Van Gog: 160 godina od rođenja čuvenog slikara

Bio je veoma plodan umjetnik, s obzirom da je za 10 godina, koliko je slikao, napravio oko 900 djela
103 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 29.03.2013. 20:37h

Jedan od najpoznatijih, najcjenjenijih i najuticajnijih slikara na svijetu, Vinsent Van Gog rođen je prije 160 godina, 30. marta 1853. godine u Zundertu, Holandija.

Jedan od najvećih slikara postimpresionizma i začetnik kolorističkog ekspresionizma, Van Gog je i decenijama poslije smrti (1890) jedna od najuticajnijih figura u umjetnosti. Hiljade njegovih slika i crteža i danas se kopiraju, a njegov stil i dalje služi kao inspiracija mnogim mladim umjetnicima.

Van Gog je za svog života prodao samo jednu sliku, a njegova najbolja djela nastala su za manje od tri godine i to pred kraj života. Specifična su po strastvenim pokretima četke, intenzivnim bojama, kao i u kretanju linije i forme. Među najpoznatijim su djela iz serije Suncokreti, zatim Irisi, autoportreti, Žitno polje sa čempresima...

Bio je veoma plodan umjetnik, s obzirom da je za 10 godina, koliko je slikao, napravio oko 900 djela.

Njegov neponovljivi spoj forme i sadržaja je moćan, dramatičan, lirski ritmičan, maštovit i emotivan, a za samog umjetnika je predstavljao način da objasni svoju borbu protiv ludila i njegovo razumijevanje duhovne suštine, čovjeka i prirode.

Osim što je bio veliki umjetnik, Van Gog je ostao poznat i po svojoj ekscentričnosti i ćudljivoj naravi što je i pokazao kada je u napadu bijesa i ljubomore sam sebi odsjekao uho.

Odrastao je uz majku, oca sveštenika, tri sestre i dva brata. Van Gogovi su bili najveća porodica trgovaca umjetničkim djelima i zahvaljujući stricu, Vinsent je sa 22 godine postao trgovac reprodukcijama u Londonu. Ovaj, slabo plaćeni posao je napustio nakon čega je neko vrijeme radio kao učitelj i tada se oprobava u slikarstvu radeći socijalne teme - radnike u rudniku i njihove porodice.

Početkom 1886. godine odlazi u Pariz gđe upoznaje Anri de Tuluz-Lotreka, Pola Gogena i Pola Sezana. Iako u Parizu niko nije želio njegove slike, smogao je snage i vjere u sebe da nastavi da slika. Iz Pariza odlazi u Arl, na jugu Francuske, gdje je našao nadahnuće za svoja djela, a tu mu se u jednom momentu pridružuje i Gogen prije odlaska na Južna mora.

Zbog duboke depresije 1889. godine na vlastiti zahtjev je primljen u psihijatrijsku bolnicu u San Remi, a sljedeće godine, u svojoj 37 godini, puca sebi u prsa i umire nakon dva dana, 29. jula 1890. godine.

Van Gogova djela danas su među najskupljim, a mogu ih priuštiti samo najbogatiji, s obzirom da se slike, koje nije mogao da proda za života, sada procenjuju u milionima dolara.

Galerija

Bonus video: