U najveće filmske blokbastere često se ulažu nevjerovatne cifre, ali se poslije prikazivanja u bioskopima uložena suma često vrati i desetostruko.
Ipak, ima ostvarenja u koje je produkcija uludo uložila velike svote novca.
Slijedi lista “filmskih propasti”, koje su uništile produkcijske kuće i glumačke i rediteljske karijere.
Heaven's Gate
Ovom američkom vesternu nije pomoglo ni to što jednu od glavnih uloga tumači čuveni glumac Kristofer Voken.
U pitanju je priča, koja se odvija 1890, a bogati šerif pokušava da zaštiti farmere, imigrante od bogatih vlasnika stoke. Film je snimljen 1980, a ekipa se na samoj realizaciji suočila sa velikim problemima.
Budžet je konstantno bio problematičan, a reditelj Majkl Kimino, je uveliko premašio planirani novac produkcije, pa je učetvorostručio iznos. Zarada je iznosila samo tri miliona, što je uništilo karijeru režisera.
The Lone Ranger
Film snimljen je prošle godine u produkciji Walt Disneya. Iako je iza sebe imao jaku produkciju i zvučna imena poput Džonija Depa, uspjeh očigledno nije bio zagarantovan.
Kao i prethodni film i ovaj je imao finansijskih problema tokom snimanja, a ključna stvar koja je prouzrokovala nevolje bila je ta što je The Lone Ranger bio baziran na radijskoj drami.
Osim toga, interesovanje publike je bilo veoma malo, što je prouzrokovalo malu zaradu. Kada je konačno dospio na bioskopska platna, film je imao tako malu gledanost da je Walt Disney zbog njega izgubio 150 miliona dolara.
Sahara
Sahara je jedan od rijetkih filmova koji su bili veoma gledani, a uprkos tome nisu donijeli zaradu. Naime, 2005. kada se prikazivao u bioskopima našao se na prvom mjestu na listi gledanja u Americi, a zaradio je 122 miliona dolara.
Ipak to nije bila ni približno potrebna zarada za nadoknadu svih troškova, jer je u njega uloženo gotovo dvostruko. Kada su se sumirali prihodi i izdaci, produkcija je bila u minusu od 120 miliona.
Tako je Sahara postala primjer produkcijskim kućama za filmove koji toliko premaše planirani budžet, da ni najveća gledanost ne može da vrati uloženo. U Sahari su glavne uloge tumačili Penelope Kruz i Metju Mekonahi.
Town & Country
Film iz 2001. prenosi priču žene iz Njujorka, koja radi kao arhitekta, a našla se na prekretnici svog života. Budžet je iznosio 15 miliona, što je u poređenju sa drugim romantičnim komedijama veliki iznos.
Kada je premijerno prikazan “Town & Country” je od kritičara dobio samo loše komentare i ocjene, a publika se složila sa njima, pa je zarada bila nevjerovatno mala i pored toga što je Dajana Kiton dala sve od sebe kada je u pitanju gluma.
The Adventures of Pluto Nash
Naučno-fantastična komedija sa Edijem Marfijem u glavnoj ulozi zvuči obećavajuće, ali se ispostavilo da to nije dovoljno. Radnja filma prati vlasnika bara na Mjesecu, koji obija da ga proda, a nakon što lokal eksplodira sa prijateljima kreće u potragu za ljudima koji su to učinili kako bi se osveti, da bi na samom kraju shvatio da je sam izazvao požar.
The Adventures of Pluto Nash, nominovan je za najgori film, najgoru mušku ulogu, najgoreg režisera, najgori scenario i najgori filmski par. Warner Bros je uložio oko 120 miliona dolara, a zaradio samo sedam.
Final Fantasy: The Spirits Within
U pitanju je prvi film koji je bio baziran na animaciji, a inspirisan video-igricom, zbog čega je u njegovo snimanje uloženo 137 miliona dolara. Nakon prikazivanja, studio je zaradio 85, a vjeruje se da je to upravo bi razlog zatvaranja “Square Pictures” studija.
Mars Needs Mom
Animirina naučno-fantastična komedija bazirana na knjizi, čija priča prati dječaka koji uči vrlo bitne stvari o životu i porodici, kada njegovu majku otimu vanzemaljci, odnosno Marsovci.
Ni kritičari, a ni publika nisu bili oduševljeni filmom, što je rezultiralo time da je za prvi dan emitovanja zaradio manje od dva miliona dolara. To je “Mars Needs Mom” proguralo na prvo mjesto liste najgore zarade na blagajni svih vremena, kada je u pitanju Walt Disney studio.
Cutthroat Island
Zvanično najgori film svih vremena, našao se i u Ginisovoj knjizi rekorda kao najveći filmski promašaj. Romantična komedija u kojoj glavne uloge tumače Đina Dejvis i Metju Modin, zaradila je samo 10 miliona dolara. Ono što je bilo najgore za produkciju, jeste to što su u njegovo snimanje uložili 98 miliona.
47 Ronin
Japansko-američka akcija koja je premijerno emitovana u Japanu, uspjela je da razočara publiku kojoj se holivudska adaptacija tradicionalne japanske priče u najmanju ruku nije dopala. Film nije prošao bolje ni u Americi, iako u njemu glumi Kijanu Rivs, a zaradio je u prvih pet dana prikazivanja 20 miliona. Do kraja emitovanja u bioskopima zarada se svela na 150 miliona, što je samo pola od uloženog novca studija.
The 13th Warrior
Film iz 1999. godine je istorijsko-akcioni film sa Antoniom Banderasom u glavnoj ulozi. Tokom snimanja “The 13th Warrior” je imao sve predispozicije za novi blokbaster, ali je tokom snimanja nešto krenulo naopako. Realizacija projekta koštala je studio 160 miliona dolara, što ovaj film ubraja u listu najskupljih, a zarada je zaokružena na 60 miliona.
Bonus video: