Lijepo ste ovo nakitili, muški i bratski. Ono što ste jednostavno zaboravili da u Crnoj Gori žive žene koje imaju pravo da budu prepoznate u jeziku (po zakonu bez obzira na nacionalni prefiks) i koje imaju pravo da im se obezbijedi ono što se traži mnogim dokumentima. U vašem sporazumu piše:
Rodna ravnopravnost. Borba protiv predrasuda i štetnih rodnih stereotipa biće pojačana u mandatu 44. Vlade, ali će prioritet rada biti zaštita i podrška žrtvama nasilja i zaustavljanju negativnog trenda. Država će odgovorno preuzeti aktivnu ulogu u stvaranju, ali i implementaciji politika koje podržavaju jednakost.
Država je (pa i vaša vlada ako ima veze sa državom što tvrdite) obavezna da sprovodi politike rodne ravnopravnosti bez proizvoljnog bratskog izbora prioriteta i bez ALI po aktima koje je usvojila i koje je obavezuju evo nekih od njih:
Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima (1996), Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena - CEDAW (1979), Konvenciju Savjeta Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici ( Istanbulska konvencija - 2011), Pekinšku deklaraciju i Platformu za akciju (1995), Rezoluciju Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1325 - “Žene, mir i bezbjednost’’ (2000), Povelju o osnovnim slobodama u Evropskoj uniji ( 2007), Mapu puta Evropske komisije za jednakost žena i muškaraca, Strategiju EU za rodnu ravnopravnost 2021-2025, Pakt za ravnopravnost polova 2011-2020, Evropsku povelju o rodnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou (2006), Rezoluciju Evropskog parlamenta o pravima interpolnih osoba (2018), Rezoluciju Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope 2191 (2017) o promociji ljudskih prava i eliminaciji diskriminacije prema interpolnim osobama. Takođe, u međunarodni okvir spadaju i sljedeće rezolucije Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope: Rezolucija 2048 (2015): Diskriminacija trans osoba u Evropi, LGBTI Strategija Evropske unije 2020-2024. Takođe, Agenda 2030 (Ciljevi održivog razvoja UN do 2030. godine), koja se oslonila na Milenijumske razvojne ciljeve do 2015. godine, kao i Pariski sporazum o klimatskim promjenama (2015) i brojne druge međunarodne regulative, koje direktno ili indirektno regulišu ovu oblast (poput ILO, OSCE, CoE i drugih konvencija i rezolucija).
U nacionalnoj strategiji (https://www.zzzcg.me/wp-content/uploads/2022/02/Nacionalna-strategija-rodne-ravnopravnosti-2021-2025.-godine-sa-Akcionim-planom-2021-2022.-godine.pdf) pišu neki zaključci o rodnim politikama: - Evaluacija dosadašnjih strategija, kao i detaljna analiza stanja u pojedinim oblastima, pokazali su da je stepen rodne ravnopravnosti još uvijek na nezadovoljavajućem nivou. Praksa pokazuje da i pored postojanja zakonskih normi, institucije sistema još uvijek nisu u stanju da pruže efikasnu i efektivnu zaštitu od diskriminacije ženama i osobama drugačijih polnih i rodnih identiteta, a naročito onima, koji pripadaju osjetljivim društvenim grupama (osobe sa invaliditetom, Romkinje i Egipćanke, starije osobe i osobe koje žive u udaljenim ruralnim područjima Crne Gore). Kao posljedica toga, dio populacije Crne Gore ostaje van društvenih i privrednih tokova, što usporava njen put ka demokratizaciji i članstvu u EU i umanjuje šanse za postizanje održivog razvoja. Nacionalna strategija rodne ravnopravnosti 2021 - 2025 je četvrti po redu strateški dokument kojim se namjerava uspostaviti bolji okvir za postizanje rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori… Kao centralni problem u ovoj oblasti prepoznat je nizak nivo rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori, pa je u skladu sa tim, definisan i glavni strateški cilj - podići nivo rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori do 2025.
Dodatno za pravosuđe koje apostrofirate: Evropska unija i Savjet Evrope su posvećeni unapređenju rodne ravnopravnosti u pravosuđu. Rodna ravnopravnost je u središtu Strategije o rodnoj ravnopravnosti 2020-2025 i predstavlja jedan od šest ciljeva Strategije Savjeta Evrope za rodnu ravnopravnost 2018-2023. Takođe je ukorijenjena i u dokumentu Osnaživanje žena u spoljnim akcijama Evropske unije (GAPIII) i u Akcionom planu Savjeta Evrope o jačanju nezavisnosti i nepristrasnosti pravosuđa.
Važan zadatak ove vlade je mir, pa piše:
Mir. Temelj stabilnosti i razvoja je saradnja, povezivanje i očuvanje mira.
Mogli su se navesti zadaci koje nam je Evropa jasno uspostavila: suočavanje sa prošlošću (utvrđivanje odgovornosti, sudski procesi, reparacije, obrazovni sistem, obilježavanje) i obaveza sprovođenja UN Rezolucije 1325 - žene, mir, bezbjednost.
Možda vjerujete da se mir, ravnopravnost mogu postići izbjegavanjem uspostavljanja rodne ravnopravnosti i bez sprovođenja procesa suočavanja sa prošlošću devedesetih, ali ne mogu, to podrazumijevaju „savremene politike“ ma što to značilo u vašem sporazumu.
Posvećenost politikama jednakosti kako kažete, ako mislite na rodnu ravnopravnost, pokazali ste procesom koji ste vodili do trenutka potpisivanja ovog Sporazuma: potpunim izostankom žena.
Dosadašnje proživljeno iskustvo sa potpisvanjem sporazuma od strane političara (a mnogi su isti) u Crnoj Gori ne uliva povjerenje. Sudeći po tome i odnosu prema ženama i ovog puta sjutrašnjica je predvidljiva.
Autorke su aktivistkinje ANIME
Bonus video: