Mnogo je skeptika koji ne podržavaju često nošenje bebe u naručju roditelja jer smatraju kako će se ona naviknuti "na ruke" i poslije manipulisati tom navikom. Međutim, brojni doktori ističu izuzetnu važnost nošenja bebe zbog razvijanja sistema za ravnotežu.
Naime, osim jačanja emocionalne povezanosti s mamom ili tatom, noseći bebu u marami, nosiljci ili naručju aktivira se bebin sistem za ravnotežu koji utiče na bolji razvoj motoričkih i fizioloških sposobnosti bebe.
Doktorica Marta Sears u svojoj knjizi "Povezujući roditeljstvo" opisala je kako kod beba funcioniše pokretanje sistema za ravnotežu.
"Tri su male strukture poput libele smještene iza bebinog srednjeg uha. Jedna prati pokrete u smjeru naprijed i nazad, druga lijevo i desno, a treća gore i dolje. Pri svakom bebinom, odnosno pokretu osobe u čijem je beba naručju, tečnost u tim libelama pomiče tanke niti koje trepere i prenose poruke u mozak. Tako prikupljeni podaci služe za održavanje ravnoteže tijela", pojasnila je doktorica Sears.
Pored toga, bebe koje roditelji nosaju su izložene brojnim nadražajima i promjenama ravnoteže tijela, što je puno bolje od sati provedenih ležeći u krevetiću, smatraju stručnjaci. Takođe, bebe se u naručju moraju prilagođavati pokretima osobe koja ih nosi, što dodatno jača njihove motoričke sposobnosti, prenosi klix.ba.
Bonus video: