10 razloga zašto je šargarepa dobra za zdravlje

Svježa šargarepa se može naći tokom cijele godine, nije skupa, a možete je jesti u sirovom stanju ili kao dodatak jelima
3691 pregleda 0 komentar(a)
šargarepa, Foto: Shutterstock
šargarepa, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 09.07.2018. 17:14h

Svi nutricionisti će se složiti s tvrdnjom da je šargarepa veoma zdrava.

Bogata je vitaminima A, C, K i B8, kao i folatom, kalijumom, gvožđem, bakrom i manganom. Međutim, većina blagotvornih svojstava šargarepe potiče od njenog bogatstva beta karotenom i vlaknima.

Svježa šargarepa se može naći tokom cijele godine, nije skupa, a možete je jesti u sirovom stanju ili kao dodatak jelima.

Evo na koje sve načine će jedna šargarepa dnevno uticati na vaše zdravlje.

1. Popravlja vid

Najvažniji uticaj koju šargarepa ima na naše zdravlje je to što pozitivno utiče na vid. Ovo povrće obiluje vitaminom A, koji ima direktan uticaj na naš vid. Pored toga, beta karoten u šargarepi štiti od makularne degenarcije, glaukoma i katarakte.

2. Štiti vas od raka

Još jedna veoma važna zdravstvena blagodet šargarepe je preventiva kancera. Za to su zaslužne antioksidativne moći karotenoida koje sprečavaju razvoj slobodnih radikala u tijelu. Pored toga, šargarepe jačaju imunitet i otpornost na mnoge bolesti. Ovo povrće sadrži i poliacetilene i druge komponente koji usporavaju razvoj kancera.

Redovno konzumiranje šargarepa smanjuje rizik od raka pluća, debelog crijeva i prostate.

3. Sprječava razvoj kardiovaskularnih oboljenja

Šargarepe se naročito preporučuju osobama koje imaju povišen krvni pritisak i pate od srčanih oboljenja. One sadrže beta-karoten, alfa-karoten i lutein, koji su antioksidansi koji regulišu nivo holesterola i smanjuju rizik od srčanih oboljenja.

4. Utiče pozitivno na vaše oralno zdravlje

Šargarepe su odlične za oralno zdravlje. Dok grickate ovo hrskavo povrće, skidate ostatke hrane sa zuba i njegujete desni. Pored toga, šargarepa podstiče lučenje pljuvačke koja vraća nivo kiselosti u ravnotežu i sprečava pojavu karijesa. Ovo povrće je takođe bogato vitaminom C koji deluje pozitivno na zdravlje zuba i desni.

5. Štiti zdravlje jetre

Ovo ukusno povrće može zaštitit vašu jetru od toksina. Visok nivo vitamina A u šargarepi igra važnu ulogu u izbacivanju otrova iz organizma. Pored toga, šargarepa smanjuje masne naslage u jetri, dok vlakna pomaže u čišćenju jetre. Redovnim konzumiranjem hrskavog narandžastog povrća smanjuje se rizik od hepatitisa, ciroze i holestaze.

6. Čuva kožu

S obzirom da obiluje vitaminom A i drugim antioksidansima, šargarepe su veoma dobre za zdravlje i izgled kože. Ovo povrće štiti kožu od štetnog dejstva od štetnog dejstva sunčevih zraka i obnavlja oštećeno tkivo. Zato u toku ljeta možete piti sok od šargarepe, a on će djelovati kao prirodna zaštita vaše kože.

Pored toga, šargarepa pruža lijep ten, sprječava pojavu akni i ujednačava ten.

Možete i sami napraviti masku od šargarepe za zdravu i blistavu kožu lica. Jednostavno pomiješajte dve kašike rendane šargarepe s malo meda i nanesite na lice i vrat. Sačekajte da se osuši, a zatim isperite.

7. Poboljšava varenje

Hrskavo povrće sadrži veliku količinu dijetalnih vlakana koja pozitivno utiču na rad organa za varenje. Redovnim konzumiranjem šargarepe sprečićete nadutost, zatvor i gorušicu.

8. Štiti od moždanog udara

Sudeći prema rezultatima studije koju su sproveli naučnici s Univerziteta Harvard, osobe koje redovno jedu šargarepu imaju za čak 68 odsto manji rizik od moždanog udara.

9. Reguliše nivo šećera u krvi

Šargarepe jesu bogate šećerom, ali su ipak zdrav izbor za osobe koje boluju od dijabetesa. Prirodni šećer u šargarepi se lako prerađuje. Karotenoidi koji se nalaze u ovom povrću pomažu u regulisanju nivoa šećera u krvi.

10. Odlaže pojavu znakova starenja

Ako želite za zadržite mladalački izgled, jedite bar jednu šargarepu na dan. Ovo povrće je poznato po svojim antiejdžing moćima. Naime, bogatstvo beta-karotenom štiti ćelije u organizmu od oštećenja. Takođe, s obzirom da su bogate vitaminom C, šargarepe podstiču razvoj kolagena koji koži pruža elastičnost i sprječava pojavu bora.

Bonus video: