Nova knjiga prof. dr Lidije Vujačić “Antropologija konzumerizma” je knjiga, kako je kazao mr Ognjen Jovović, koja se ne može konzumirati. Nju prije svega, prema riječima Jovovića, treba “razumjeti kao izvanredan pokušaj kritike ideologije konzumerizma”.
“Antropologija konzumerizma se, kao socijalna teorija, može posmatrati i kao antikapitalistički manifest. Njena subverzivna misija se ogleda u kritici svjetske istorije, koja po mišljenju slavnog Mišela Fukoa nije ništa drugo do ‘diskurs vlasti, diskurs obaveza kojima vlast potčinjava; to je takođe diskurs sjaja kojim vlast opsenjuje, plaši i umiruje’”, kazao je Jovović na promociji knjige koja je održana na Filozofkom fakultetu u Nikšiću, u organizaciji studijskog programa za sociologiju.
Kreirajući “Antropologiju konzumerizma” Vujačić je, prema riječima Jovovića, djelo “ustrojisala kao zbirku sistematično selektiranih eseja, pri čemu svaki od njih na jasan i fundamentalan način problematizuje savremenu duhovnu situaciju i položaj čovjeka u njoj”. Cilj knjige, čiji je podnaslov “Život (ni)je u reklami” je, smatra Jovović, da nas “probudi iz drijemeža savremenog načina bivstvovanja, a to je konzumerizam”.
Knjiga, kako je ocijenio dr Predrag Živković, otkriva strahovito antropološko posrnuće, novi krstaški rat u kome je “zavladalo carstvo konzumerističke ideologije kao ovovremene religije spasa, kojoj je neophodna svakodnevna doza konformizma kako bi potvrdila svoje prisustvo i poredak zasnovan na monoteizmu tržišta”.
Knjiga je podijeljena na dva poglavlja - Savremeno (potrošačko) društvo i Marketing i potrošačko društvo, koje čini 17 podnaslova. Iako na prvi pogled izgleda da su u pitanju tematsko raznorodni podnaslovi riječ je, kako je kazao mr Obrad Samardžić, o “duboko smisaono povezanim djelovima knjige koji tvore jednu integralnu misaonu cjelinu“.
Autorka knjige, za koju je recenziju napisao prof. dr Ratko Božović, kazala je da tema o kojoj je pisala nije nova ali jeste način na koji je to urađeno. Ističe da moderne tehnologije jesu olakšale život ali i dovele do stadijuma da je "važnije imati, a ne biti“.
„Sve je ubrzano, pa je i naše vrijeme postalo ubrzano, a ono je najvrednije jer ono nepovratno ide“, kazala je Vujačić.
Bonus video: