Dolazi zima. Djeca su odavno spremna za školski raspust, skijanje i sankanje, a odrasli za novogodišnje praznike. Ipak, zimsko vrijeme, osim neradnih dana, praznikovanja, okićenih ulica i štandova veoma često donosi prehladu, gripu i neizbježan kašalj.
U tradiciji naših predaka nalaze se biljke koje su se stotinama godina koristile u borbi protiv svih vrsta kašlja. Danas, sve one, udružene sa savremenom medicinom, pronašle su put za brz i siguran prestanak kašlja.
Tako jagorčevina i majčine dušice svojim aktivnim djelovanjem olakšavaju tegobe praćene produktivnim kašljem. Ekstrakti ove dvije biljke spojene zajedno još efikasnije razređuju gust bronhijalni sekret i olakšavaju iskašljavanje.
Majčina dušica ispoljava i protivupalno djelovanje, pa će doprinijeti ubrzanju oporavka disjanih puteva.
Nasuprot produktivnom kašlju stoji suv, uporan i nadražajan kašalj, koji neke osobe muči i mjesecima ali, zajedničkim djelovanjem bijelog i sljeza i kamilice taj period će se znatno smanjiti. Korijen bijelog sljeza i ekstrakt kamilice tradicionalno se koriste protiv suvog kašlja. Sluz bijelog sljeza oblažu sluzokožu ždrijela i na taj način se smanjuje iritacije grla. Sastojci kamilice pojačavaju povoljno dejstvo sluzi bijelog sljeza i djeluju protivupalno.
Ovakva kombinacija sastojaka je veoma korisna kao zaštita ždrijela, kako kod preosjetljivosti na zagađenja vazduha, kao što su dim i smog, tako i na suv vazduh u zatvorenim prostorijama.
Pušački kašalj je tegoba koja prati pušače tokom cijele godine, bez obzira na vremenske prilike ili neprilike. Ekstrakti jagorčevine, majčine dušice, ehinacee, meda, ulja eukaliptusa i anisa dokazano pomažu u održavanju zdravlja disajnih puteva i olakšavaju iskašljavanje.
Takođe, dodatkom vitamina A, E i C jača se imunitet i pomaže regeneracija sluznice disajnih puteva koja je nadražena zbog uticaja duvanskog dima, prenose Nezavisne.
Bonus video: