Nakon odluke Ustavnog suda kojom je utvrđeno da su Mihailu Čađenoviću grubo prekršena ljudska prava i da mu je pritvor neprimjereno produžavan bez zakonskog osnova, te odluke Apelacionog suda koji je ukinuo rješenje o pritvoru, stiče se utisak da je atmosfera oko slučaja "Državni udar" kreirala lavinu nepovjerenja u one institucije koje su dužne da to povjerenje povrate i osnažuju, kazao je Darko Ivanović, generalni sekretar Nevladine fondacije Građanska alijansa.
Kako posebno ističe, dok se privode osobe osumnjičene za pranje novca, akteri ogromnih pronevjera, zloupotreba službene dužnosti i nemara se šetaju slobodno i pored dokaza koji ih inkriminišu, i ne samo to, već zauzimaju i bitna mjesta u sistemu vlasti.
"Moramo primijetiti prije svega da je za pohvalu to što su prenosi uživo javnosti doista omogućili uvid u funkcionisanje pravosudnog sistema, no upravo tu leži i razlog za zabrinutost. Naime, problemi u funkcionisanju crnogorskog pravosuđa postali su ogoljeni, te u procesnim radnjama i stručna i laička javnost može naći pregršt nedostataka: od manjka obrazovanja nosilaca bitnih funkcija u pravosuđu do manjakovosti u nivou kulture, pa sve do ozbiljnih nekonzistentnosti u procesu, koji je opterećen čestim mijenjanjem ZKP i uvođenjem tužilačke istrage," kazao je Ivanović.
Takođe, ističe on, u Građanskoj alijansi su ozbiljno zabrinuti povodom upitne objektivnosti ključnih ljudi koji su vodili istragu, te smatraju da bi stručna javnost trebalo da donese svoj sud koji je prijeko potreban u danima kad proces klizi u politizaciju i, prečesto, kako je kazao, neprimjerene optužbe koje se mogu čuti u sudnici ali i van nje, a koje samo dodatno uzbunjuju i zbunjuju javnost i unose pravnu nesigurnost kod svakog pojedinca u državi.
"Nakon odluke Ustavnog suda kojom je utvrđeno da su Mihailu Čađenoviću grubo prekršena ljudska prava i da mu je pritvor neprimjereno produžavan bez zakonskog osnova, te odluke Apelacionog suda koji je ukinuo rješenje o pritvoru, stičemo utisak da je atmosfera oko slučaja "Državni udar" kreirala lavinu nepovjerenja u one institucije koje su dužne da to povjerenje povrate i osnažuju," kazao je Ivanović.
Kako drugačije objasniti, dodaje on, seriju privođenja osoba koje su osumnjičene da su kriminalnim grupama prale određene sume novca dok se akteri ogromnih pronevjera, zloupotrebe službene dužnosti i nemara - šetaju slobodno i pored gomile dokaza koji ih inkriminišu.
"I ne samo šetaju slobodno, već zauzimaju bitna mjesta u sistemu vlasti. Ne želimo da na kantaru mjerimo težinu djela i proglašavamo neka manje bitnim i ovim putem dajemo podršku da se i najmanje kršenje zakona sankcioniše - ali očekujemo istu energiju u obračunu protiv onih koji su načinili milionske štete u slučajevima KAP, Limenka, Zlatica, Solana, Mercedes, ratnim zločinima i trgovini ljudima," napominje Ivanović.
Pravda je, ističe on, slijepa i ne trpi "veću jednakost" pojedinih, pa stoga i služi kao bastion odbrane od korupcije i nepotizma, kontra je sistemu koji progoni ličnosti i grupe i kontroliše moć pojedinaca koja je pretjerana - a ne da pojedincima daje pretjeranu moć.
"Nemamo ni najmanju sumnju da su oni koji se decenijama lažno predstavljaju kao prijatelji Crne Gore (pojavu koju je zvanična Crna Gora dobrano nahranila u prošloj deceniji) imali određene namjere spram naše odluke da se priključimo evro-atlantskoj porodici naroda, a što će se, nadamo se, pokazati kroz sudski postupak. Istovremeno, smatramo da se u procesu dokazivanja ne smije podleći korištenju materijala koji se kao dokazi ne mogu koristiti - što može dovesti u isključivost koja liči na upotrebu institucija sistema za običan politički obračun ili manipulacije "dokazima" u medijima zarad efekta klasičnog spina," kazao je Ivanović.
On je apelovao na ključne donosioce odluka i stručnu javnost da iskoriste mehanizme koji su im na raspolaganju i u normalne tokove vrate proces koji se odvija pred javnošću, kako posljedice ne bi bile još gore po pravosudni sistem i državu, jer je društvo, napominje, na pragu postavljanja opasnog presedana - onog koji prijeti da umjesto državnog udara postane - udar na državu i to od strane onih koji su dužni da je od udara štite.
"Zato prekinimo ćutanje i počnimo stručan dijalog, dijalog koji će dovesti do smirivanja strasti u vremenu zapaljive retorike," zaključuje Ivanović.
Bonus video: