Dok nova školska godina počinje u nekim delovima Avganistana, tinejdžerke su prinuđene da ostanu kod kuće, dok njihova braća i drugi dečaci idu na časove.
Devojčice strahuju za vlastitu budućnost nakon što su izgubile godinu dana školovanja zbog talibanskog režima.
Militantna grupa ne pokazuje nameru da dozvoli mladim devojkama od 12 do 18 godina da se vrate u školu pošto je uvela zabranu kada je došla na vlast 2021.
„Ne mogu više da razmišljam o budućnosti. Jedino o čemu moram da razmišljam su kućni poslovi. Nema nade, samo negativnost", kaže Marijam.
Mnoge mlade žene sa kojima je BBC razgovarao godinu dana pošto im je poslednji put dozvoljeno da idu u školu izgubile su svaku nadu.
Marijam, koja je sanjala da bude lekarka, sada je trebalo da ide u 10. razred.
Jasno se seća poslednjeg dana koji je provela u školi.
Ružne uspomene
„Onog dana kada su talibani zauzeli Kabul, polagali smo ispite na polugodištu i direktor nam je rekao da napustimo školu i da se vratimo kući.
„Sećam se trenutka kada je direktor rekao da je ovo možda poslednji dan koji ćemo provesti u školi."
Tokom proteklih 12 meseci, žene su organizovale proteste u mnogim delovima Avganistana, kao i u glavnom gradu Kabulu.
Tražile su ponovno otvaranje škola.
Marijam nije učestvovala u tim protestima, ali je ipak bila razočarana ishodom.
„U školi smo učili istoriju - stvari o vladarima iz prošlosti. Ali sada će moja situacija biti u istorijskim knjigama narednih generacija - to je neverovatno."
Nekoliko nedelja pošto su talibani preuzeli vlast u avgustu prošle godine, ponovo su otvorili srednje škole za dečake 18. septembra 2021, ali su srednjoškolkama zabranili da pohađaju nastavu.
Neke devojke u Avganistanu su išle u tajne škole koje su nicale u mnogim gradovima i mestima.
Ali one neće dobiti nikakvu formalnu kvalifikaciju koja bi im omogućila upis na univerzitet.
Onlajn učenje
Neke od njih pokušavaju da uče od kuće koristeći internet.
Ali nastavnici kažu da onlajn učenje nije zamena za obrazovanje u učionici.
Učiteljica i aktivistkinja za ljudska prava Paštana Durani iz Avganistana kaže da škole pomažu „socijalizaciju i mobilizaciju".
„Potrebno je više vremena za komunikaciju, posebno jer smo u različitim vremenskim zonama. Čak je i okupljanje na lokaciji radi učenja težak zadatak."
Kaže da se oseća izgubljeno i da ne zna koliko će biti potrebno talibanima da otvore škole za tinejdžerke.
U martu ove godine, talibani su najavili ponovno otvaranje škola, ali su tu odluku poništili u poslednjem trenutku.
Neke škole u južnoj provinciji Paktika otvorile su vrata za devojčice u septembru zbog lokalnog pritiska, ali su zatvorene kada je vest stigla do državnih medija.
Potpuna zabrana
U nekim islamskim zemljama postoje ograničenja za škole sa zajedničkim obrazovanjem, ali su talibani uveli potpunu zabranu školovanja devojčica.
„Škole će se ponovo otvoriti nakon što se donese odluka o uniformama učenica u skladu sa 'šerijatskim zakonom i avganistanskom tradicijom'", usledio je odgovor talibana na međunarodne pozive da se ponovo pokrene nastava.
Avganistansko društvo je duboko konzervativno i mnoge žene su živele po islamskom kodeksu oblačenja čak i pre dolaska talibana.
Hidžab takođe nije nešto novo za Avganistanke.
Šeikba i Šadi - dve sestre iz Kabula od 15 i 16 godina, ne mogu da se vrate u školu godinu dana.
„U prošlosti smo se uvek pridržavali islamskog kodeksa oblačenja - ali sada nam talibani ne daju čak ni da idemo u školu u hidžabu", kaže Šadi za BBC Dari.
„Talibani daju obećanja, ali ih ne ispunjavaju."
Šeikbina poruka talibanima je jasna:
„Ne igrajte se politikom sa našim obrazovanjem".
Ali hoće li ih poslušati? UN ponovo pozivaju talibane da ponovo otvore škole.
Markus Pocel, vršilac dužnosti šefa Misije UN za pomoć u Avganistanu (UNAMA), opisao je situaciju kao „tragičan, sramotan razvoj događaja" koji je u potpunosti mogao da se izbegne.
Generalni sekretar UN-a je u nedelju napisao na Tviteru da je proteklih 12 meseci predstavljalo „godinu izgubljenog znanja i mogućnosti koje im se nikada neće vratiti".
Čak i pre nego što su talibani preuzeli vlast, Unicef je rekao da više od 4,2 miliona dece nije pohađalo školu, od kojih su skoro 60 odsto bile devojčice.
Verski učenjaci
Besne zbog zabrane talibana, mnoge humanitarne agencije su prestale da finansiraju obrazovanje.
U nemogućnosti da plate redovne nastavnike, talibani sada zapošljavaju verske učenjake da podučavaju dečake.
Avganistanska ekonomija u velikoj meri zavisi od pomoći i talibani očajnički žele da dobiju pomoć, kao i diplomatsko priznanje.
„Međunarodna zajednica mora pravo žena i devojčica na obrazovanje da postavi kao crvenu liniju tokom pregovora sa talibanima", kaže Samira Hamidi, regionalna aktivistkinja za Južnu Aziju u Amnesti internešnal.
„Pravo na obrazovanje je osnovno ljudsko pravo, koje talibani - kao de fakto vlasti u Avganistanu - treba naterati da poštuju. Politika koju talibani trenutno vode je diskriminatorna, nepravedna i krši međunarodno pravo", dodaje ona.
„Treba nam čudo"
Nijedna država nije priznala talibanski režim kao vladu, ali neke zemlje - među kojima Pakistan i Kina - redovno se bave njima.
Avganistanke u međuvremenu gube nadu u sposobnost međunarodne zajednice da im pomogne.
„Potrebno nam je božije čudo", kaže Marijam. „Želimo nazad našu budućnost."
(Imena sagovornika su promenjena radi bezbednosti)
Pogledajte video
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Bonus video: