Dobrodošli u paralelni univerzum Fife. To je udaljena galaksija u kojoj se na optužbe o korupciji i milionskim prevarama samo nasmiju i nastave dalje
U Fifi je sve relativno, čak i vrijeme. „Mislim da vrijeme koje sam proveo u Fifi nije posebno dugo“, rekao je Jozef Blater prije nego što će biti reizabran na 65. kongresu Svjetske federacije. Da podsjetimo, ovaj čovek je 40 godina (!) na funkcijama u Fifi. Još 1975. je počeo kao direktor razvojnih programa. Njegov izazivač na jučerašnjim izborima, jordanski princ Ali bin al Husein, tada nije bio ni rođen.
Međutim, ne samo po ovom pitanju Blater ima svju percepcju stvari.
Dugogodišnja korupcija u vrhu Fife? Za Blatera su to samo „izolovani slučajevi“. Ogorčenje fudbalske javnosti i navijača zbog već ko zna kojeg skandala po redu? Za Blatera je to „blato u koje se Fifa uvlači“. Hoće li preuzeti političku odgovornost? „Da, to i radim“, kaže Blater - ali da se povuče, to mu ne pada na pamet. Fudbalski svijet ima da bude onakav kakav se Blateru sviđa.
A njegova "familija", kako često naziva Fifu, pristaje na sve to. Potpuno nerazumljivo za sve koji su van tog svijeta. Ali unutra važe druga pravila. Prije četiri godine sam bio ovde u Cirihu na prošlom kongresu. I tada je bilo kritika na račun Blatera i Fife - istina, ne tako glasnih kao danas, ali ipak značajnih. U sali, međutim, svečarska atmosfera, zdravice i prijateljsko ćaskanje. Tada sam pomislio - Fifa je paralelni svijet. Prevario sam se, to je paralelni univerzum.
„Ne treba nam revolucija nego evolucija“, mrtav ozbiljan rekao je Blater pred delegatima i time ponudio sebe kao obnovitelja „jake Fife“ koju će baš on zaštiti od političkih uticaja. Može li niže od toga? Blater sada želi da reformiše sistem koji je decenijama gradio, kao da sa ovom dosadašnjom Fifom nije imao baš ništa. Gubitak osjećaja za realnost je još i najblaža dijagnoza koja se može postaviti.
A ipak postoji, taj bizarni Fifin univerzum, u kojem aktuelnog predsjednika niko ne može da skloni jer je svoje birače izdašno nagrađivao milionima ili unosnim funkcijama. Tu su i uticajni bogati utjerivači glasova popu šeika Ahmada al Sabaha koji, u zamjenu za odanost Blateru, možda dočeka priliku da za četiri godine postane njegov nasljednik. Na pozornici su se srdačno pozdravili ubijeđeni u pobjedu još i prije izbora. Fifa, jedna demokratija? To će prije biti monarhija u kojoj se tron nasljeđuje. Blaterokratija.
Nakon što je nanovo krunisan - pardon, izabran - jer se njegov protivnik princ Al Husein odrekao drugog kruga glasanja, Blater je počeo da slavi sam sebe. „Let's go FIFA, let's go FIFA, ja sam predsjednik svih Vas!“, rekao je plenumu, bio je to šou koji samo Blater može da izvede.
Bez obzira na ovu izvedbu srećne porodice, dolazeći mjeseci neće biti ugodni za Fifu. U Sjedinjenim Američkim Državama, Švajcarskoj i Velikoj Britaniji traju istrage protiv visokih funkcionera. Ako promjena ne dođe iznutra, biće nametnuta spolja. Blaterokratija je zaslužila da konačno bude srušena.
(Deutsche Welle)
Bonus video: