Raskošna božićna trpeza predstavlja važno mjesto porodičnog okupljanja u vrijeme praznika. Božić prate različiti običaji i tradicija, koji su isti, ali i autentični od porodice do porodice.
Mnogi od tih običaja vezuju se upravo za vrijeme objedovanja kada se sa trpeze širi miris najraznovrsnijih đakonija. Svaka porodica ima svoje “zvijezde”, blagdanske simbole, odnosno jela koja pružaju posebnu čaroliju i sjaj stolu i snažno ostaju u pamćenju, vezujući za sebe najljepše uspomene.
Sagovornici “Vijesti” iz kulturno-zabavnog života otkrivaju bez čega oni ne bi mogli zamisliti božićnu trpezu u svom domu i dijele recepte najdražih ukusa...
Sagovornici “Vijesti” otkrivaju recepte kojima obogaćuju svoj dom tokom božićnih praznika.
Aleksandar Vujović (reditelj i profesor na UDG):
Božićnu trpezu ne mogu zamisliti bez vrlo jednostavnih stvari: hljeba, vina i maslinovog ulja. Tri stvari koje su mi lično sasvim dovoljne da zaokruže i jedan cijeli obrok. Mediteranske, oblikovane i kombinovane po mom ukusu.
Vino crno, italijansko, uz hljeb i maslinovo ulje, volim “Montepulciano d’Abruzzo”.
Hljeb sa maslinama, “eliopsomo”:
- 0,5 kg oštrog pšeničnog brašna
- 0,5 kg mekog pšeničnog brašna
- 2,5 dl soka od pomorandže
- 2,5 dl vode
- 2 kesice praška za pecivo
- 1 kašika sode bokarbone, rastvorene u limunovom soku
- so
- 20/30 crnih maslina (oljuštenih, isjeckanih na 4/5 djelova)
Priprema:
Pomiješajte sve sastojke. Zatim sve zajedno izručite u podmazan pleh. Pecite 40 minuta u rerni zagrijanoj na 200°C.
Debljina tijesta u plehu ne bi trebalo da bude veća od 2 cm, inače se neće dobro ispeći.
Kada je eliopsomo (hljeb) gotov, izrezana parčad prelijte maslinovim uljem, obavezno domaćim iz Bara i isključivo od naše sorte žutice. Uz italijansko crno vino “Montepulciano d’Abruzzo”, ukus prelazi u čistu poeziju.
Ružica Radulović (slikarka):
Za mene Božić predstavlja rađanje novog života, praznik djece i djetinjstva ispunjen raznim vjerskim obredima, običajima i tradicijom, sa puno ljubavi. Međutim, godinama se, po mom mišljenju, Božić sveo na jednoličnost. Izdvojila sam recept za pogaču “dronju”. Smatram da bez pogače, samog čina i čari Božića, tog ushićenja kada svi “zavrtimo” pogaču u iščekivanju spram svojih želja, šta ko “ugrabi”, neko novčić, neko pasulj i tako dalje, ne može se osjetiti žar i duh božićnih praznika.
Prava pogača, naših baka, bila je prijesna u nedostatku određenih suplemenata. Stoga, dijelim recept koji oduzima malo više vremena, ali je zato pogača slasna.
Pogača “dronja”:
- 2 jaja
- 400 ml slatkog mlijeka
- 100 ml ulja
- 1 kašika šećera
- 1 kašika soli
- 500 g brašna
- 1 kesica suvog kvasca
- 450 g maslaca ili margarina
Priprema:
U posebnoj posudi u toplo mlijeko dodati 1 kašiku soli i šećera, a zatim i kvasac. Ostaviti da odstoji i naraste. Kada naraste, dodati brašno, ulje i zamijesiti tijesto sa prethodno nadošlim mlijekom. Ostaviti da odstoji pola sata. Nakon pola sata, ulupati varjačom i ponovo ostaviti da tijesto naraste. Potom izvaditi tijesto, razvući oklagijom što tanje i redom po tijestu rendati margarin ili maslac. Tijesto se mora preklapati i isti postupak odraditi nekoliko puta. Na kraju, pogaču oblikovati po želji. Peći u zagrijanoj rerni na 250°C oko 30 minuta. Prijatno!
P. S. Iako svi volimo rusku salatu, ja je često zamijenim mimoza salatom, pa dijelim i taj recept.
Mimoza salata:
- 300 g majoneza
- 3-4 krompira srednje veličine
- 300 g pilećih prsa ili kuvane piletine
- 200 g kačkavalja ili sira trapista
- 3-4 kisela krastavca (ili po ukusu)
- 5 jaja
- 100 g prženog susama
- malo svježeg peršuna
- so, biber, origano
Mimozu spremam malo drugačije od drugih, pa je ovo moj recept sa izmjenama originalnog.
Priprema:
Krompir skuvati, kao i jaja. Dva žumanca ostaviti za kraj. Kada se jaja, krompir i piletina ohlade, izrendati sve sastojke u zasebne činije i u svaku dodati majonez i prženi susan tako da sastojci ne budu suvi već sočni. Dodati so,biber i origano, izuzev krastavaca. U smjesu sa piletinom i krompirom dodati rendani sir. Kada se sve sjedini, za samo filmovanje sastojaka koristim vatrostalnu pravougaonu činiju. Po želji postavljati red jedne smjese, red druge smjese i tako sve dok se ne istroši materijal. Preporučujem da krompir bude prvi kao podloga.
Na samom kraju, preostala dva žumanca sitno izrendati i njima tako pokriti salatu. Peršun dodati na kraju kao dekoraciju. Salatu ostaviti u frižider...
Slobodanka Bobana Dabović Đurić (kompozitorka):
Ruska salata:
- 1 kg bijelog pilećeg mesa (skuvati i ostaviti da se ohladi)
- 2 kese zamrznute smjese za rusku salatu (skuvati i ostaviti da se ohladi)
- 400 gr suve pečenice isjeći na kockice
- 1 tegla krastavaca (isjeći na kockice)
- 5 jaja (skuvati, ostaviti da se ohladi i usitniti)
- 1 kašika senfa - svu smjesu na kraju umutiti sa “Thomy” majonezom (količina majoneza po potrebi).
Vladana Veljković (dizajnerka)
Praznični krompir:
- 8 većih krompira
- 200 g šampinjona
- 2 glavice crnog luka
- 2 čena bijelog luka
- slatka začinska paprika
- 40 g susama
- 3 kašike ulja
- ruzmarin, biber, kim, so
Priprema:
Krompir oljuštite i operite, pa svakom odsijecite vrhove koji će poslužiti kao poklopac, a sredinu izdubite. Na vrelom ulju propržite isjeckan crni luk, u njih dodajte šampinjone isječene na listiće, izrendanu sredinu krompira i kim, pa posolite i pobiberite. Pripremljenom masom punite krompire i poklopite odsječenim vrhovima. Poređajte u podmazanu posudu i pospite sjeckanim bijelim lukom i začinskom paprikom pomiješanom sa sjeckanim ruzmarinom i susamom. Poklopite posudu i pecite oko 35 minuta, a potom sklonite poklopac i zapecite da odozgo porumeni.
Dušan Mandić Šejn (muzičar):
Bakalar se u Boki Kotorskoj tradicionalno priprema na dva načina - na crveno i na bijelo. Bakalar kod nas obično dolazi u dvije forme - sušeni (kvalitetniji i skuplji), kao i smrznuti. Bez obzira na koji se od ova dva načina priprema sušen bakalar se mora najmanje dva dana potopiti u vodu, te se voda nekoliko puta mijenja. Na ovaj način bakalar nabubri i postane mekan. Neko dodaje mlijeko da bi neutralizovao njegov karakterističan miris.
Bakalar na bijelo:
Nakon odležavanja u vodi bakalar se skuva, i očisti od kostiju, a voda od kuvanja se sačuva. Onda se na luku i mješavini ulja (pola suncekretovo, pola maslinovo) dinsta meso bakalara isječeno na komadiće uz peršun, bijeli luk, so biber i bijelo vino. Nakon što se postigne željena tekstura i od luka začina i ulja se stvori sos, uliva se ona voda u kojoj se bakalar prethodno kuvao. Nastavi se kuvati još nekih sat vremena na laganoj vatri i to je to. Kao prilog obično ide krompir salata.
Bakalar na crveno:
U principu, pravi se isto kao bijeli s tom razlikom što se u njega još dok se luk dinsta uz vino doda paradajz pire iz konzerve i posebno se skuva krompir koji mu se na kraju jela isto doda.
Ivana Radenović (manekenka):
Tradicionalno jelo za Božić
- 10 kg prasetine,
- 250 grama soli,
- 200 ml vode,
- 400 ml piva,
- 200 grama masti
Priprema:
Dan prije meso dobro oprati, osušiti i osoliti. Pokriti folijom i ostaviti da prenoći u frižideru. Sjutra dan mašću podmazati pleh i meso sa svih strana, sipati vodu i peći nekih dva i po sata na 200 stepeni. Izvaditi pleh, okrenuti meso i preliti pivom (pola količine piva), vratiti u rernu i peći još pola sata. Ponovo okrenuti meso i preliti ostalom količinom piva i peći još 15 minuta. Izvaditi pleh iz rerne, odliti ostatak količine tečnosti i vratiti u rernu još 15 minuta ako želite hrskaviju koricu. Prijatno!!!
Svečana salata sa prazilukom:
- 2 struka praziluka
- 200 gr salame
- 100 gr majoneza
- 200 gr trapista
- 2 čaše kisele pavlake
- 1 krem sir
- 100 grama susama
- so
Priprema:
Praziluk oprati, prosušiti i isjeckati na tanke kolutiće, isjeckati salamu, trapist, susam propržiti na blagoj temperaturi, ohladiti i sjediniti sa ostalim sastojcima. Dodati pavlaku, majonez, krem sir i blago miješati dok se sve ne sjedini. Prekriti folijom i ostaviti u frižider da prenoći.
Danijela Lasica (novinarka TV Vijesti):
Liker od jaja:
Potrebni sastojci:
- 2 šolje šećera
- 12 žumanaca
- 3 šolje mlijeka
- 1 šolja tečne slatke pavlake (krema)
- 1 šolja viskija
- 1/2 šolje ruma
- 1/2 šolje konjaka
- 1 kašika ekstrakta od vanile
- prstohvat muskatnog oraščića
Priprema:
U loncu srednje veličine zagrijte mlijeko. U posebnoj činiji umutiti žumanca i šećer. Polako dodati smješu od jaja u kipeće mlijeko i stalno miješati. Kuvati na laganoj vatri oko 10 minuta, dok se malo ne zgusne. Zatim procijediti kroz sitnu cjediljku i gazu. Dodati ostale sastojke (alkohol, tečni krem i vanilu, i na kraju muskatni oraščić) i polako ih umiješati u prvobitnu smjesu. Potpuno ohladiti u frižideru, gdje može da stoji i dvije nedjelje.
Seka Tomičić (pjevačica):
Riblja čorba:
Da bi riblja čorba bila dobra, potrebno je da sadrži što više vrsta ribe - ide crvena i bijela riba. Staviti da se skuva škarbina, orada, brancin, grdoba i riba list. Kad se skuva, očistiti od koščica. Voda u kojoj se kuvala riba obavezno se sačuva. U veliku šerpu staviti isjeckani bijeli i crni luk, peršun da se izdinjsta, kad krene da dobija karamel boju dodati sitno isjeckanu crvenu svježu papriku, dvije sitno isjeckane šargarepe, nekoliko lovorovih listova. U smjesu dodati i meso od ribete kad se i ono prodinsta postepeno dodavati vodu u kojoj se riba kuvala. Taj proces traje 15-ak minuta. Zatim se doda crveni biber, crni biber u zrna, paprike, peršuna, i još bijelog luka. Pošto je to crvena čorba obavezno dodati malo paradajz pirea iz konzerve i sve to ostaviti da provre. Nakon što provri, dodati šaku špicastog pirinča i na tihoj vatri krčkati. Kad se pirinač skuva, dodati vegetu i so, te u jednoj zdjeli napraviti smjesu od dvije kašike gustina i vode i tu istu polako dodati u čorbu. Ostaviti čorbu još 20 minuta na laganoj vatri.
Salata od gambora, mušalja i hobotnice:
Hobotnicu skuvamo, čim viljuška može da prođe kroz nju ona je gotova. Pazite da se ne prokuva. Izvaditi hobotnicu i ostaviti da se hladi. Skuvati mušalje, koristim očišćene koje budu gotove za nekih 15-ak minuta nakon što voda proključa. Skinemo ih sa vatre i dobro procijedimo i ostavimo u veću zdjelu. Gambore pretežno očistim, isjeckam ih na dva, tri dijela, dodaju se školjke i sitno isjeckana hobotnica. Smjesi se doda peršun, crni luk, bijeli luk, sitno isjeckana svježa crvena paprika, doda se malo sirćeta i ulja, vegete. To sve sjediniti promiješati i gotova je salata.
Kelj ili vrzot sa suvim mesom:
Tradicionalni jelo za Božić na primorju je kelj ili vrzot i suvo meso ili pečenje. U lonac se stavi domaća kobasica, kastradina, butkica ili svinjska rebra, kad se skuva izvadimo iz vode. Obavezno ostaviti vodu u kojoj se meso kuvalo. Oguliti pola kilograma krompira, isjeći ih na četiri dijela i staviti da se kuvaju, očistiti kelj-vrzot koliko je potrebno, oprati ga i iskidati i staviti sa krompirom da se kuva. Dodati i šargarepu i bijeli luk, 3-4 lovorova lista, malo vegete, crnog bibera, crvene paprike. Od kad proključa pustiti ga da se kuva na tihoj vatri i dodavati vodu u kojoj se kuvalo meso, koju smo prethodno sačuvali. Na kraju napraviti zapršku i dodati u vrzot.
Milica Raičević (operska umjetnica)
Čokoladni mafin na moj način:
- 6 jaja
- 8 supenih kašika brašna
- prašak za pecivo
- vanilin šećer
- 100 g čokolade za kuvanje
- 150g margarina/maslaca
Jaja dobro umutiti, zatim dodati vanilin šećer, brašno i prašak za pecivo. U šerpicu izlomiti čokoladu za kuvanje i maslaca/margarina i dodati u prethodno pripremljenu smjesu.
Nakon što se dobro izmiješa smjesu izliti u kapulte. Pećnicu zagrijati na 205, ali nakon što se mafin stavi u pećnicu, smanjiti temperatutu na 200 i peći 20 minuta. Kad se ispeče i ogladi, mafin je najbolje služiti uz kuglu sladoleda, a možete ga posuti čokoladnim mrvicama.
Gordana Trebješanin (akademska slikarka i profesorica):
U našoj kući je Božić omiljeni praznik koji se rado čeka i za koji se ozbiljno pripremamo. Porodično držimo do tradicije i poštovanja običaja, tako da se trudimo da u pripreme što više uključimo i djecu. Kako Božić slijedi nakon četrdesetodnevnog posta koji moj suprug praktikuje, a i ja djelimično, onda božićna trpeza bude raskošna i jedva dočekana.
Pored obaveznog pečenja, krompira, ruske salate, različitih kiflica i đakonija, obavezna je i neka starinska torta poput Vasine ili reform torte. Moj izbor će ovoga puta biti reform torta za koju šaljem recept.
Reform torta:
- 10 jaja
- 250 g kristal šećera za fil
- 250 g oljuštenog i samljevenog badema
- 250 g putera
- 2 štangle čokolade
- obaren, oljušten i tanko isiječen badem za dekoraciju (po želji)
Priprema kore:
U dubljoj posudi izlupati žicom (ili mikserom) 10 bjelanaca u “snijeg”. Kada su bjelanca dobro umćena dodati 250 g šećera i mutiti sve dok se šećer ne rastopi. Dodati samljevene bademe i sve varjačom dobro promiješati i od te mase ispeći četiri kore u plehu za tortu, u rerni zagrijanoj na 200°C.
Priprema filma:
Na vrućoj ringli umutiti 10 žumanaca sa 10 kašika šećera. Kada masa postane gusta i ravnomjerno izmućena, skinuti sa vatre i prohladiti. Dodati umućen puter i dvije štangle čokolade istopljene na suvo. Sve dobro mutiti dok fil ne postane pjenast.
Ispečene i ohlađene kore redom filovati, i posljednju koru takođe. Po želji posuti bademima i ukrasiti bademima za dekoraciju. Neko stavlja i orahe umjesto badema ili ih miješa. Prijatno!
Igor Đurović (pjevač):
Milano salata:
- 150 gr pršute,
- 150 gr barene pečenice,
- 150 gr edamera,
- 250 gr feta sira,
- 250 gr paradajza bez kore i unutrašnje tečnosti,
- 250 gr svježih oljuštenih krastavaca isjeći na kockice,
- dodati dvije pune supene kašike graška iz konzerve,
- 50 ml bijelog vina,
- 150 gr krem sira,
- 150 ml pavlake,
- 100 ml majoneza, so i biber po želji. Izmiješati i dekorisati. Rok trajanja 12 h u frižideru, pokriveno.
Biftek u ulju:
Ispeći bitek medium na roštilju ili gril tiganju, posložiti u činiju i blago toplim prelivom sa 2-3 grančice majčine dušice.
Preliv:
- 1 l maslinovog ulja
- 20 g morske soli
- 1,5 dl soja sosa
- 2 limuna (narendati koru i iscijediti)
- 2,5 deci “Aceto balsamico”
- 2 kašike meda
- 2-3 grančice majčine dušice
Sve dobro promiješati i čuvati u frižideru i do 7 dana.
Bonus video: