STAV

Daleko od pameti

Prosvjetni rad je, u agoniji, izgubio ne samo svoju autonomiju i redakciju nego i radni prostor, a u novousvojenoj Sistematizaciji nigdje se ne spominje list Prosvjetni rad!
120 pregleda 1 komentar(a)
Prosvjetni rad
Prosvjetni rad
Ažurirano: 08.08.2016. 08:52h

Povodom gašenja “Prosvjetnog rada”

Prateći emisiju Priča dana na TV 777, slučajno sam saznao da se nakon 67 godina postojanja i kontinuiranog izlaženja gasi Prosvjetni rad, jedino glasilo prosvjetnih radnika Crne Gore i prosvjetno-obrazovne struke uopšte, koje prati ovu djelatnost od vrtića do univerziteta.

Naime, u pomenutoj emisiji učestvovao je dosadašnji odgovorni urednik Prosvjetnog rada Goran Sekulović, koji je proglašen tehnološkim viškom.

Onim što sam saznao iz priče posljednjeg odgovornog urednika Prosvjetnog rada, a kao bivši prosvjetni radnik, bibliotekar i intelektualac i jedan od vjernijih čitalaca ovog lista, bio sam zapanjen da se gasi jedan jedini prosvjetni list, koji je u svome skoro sedmodecenijskom postojanju imao izuzetnu prosvjetiteljsku, vaspitno-obrazovnu i informativnu misiju i društvenu ulogu i dao veliki doprinos i crnogorskoj kulturi i nauci.

Zato je gašenje takvog glasila daleko od pameti, bez obzira koji su razlozi u pitanju i ko god da to čini!

Prosvjetni rad je pokrenut kao organ Ministarstva prosvjete i kulture Narodne Republike CG, u ne baš naročito povoljnim poslijeratnim prilikama. Prvi broj je izašao iz štampe 15. januara 1949. godine. Od 1954. Prosvjetni rad je list prosvjetnih, kulturnih i naučnih radnika CG. Povremeno je izlazio petnaestodnevno, a povremeno mjesečno. U svojoj dugoj istoriji prošao je kroz nekoliko perioda i razvojnih faza i, nesumnjivo, predstavlja jedno od najstarijih glasila u poslijeratnoj crnogorskoj periodici, kao prirodni nastavak Prosvjete i drugih periodičnih publikacija iz vremena Knjaževine/Kraljevine Crne Gore.

U sedmodecenijskom postojanju Prosvjetnog rada smijenilo se više redakcija i upravnih odbora i 17 odgovornih urednika, sve istaknutih crnogorskih ličnosti u oblasti prosvjete, nauke i kulture, umjetnika i stvaralaca: Danilo Lekić, Mirko Banjević, Mihailo Čukić, Nikica Vujović, Dimitrije Živanović,Jakša Novaković, Radivoje Šuković, Vukale Đerković, Svetozar Piletić, Milivoje Brajović, Radivoje Ostojić, Miroje Vuković, Božidar Bulatović, Jovan Raonić, Radovan Đukić, Jovanka Vukanović i Goran Sekulović. Svaki od njih dao je svoj doprinos profilu, sadržaju i kvalitetu lista. Prosvjetni rad je, u stvari, voluminozna hronika crnogorske prosvjete i obrazovanja, svojevrsna povjesnica prosvjetno-obrazovnog rada, teorije i prakse u CG nakon II svjetskog rata. Utoliko je nezamislivije njegovo sadašnje gašenje.

U Prosvjetnom radu svoje literarne, naučne i druge priloge objavljivali su najpoznatiji i najznačajniji crnogorski stvaraoci i naučnici. Od mlađih su mnogi upravo preko o voga lista sticali afirmaciju. On je imao, ne samo puno čitalaca, nego i saradnika iz struke i van nje, iz CG i okruženja.

U novije vrijeme, uprkos dramatičnim društvenim promjenama i tranziciji, svoj doprinos održanju, razvoju, osavremenjavanju, materijalnom i kadrovskom jačanju Prosvjetnog rada dali su, neki manje neki više, ministri prosvjete: Predrag Obradović, Dragan Kujović, Slobodan Backović, Sreten Škuletić i Slavoljub Stijepović, dok će aktuelni ministar Predrag Bošković ostati zapamćen po tome što je s njegovim blagoslovom ili njegovom voljom ugašeno ovo renomirano prosvjetno glasilo.

Iz priče, bolje reći jadanja, posljednjeg odgovornog urednika Prosvjetnog rada u pomenutoj emisiji jasno je da je odlukom UO Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, koju je odobrilo Ministarstvo prosvjete i glavnog urednika ZUNS-a Radula Novovića, preko novousvojene Sistematizacije radnih mjesta, ukinuto Odjeljenje za periodiku ZUNS-a u okviru koje je u posljednje vrijeme egzistirao Prosvjetni rad kao jedino periodično glasilo i na taj način osuđeno na definitivno ukidanje. Time je prestala da postoji redakcija lista, a novousvojenom Sistematizacijom troje radnika su proglašeni tehnološkim viškom, među njima i odgovorni urednik, dr Goran Sekulović, novinar i urednik sa višedecenijskim iskustvom u novinarstvu i izdavaštvu, poznati naučnik i stvaralac.

Prosvjetni rad je, u agoniji, izgubio ne samo svoju autonomiju i redakciju nego i radni prostor, a u novousvojenoj Sistematizaciji nigdje se ne spominje list Prosvjetni rad!

One koji odlučuju o sudbini Prosvjetnog rada upućujem da pogledaju Bibliografiju ovoga lista koja kroz 30.000 bibliografskih jedinica svjedoči o njegovoj misiji i značaju, sadržaju objavljenih tekstova i istorijatu crnogorske prosvjete i obrazovanja. Petar I Petrović Njegoš je upozoravao: “Vi činite što znate, ali ne znate što činite.” Zato, uvjeren da nijesam usamljen, izražavam svoj revolt i protest povodom gašenja Prosvjetnog rada, bar toliko da umirim svoju savjest, uvjeren da će ovaj list ponovo vaskrsnuti u novi život.

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")