NEKO DRUGI

I crnogorski premijer Milojko Spajić treba da bude “persona non grata”

U Crnoj Gori i dalje vrije, i Hrvatska to treba pozorno pratiti, posebice se fokusirajući na ljude koji se drže proevropskima

18358 pregleda 70 reakcija 69 komentar(a)
Foto: Boris Pejović
Foto: Boris Pejović

Prošli mjesec Hrvatska je Andriju Mandića, četničkog vojvodu i predsjednika Skupštine Crne Gore, zastupnika u Skupštini Milana Kneževića i potpredsjednika crnogorske Vlade Aleksu Bečića proglasila za “persone non grata“, odnosno nepoželjnima u Hrvatskoj. Kao razlog je navedena činjenica da ova trojka sistemski djeluje na narušavanju dobrosusjedskih odnosa Crne Gore i Hrvatske te kontinuirano zloupotrebljavaju Hrvatsku u unutarnje političke svrhe. Dakako, glavni okidač takve odluke bilo je donošenje rezolucije o Jasenovcu u crnogorskom parlamentu. Ništa čudno, jer je prosrpska i proruska vladajuća koalicija od dolaska na vlast sistemski počela raditi na urušavanju odnosa Zagreba i Podgorice.

Hrvatska bi tu odluku mogla proširiti i na cijeli schengenski prostor, ali (zasad) nije. To je bila više politička poruka i opomena Zagreba vladajućima u Crnoj Gori. No od toga nema koristi niti su samo ova trojica odgovorni za urušavanje međudržavnih odnosa. Ova su se trojica samo podsmjehivala na našu odluku i ona im je samo donijela vjetar u leđa u Crnoj Gori. I naravno da oni neće stati sa svojom prosrpskom i proruskom politikom kojoj je cilj destabilizacija Crne Gore kao članice NATO saveza i odvlačenje zemlje od evropskih integracija u kojima je dosad imala svekoliku podršku baš iz Zagreba.

A u Crnoj Gori i dalje vrije, i Hrvatska to treba pozorno pratiti, posebice se fokusirajući na ljude koji se drže proevropskima, a zapravo su obični poltroni Aleksandra Vučića. Konkretno, u Crnoj Gori se čekaju rezultati popisa stanovništva, jer vladajuća koalicija misli mijenjati Ustav kako bi i srpski jezik stavila kao službeni, a nadaju se da će popis pokazati da većina stanovnika zemlje govori srpski. To bi bio udarac na crnogorski identitet.

Drugo, ti isti vladajući guraju inicijativu o usvajanju dvojnog državljanstva koje bi bilo isključivo korišteno za dovođenje birača prije svega iz Republike Srpske i Srbije, kako bi Srbija tako uticala na izborne rezultate i time birači u Crnoj Gori, koji žive ondje, ne bi mogli dominantno odlučivati o svojoj i sudbini Crne Gore.

I treće, za mjesec dana, 29. septembra, slijede izvanredni izbori za parlament Podgorice. Oni će biti ključni pokazatelj daljnjeg smjera vladajuće koalicije i omjera snaga jer u Podgorici živi oko trećina građana Crne Gore. I tu dolazimo do ključne osobe koja nam treba biti pod povećalom, a to je crnogorski premijer Milojko Spajić, lider stranke Pokret Evropa sad (PES), iz koje je bio i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, no oni su se razišli i Spajić se udružio s „personama non grata“ kako bi osigurao vladajuću poziciju.

A Spajićev PES sad u podgoričkim izborima ide u predizbornu koaliciju sa Demokratama Alekse Bečića i očigledno je da će nakon izbora PES i Demokrate ići u koaliciju sa Mandićevim Demokratskim frontom i Vladislavom Dajkovićem, mladim crnogorskim velikosrbinom i liderom Slobodne Crne Gore. Tako je glas za PES zapravo glas za Mandića i Vučića.

Svako je dosad Spajića držao izvan ove velikosrpske igre i proglasili smo „personama non grata“ ljude koje je to samo dodatno nahranilo lokalno, a ovog umivenog Vučićevog lutka ostavili smo da prodaje priču da je jamac evropskog puta Crne Gore. No ključno je shvatiti da je glas za Spajića i PES glas za uvođenje dvojnog državljanstva, za izmjene Ustava, za uklanjanje spomen ploče na Morinju i za daljnje pogoršanje dobrosusjedskih odnosa. Crna Gora će sa Spajićem postati zemlja bez evropske perspektive, koja tone u najdublje srpsko blato ili, kako bi to Vučić rekao, u “srpski svet”.

(večernji.hr)

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")