnice, dok je za preostalih deset sud oslobodio okrivljene usljed nedostatka dokaza. Specijalni tužilac je usljed nedostatka dokaza odustao od pet tačaka optužnice da su na organizovan način trojica okrivljenih prebacivali albanske državljane po cijeni od 600 do 1.200 eura po osobi u zemlje Zapadne Evrope.
Novo suđenje za ubistvo Šćekića
Dva puta je ukidana i presuda optuženima za zločinačko udruživanje i organizovani kriminal u slučaju ubistva funkcionera MUP-a Crne Gore Slavoljuba Slavka Šćekića. I taj proces će krajem marta krenuti iz početka treći put.
On je stradao 30. avgusta 2005, kada se navršava sedam godina od tog zločina, a da proces pravosnažno nije okončan.
Apelacioni sud je ukinuo prvostepenu presudu za ubistvo policijskog funkcionera, pokušaj reketiranja suvlasnika hotela “Splendid” Žarka Radulovića i podmetanje eksplozivnih naprava na hotel u izgradnji “Splendid”. Zbog podstrekavanja na ubistvo inspektora, okrivljeni Saša Boreta i Ljubo Bigović osuđeni su na po 30 godina zatvora, dok su zbog ubistva inspektora, okrivljeni Ljubo Vujadinović i Milan Čila Šćekića, takođe osuđeni na po 30 godina zatvora.
Ponovo će se suditi i Alanu T. Kožaru zbog pokušaja reketiranja Žarka Radulovića i podmetanja ekspolozivnih naprava, jer je presuda i njemu ukinuta. Predsjednik specijalizovanog vijeća sudija Biljana Uskoković, zakazala je za 29. mart početak ponovljenog suđenja.
Slučaj „Bukovica”
Već 22. marta na provjeri će se naći oslobađajuća presuda u slučaju “Bukovica”, a sudija izvjestilac u Apelacionom sudu u tom predmetu će biti Svetlana Vujanović. Viši sud u Bijelom Polju je zbog nedostatka dokaza oslobodio od optužbe za zločine protiv čovječnosti u Bukovici bivše pripadnike VJ braću Radmila i Radišu D. Đukovića, Slobodana Đ. Cvetkovića, Milorada B. Brkovića, Đordjija S. Gogića, te pripadnike Centra bezbjednosti u Pljevljima Slavišu Č. Svrkotu i Radomana T. Šubarića.
Oni su, prema optužnici, za vrijeme rata u BiH, kršeći pravila međunarodnog prava, tokom 1992. i 1993. godine, prema civilnom stanovništvu na području Mjesne zajednice Bukovica kod Pljevalja”, u okviru šireg i sistematskog napada protiv civilnog stanovništva bošnjačko-muslimanske nacionalnosti, nehumano postupali prema građanima te nacionalnosti.
Galerija
Bonus video: