Na šta ukazuju akne posle 30. godine?

Vrlo često se kod mladih žena s aknama dijagnostikuju policistični jajnici. Treba napomenuti da mnogi ljekovi kao što su kortikosteroidi, antituberkulostatici, kombinacije joda i broma, litijum, fenobarbiturati i vitamini B1, B6, B12, D2 mogu da izazovu akne
253 pregleda 0 komentar(a)
akne, lice, njega lica, Foto: Shutterstock
akne, lice, njega lica, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 02.03.2017. 16:14h

Iako se uglavnom vežu uz razdoblje puberteta, akne su problem za veliki broj odraslih osoba, a na njihov nastanak utiču velika količina stresa, hormonske oscilacije i policistični jajnici.

Često se misli da se akne pojavljuju samo kod mladih u pubertetu, međutim, prema istraživanjima koje prenosi sajt “Zdrava krava”, 25 odsto odraslih muškaraca i 50 odsto odraslih žena imaju probleme s aknama. Ne samo tinejdžeri (koji su u osetljivom životnom dobu), nego i odrasli mogu imati ozbiljnije psihičke probleme zbog pojave akni.

Glavni razlozi za pojavu akni u kasnijoj životnoj dobi se povezuju s velikim uticajem hormona stresa na povećanu sintezu muških hormona (androgena) kao i na hormonske oscilacije koje se javljaju prije i tokom menopauze.

Akne u menopauzi nastaju kao rezultat povišenog nivoa progesterona uz manjak estrogena, koji snažno stimulišu lojne žlijezde na povećanu proizvodnju seruma. Osim toga, stres stimuliše nadbubrežne žlijezde da više proizvode hormon stresa – kortizola i dehidroepiandrosteron (DHEA).

Povećani nivo tih hormona djeluje na intenzivnu sintezu sebuma uz nakupljanje mrtvih čelija u izvodnim kanalima lojnih žlijezda, nakupljanju bakterija što rezultira upalom.

Vrlo često se kod mladih žena s aknama dijagnostikuju policistični jajnici. Treba napomenuti da mnogi ljekovi kao što su kortikosteroidi, antituberkulostatici, kombinacije joda i broma, litijum, fenobarbiturati i vitamini B1, B6, B12, D2 mogu da izazovu akne.

Terapija kod odraslih može biti sistemska, lokalna i svjetlom (laserom). Sistemski se daju hormoni, antibiotici i izotretinoin, a lokalno se koriste mnogi preparati koji ne smiju isušivati kožu, a to je najčešće nuspojava mnogih aktivnih sastojaka, prenosi Glorija.rs.

Bonus video: