Jednom od najvećih naših slikara Petru Lubardi (1907-1974) biće posvećeni naredni mjeseci u Galeriji Doma Vojske Srbije gdje je danas otvorena izložba "Lubarda - Jedna priča" koja će posjetiocima biti dostupna do 5. februara.
Postavku čine reprezentativna djela renomiranog autora, koja nisu dio stalne postavke u njegovoj Kući legata, niti su izlagana u ovom obimu, kad je riječ o Umetničkoj zbirci Doma Vojske Srbije, prenosi Nova.rs.
Pored slika i crteža na izložbi se nalazi i arhivska foto-građa, dio iz Kuće legata, i drugi, do sada nepoznat javnosti, iz foto-arhiva Doma JNA, sada Medija centra „Odbrana“, a upotpunjuju je i izabrana djela iz fonda Muzeja Jugoslavije, koja su kao poklon data predsjedniku SFRJ Josipu Brozu Titu.
Autorski tim ove izložbe čine Jelena Knežević iz Medija centra „Odbrana“, Dina Pavić iz „Kuća legata“ i Ana Panić, ispred Muzeja Jugoslavije, dok je za vizuelni identitet kataloga i izložbe zadužena Aleksandra Kapor iz Medija centra „Odbrana“.
Na otvaranju izložbe prisutnima su se obratili direktor Kuće legata Filip Brusić-Renaud, direktorka Muzeja Jugoslavija Neda Knežević i pomoćnica ministra za ljudske resurse Katarina Tomašević koji su istakli da je Petar Lubarda nakon mnogo godina ponovo povezao njihove institucije kako bi bila ispričana priča o ovom velikom umjetniku.
Iz opusa umjetničke kolekcije Legata Petra Lubarde na ovoj izložbi, prema riječima kustosa Dine Pavić, biće izloženo dvanaest radova nastalih u najrazličitijim tehnikama, među kojima je kuriozitet „Aquarius“ (1971), iz serije zodijačkih znakova.
"Djelo predstavlja direktnu umjetnikovu impresiju nakon odgledane pozorišne predstave 'Kosa' u Ateljeu 212. Danas kultna predstava, nastala kao spoj jugoslovenskog rokenrola i avangardnog pozorišta, našla je svoje mjesto na platnu umjetnika".
Tokom trajanja izložbe organizovana su i autorska vođenja i to 18. decembra, 15. januara i 5. februara u 13 časova.
Petar Lubarda jedan je od najznačajnijih umjetnika ovih prostora koji je svojim stvaralaštvom obilježio i odredio tokove slikarstva druge polovine 20. vijeka. Modernost, odlučnost izraza i stvaralačka snaga odredili su mu istorijski pijedestal koji ga svrstava među najdarovitije i najuticajnije umjetnike.
Bonus video: