Boris Bakalov: Ne budimo proizvod, budimo ljudi

Frontmen benda Ničim izazvan u svojoj novoj pjesmi “Ipak svetlo” obradio je temu depresije, a inspiraciju je našao u bliskom okruženju

1338 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Boris Bakalov
Foto: Boris Bakalov

Bend Ničim izazvan poznat je po tome što ne ostavlja publiku dugo bez novih muzičkih priča. Ove godine su već obradovali fanove sa dva singla, a posljednji, “Ipak svetlo”, predstavljen je prošlog mjeseca. Numeru potpisuje pjevač Boris Bakalov, a donosi prepoznatljiv zvuk benda, te je reakcijama na istu zadovoljan.

“Tema je specifična i obraća se posebnoj, a opet po mom mišljenju velikoj grupi ljudi. Pjesma dobija svoj život polako, stidljivo, a opet po reakcijama dolazi do pravih ljudi. Uspjeli smo nekoga da trgnemo i možda malo uljepšamo dan i okrenemo ga u nekom ljepšem i pozitivnijem smjeru”, kaže na početku razgovora za Vijesti Bakalov.

U posljednje vrijeme članovi benda Ničim izazvan nisu se ustručavali da eksperimentišu sa zvukom, povremeno objavljivajući “tvrđe” numere među kojima su “Bad Bay” i “Bože kako si”. Time su pokazali da su spremni da istražuju nove muzičke teritorije, no upravo ovakvi “izleti” tvrdi Bakalov ne zbunjuju vjerne fanove, već im zahvaljujući ovakvim pjesmama pokazuju bogat muzički opus benda.

“Ne bih ja to nazvao eksperimentisanjem. Uvijek govorimo o tome kako pjesme na neki način same naprave svoj oblik. Takav je slučaj za sve pjesme koje smo ikada napravili. Niko od nas se ne osjeća svaki dan isto. Neke dane smo srećni, neke dane nervozni, neke dane bijesni, nekada nam se baš ne razgovara ni sa kim, nekada bismo se družili sa nekim... Naše pjesme oslikavaju naša iskrena osjećanja tako da i one su drugačije jedna od druge. Jedino čega se držimo je to da ne lažemo i ne varamo ljude koji nas slušaju, svidelo im se to na prvu loptu ili ne”, objašnjava sagovornik Vijesti.

Novi singl “Ipak svetlo”, kako je i sam rekao donosi karakterističnu temu, te se može tumačiti na više načina - kao pjesma o prihvatanju, zajedništvu, ali i depresiji i tome da upravo oni koji se bore sa depresijom nose maske i okolina često ništa ne primijeti. Kroz pjesme nije uvijek lako “ogoliti dušu”, a Boris otkriva šta mu je bilo inspiracija da napiše ove stihove i koju je priču želio da ispriča:

“Inspirisan sam bio jednom vrlo bliskom osobom koja je prolazila kroz vrlo tezak period u životu. Nažalost, takvih priča ima previše. Nerijetko se dešava da je te osobe stid da se požale čak i svojim najbližima i onda stvari odu stvarno u jako lošem - najlošijem smjeru. Važna je empatija, važno je da budemo otvorenih očiju i srca. Kada mislimo da nemamo snage, potrebno je samo malo da se okrenemo oko sebe i potražimo pomoć, ali i da tu pomoć ponudimo kome je ona potrebna”, savjetuje on.

Mnogi danas žive lažne živote, a sve to najbolje lažiraju zahvaljujući društvenim mrežama. To što smo svi “srećni”, “nasmijani”, “putujemo” nekome stvara depresiju, ali vara i nas same, smatra Bakalov.

“Na prvom mjestu varamo nas same. Kada bi svi bili srećni kao na društvenim mrežama ovaj svijet bi bio mjesto iz snova. Kako to da otvorimo dnevne portale i novine i tamo gledamo same užase i katastrofe, a onda otvorimo instagram a tamo svima cvjeta cvijeće? Nešto tu ne štima. Život je splet i lijepih i ne tako lijepih stvari i trebalo bi ga živjeti offline, sa svojim porodicama i prijateljima. Društvene mreže služe tome da bi tamo neko zaradio. Kada kažu ‘’Ako je nešto besplatno, onda si ti proizvod’’ stvarno mislim da je to istina. Ne budimo proizvod, budimo ljudi”, poručuje Bakalov.

Od javnih ličnosti se očekuje da uvijek budu raspoloženi, nasmijani, raspjevani što mnogima stvara veliki pritisak. Poznato je da se mnoge javne ličnosti bore sa depresijom, pa su fanovima pokazale i tu tamniju stranu ličnosti. Boris je nekad bio uspješan odbojkaš, a već više od decenije i kroz muziku uspijeva da se nosi sa popularnošću. Na pitanje koliko sva ta slika koja se stvara nekad zna i njih da zavara i kad padaju maske, Bakalov otrkiva:

“Iako naša popularnost nije ni blizu nivoa nekih velikih zvijezda, to se sigurno može nazvati tamnom stranom medalje u bavljenju muzikom. Svako od nas mašta o svjetskoj slavi, ali niko ne bi volio zapravo ono što ona donosi pored te slave i novca. Do sada smo imali sreće da smo iskusili samo lijepu stranu popularnosti jer smo uspjeli da okupimo oko svoje muzike divne, kulturne, lijepo vaspitane ljude, pa i nije toliko teško biti na ovaj način ‘popularan’. U velikoj mjeri to što naši fanovi vide na našim koncertima i ostalim javnim pojavljivanjima su vrlo bliske našem karakteru van cijelog tog javnog dijela”.

Bakalov je na svakom nastupu okružen publikom. No, ima momenata kad se i pored svega toga osjeća usamljeno, te je podijelio kako se bori sa takvim momentima:

“Dešavaju se takvi trenuci naravno. Što sam stariji, mislim da se pametnije nosim sa takvim trenucima i emocijama tog tipa. Po mom mišljenju, sve dolazi iz naše glave, a s obzirom na to da je to naša glava, mi smo ti koji možemo da preuzmemo kormilo kada stvari krenu u pogrešnom pravcu. Dozvoljavam usamljenosti da me podsjeti s vremena na vrijeme. Takve momente iskoristim da se ‘resetujem’ i da se podsjetim ko sam i šta sam i ko i šta mi znači u životu. I takvi trenuci su korisni. I negativna energija je energija i moja je odluka da je kanališem ka nekim pozitivnim stvarima”, savjetuje sagovornik Vijesti.

Nedostatak privatnog prostora i konstantan nadzor javnosti takođe znaju da stvore veliki pritisak. Međutim, nekako su svi članovi benda Ničim izazvan uspjeli da održe privatnost i sem toga da su on i njegov kolega iz benda Bojan Gluvajić nekad bili odbojkaši, danas uspješni muzičari, ne zna se mnogo o njihovom privatnom životu. Iako u današnje vrijeme privatan život nije lako sačuvati od očiju javnosti, Bakalov ističe da publici nikad nijesu otkrivali o sebi više nego što je bilo potrebno da znaju.

“Možda griješim, ali mislim da mnoge javne ličnosti koriste i svoj privatni život u svrhe marketinga, što je meni lično u najmanju ruku neukusno. Na takva pitanja nikada nismo davali konkretne odgovore niti povoda da neko tu nastavi da kopa po privatnosti. Veliku odgovornost ima sama javna ličnost. Ništa od toga ne mora da se dešava ako ta osoba to sama ne dozvoli”, zaključuje Bakalov.

Svako od nas mašta o svjetskoj slavi, ali niko ne bi volio zapravo ono što ona donosi pored te slave i novca. Do sada smo imali sreće da smo iskusili samo lijepu stranu popularnosti jer smo uspjeli da okupimo oko svoje muzike divne, kulturne, lijepo vaspitane ljude, pa i nije toliko teško biti na ovaj način 'popularan'

Kada bi svi bili srećni kao na društvenim mrežama ovaj svijet bi bio mjesto iz snova. Kako to da otvorimo dnevne portale i novine i tamo gledamo same užase i katastrofe, a onda otvorimo instagram a tamo svima cvjeta cvijeće? Nešto tu ne štima. Život je splet i lijepih i ne tako lijepih stvari i trebalo bi ga živjeti offline, sa svojim porodicama i prijateljima. Društvene mreže služe tome da bi tamo neko zaradio

Bonus video: