Metropola crnogorskog turizma, Budva, ima zelenu „oazu“ u centru grada, što je primjer klimatski pametnog urbanog planiranja (CSUD) u skladu sa ciljevima održivog razvoja. Nazivaju ga “Slovenska plaža turističko naselje”, a postavljeno je kao uzor za arhitektonske i građevinske standarde u visoko seizmički aktivnim zonama, odmah nakon razornog zemljotresa koji je teško oštetio crnogorsko primorje 1979. godine.
Već više od 40 godina, “Slovenska plaža” je prelijepo zeleno ljetovalište, poznato po malim niskim zgradama, koje su od osnivanja bile u velikoj potražnji raznih međunarodnih turista. U posljednje vrijeme, zbog snažne ekspanzije gradnje u Budvi i Crnoj Gori generalno, ima mnogo investitora koji radije vide visoke stambene i hotelske zgrade umjesto ovakvog zelenog rizorta, jasno zbog visoke isplativosti lokacije. Zato je važno zadržati “Slovensku plažu” zaštićenom jer bi buduće generacije turista i stanovnika trebalo da uživaju u ovom ljetovalištu, klimatski rezistentnom, blizu plaže, ali i izolovanmo od gužve i buke, koji su često povezani sa turističkom potražnjom u visokoj sezoni.
Aktuelni upravni odbor, kako je navedeno u lokalnom listu “Vijesti” 20. 8. 2024, obećao je da će “Slovenska plaža naselje”, koje je od osnivanja 1984. u državnom vlasništvu, zadržati sadašnji status, te da neće biti predmet buduće privatizacije. Vidjeti ćemo hoće li ovo obećanje biti održano, jer je važno da se trenutni projekti CSUD-a zaštite i unapređuju novim sličnim projektima, koji su u skladu sa održivim turizmom, što je istaknuto kao strateška vizija u trenutnim strategijama crnogorskog turizma. Takođe, podsjetimo, Crna Gora je, kao samoproglašena ekološka država (od 1991. godine) dužna svom stanovništvu njegovati ove projekte i graditi više sličnih projekata u budućnosti.
Ovaj osvrt pokazuje da je zadržavanje postojećih projekata CSUD-a vrlo važno za dosljednu primjenu 17 ciljeva održivog razvoja zemlje, koje je njena vlada potpisala i učinila obaveznim za sadašnje i buduće vlasti.
“Slovenska plaža naselje” je održiv i profitabilan subjekt koji bi trebalo da bude uzor za buduće pametno planiranje i razvoj sektora turizma u Crnoj Gori.
Autor je predsjednik Savjeta Ekološkog pokreta “Ozon”
Bonus video: