Slikar, pjesnik, izdavač i književnik Miro Glavurtić preminuo je u 91. godini.
Glavurtić je rođen 5. septembra 1932. godine u Pobrđu kod Kotora u pravoslavno-katoličkoj porodici, od majke iz Paštrovića i oca Vicka žandarmerijskog oficira Kraljevine Jugoslavije, pobornika i zaštitnika monarhizma.
Slikarstvo je samostalno izučavao, a prvenstveno se bavio crtežom i grafikom.
Uz Leonida Šejku bio je osnivač, glavni teoretičar i kum izuzetno važne Umjetničke grupe „Mediala“, čiji je, po Glavurtiću, estetski stav bio zasnovan na distanci od nihilističke umjetnosti i težnji ka tradiciji, ka integralnom čovjeku i novoj renesansi kojom bi se objedinile suprotnosti.
Prvi put se likovno predstavio na prvoj izložbi „Mediale“ – Medijalna istraživanja, priređenoj 1958, da bi potom bio učesnik svih izložbi ove umjetničke grupe. Takođe je učestvovao na još nekoliko tematskih kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Bio je učesnik i izložbe Jugoslovensko slikarstvo VI decenije priređene u Beogradu.
Samostalno je izlagao od 1964. Priredio je petnaest izložbi, predstavljajući se djelima u Beogradu, Valjevu, Zagrebu, Kotoru, Podgorici, Novom Sadu, Minhenu, Strombergu, Ženevi i izložbom u avionu DC-10 na letu Beograd - Njujork.
Radovi mu se čuvaju u beogradskom Narodnom muzeju, u Legatu Jakova Smodlake, Muzeju savremene umjetnosti, Istorijskom muzeju u Beogradu, Modernoj galeriji u Valjevu i mnogim privatnim zbirkama u zemlji i inostranstvu.
Glavurtić se osim slikarstvom zapaženo bavio teorijom umjetnosti, izdavaštvom, ezoterijom, demonologijom i literaturom. Tako je objavio više knjiga: Glad, u izdanju Matice srpske, Zvekir, u izdanju Prosvete, Romski car, u izdanju Otkrovenja, zatim roman Psine, kao i više studija demonologije Satana i Pakao. Pokrenuo je nekoliko časopisa: Mediala, Ovdje, Zapis, Stilos. Povremeno je pisao za časopise: Vidici, Delo, Književne novine, Savremenik i Politiku. Devedesetih je pisao redovnu kolumnu u nedjeljniku Monitor.
Glavurtić se 1991. izbijanjem rata preselio u Hrvatsku. Dvije decenije kasnije se, angažovanošću prijatelja danas okupljenih u Fondaciji Plavo ponovo obreo u Beogradu uspostavljajući ratom pokidane veze i priređujući konceptualnu izložbu Kvadratura kruga u Galeriji „Heksalab“.
Bonus video: