Dalijeva izložba u Podgorici: Snovi koji (ne)znače

Veče je osmislila i moderirala rediteljka Ana Vukotić, a o Dalijevom stvaralaštvu su govorili studenti istorije i teorije moderne i savremene umjetnosti
71 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 30.04.2012. 10:01h

“Dva sna za andaluzijskog psa”, razgovor o filmovima “Andaluzijski pas” i “Destino”, te o značaju i širokom umjetničkom opsegu Salvadora Dalija, održan je u subotu veče u JU “Muzeji i Galerije Podgorice”.

Veče je osmislila i moderirala rediteljka Ana Vukotić, a o Dalijevom stvaralaštvu su govorili studenti istorije i teorije moderne i savremene umjetnosti sa UDG Luka Rakojević, Maša Lečić i Milena Pejović.

Na prvom umjetničkom programu u sklopu najveće izložbe Dalijevih radova u Crnoj Gori (206 grafika, ilustracije knjiga i markice italijanske vlade), prikazana su dva filma “Andaluzijski pas”, koji je čuveni umjetnik uradio sa Luisom Bunjuelom i “Destino” u kojem je sarađivao sa Voltom Diznijem.

Luka Rakojević je govorio o velikoj važnosti snova za djelo najčuvenijeg nadrealiste

Vukotić je kazala da su odlučili da prikažu filmove i govore o toj sferi Dalijeve umjetnosti kako bi na najbolji način predstavili cjelokupno djelo čovjeka koji je za sebe govorio da je genije.

Ona je kazala da kadrovi iz tih filmova, zapravo, upućuju i precizno govore o tome kako se on predstavljao javnosti i koje su to njegove fiksacije koje su se prenijele i na likovno stvaralaštvo.

Snovi i stvarnost

Luka Rakojević je govorio o velikoj važnosti snova za djelo najčuvenijeg nadrealiste i podsjetio na njegov susret sa Frojdom i činjenicu da su obojica imali isti privid: Frojd sa tri godine kada se selio u Beč i imao viziju koju su izazvala gradska svjetla, i Dali koji je tvrdio da se sjeća svjetlosti dok je bio u materici.

Lečić je kazala da je film snimljen po principu čistog psihičkog automatizma, dakle slika koje ne podliježu tumačenju

Maša Lečić je upoređivala slike i scene iz filmova, koje su prenesene iz jednog medija u drugi, što upućuje na to da je španski slikar imao određene “slike” koje ga nisu napuštale i kojima se bavio u različitim žanrovima.

Ona je istakla važnost “Andaluzijskog psa” za početke nadrealizma i saradnju sa Bunjuelom, te ideju da se snimi film koji je, zapravo, mješavina dva sna - Dalijevog i rediteljevog.

Lečić je kazala da je film snimljen po principu čistog psihičkog automatizma, dakle slika koje ne podliježu tumačenju.

Lečić je predstavila brojne primjere kadrova iz tog filma koje je Dali kasnije iskoristio na svojim slikama.

Susret u imaginaciji

Milena Pejović je govorila o animiranom filmu “Destino”, koji je nastao iz saradnje genija animacije Volta Diznija i nadrealnog slikara. Ona je nakon projekcije kazala da taj film, zapravo, pokazuje kako snažni umjentički senzibiliteti mogu da se predstave i kroz animaciju, te da se “dva umjetnika, iako kreću iz potpuno suprotnih polazišta, sreću u onome što se zove imaginacija”.

Po jedan umjetnički program održavaće se do kraja manifestacije 1. juna

Manifestaciju ’’Božanstveni svjetovi Salvadora Dalija’’ je organizovala kompanija Analytica Consulting iz Podgorice u saradnji sa slovenačkom galerijom Deva Puri. Kustos postavke je istoričarka umjetnosti Petrica Duletić.

Po jedan umjetnički program održavaće se do kraja manifestacije 1. juna. Sljedeće subote, na redu je poetski program “Nosorog u paklu” u realizaciji pjesnikinje Jelene Nelević, za 12. maja je veče koje je osmislila Alternativna teatarska aktivna kompanija, 19. maja će biti održan performans Tijane Todorović, a manifestaciju zatvara veče studenata FVU.

Izožba je otvorena svakog dana osim ponedjeljka od 10 do 20 sati, ulaznice su 2,5 eura i 1,5 euro za studente, đake i penzionere.

Galerija

Bonus video: