Izložba Stanka Zečevića u Beogradu: Metafizički prizvuk iz crnogorskog krša

Prema riječima umjetnika, na njegovim slikama, koje predstavljaju “doživljaj koji je ponio kao metafizički prizvuk iz crnogorskog krša”, postoji tanana crta između čudnovatog i čudesnog
365 pregleda 0 komentar(a)
izložba, Stanko Zečević, Foto: Privatna arhiva
izložba, Stanko Zečević, Foto: Privatna arhiva
Ažurirano: 27.11.2017. 09:12h

U beogradskoj galeriji „Haos“ otvorena je retrospektivna izložba cjelokupnog crtačkog opusa poznatog crnogorskog slikara Stanka Zečevića, dok su u galeriji Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) izložena njegova ulja na platnu nastala posljednjih godina. Izložbu u galeriji “Haos” otvorio je ambasador Crne Gore u Srbiji Branislav Mićunović.

“U njegovim slikama vidio sam dosta teatra, dosta onoga što prižejkujemo a nismo ostvarili“, kazao je Mićunović.

Prema riječima vlasnice galerije „Haos“ Borke Božović, Zečević je decenijama posvećen crtežu koji je dominantan i na njegovim slikama.

„To je za njega refleksija duše, osjećanja i njegovih opsesija. Preko njegovih likova ili aktova može da se osjeti pejzaž Crne Gore, u borama njegovih gorštaka ili u nekom laviranom aktu vidi se kameni predio, odnosno oslikava se pejzaž Zečevićevog zavičaja”, kazala je Božović.

Natalija Cerović, koja je napisala tekst za katalog, istakla je da Zečević artikuliše prostor jednostavnom linijom i složenom simbolikom, koristeći likovni jezik tradicionalnih pravila, a da je pomenuta izložba u slavu crteža.

“Čak i onda kada su Zečevićeva djela u izvedbi najviše udaljena od klasično shvaćenog crteža, ona i dalje nose snažnu i očiglednu referencu na osnovne postupke i zakonitosti crteža”, zapisala je, između ostalog, Cerović.

Izložbu u ULUS-u otvorila je multimedijalna umjetnica Milena Zevu Zečević koja je kazala da Stanko Zečević stvara iz potrebe za kreacijom. Prema njenim riječima samo ukoliko umjetnik pobjedi sujetu može stvoriti originalan i neponovljiv svijet, što je Zečević i uradio.

„Stanko je umjetnik koga inspiriše priroda i on u njoj nalazi odgovor. On je nebeski povezan sa prirodom. On je slikar koji njeguje staru umjetničku formu izražavanja i vrlo je bitno što jedan takav umjetnik prenosi znanje novim generacijama“, istakla je Zečevićeva.

Prema riječima umjetnika, na njegovim slikama, koje predstavljaju “doživljaj koji je ponio kao metafizički prizvuk iz crnogorskog krša”, postoji tanana crta između čudnovatog i čudesnog,

“Moj susret sa slikom je susret sa urbanim. Krećem se ispod realnosti kanalima u kojima nema mogućnosti da se stvari suprostave jedna drugoj. Ja sam vječiti zaljubljenik zavičajnog bespuća, njegovih tajni i tajni uopšte”, kazao je Zečević uz napomenu da se njegovo traganje u umjetnosti nalazi između prošlosti i budućnosti.

Trudi se da bude različit i osoben jer to je, kako je kazao, “glavni temelj i osnova za ostvarenje i spoznaju čovjeka”, a crtež za njega predstavlja “način mišljenja, temelj za sliku”.

Zečević, koji je završio Fakultet likovnih umjetnostiu Beogradu, gdje je i magistrirao, član je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore (ULUCG), kao i Srbije (ULUS). Radio je kao asistent, docent i profesor na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, Fakultetu umetnosti u Nišu i FILUM-u u Kragujevcu. Redovni je profesor FLU u Beogradu. Izlagao je na preko trideset samostalnih i više od stotinu kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je većeg broja nagrada, a njegovi radovi nalaze su u državnim i privatnim zbirkama Crne Gore i Srbije.

Bonus video: